لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۴

آتش‌سوزی در کشتی تجاری در خلیج عدن خاموش شد


خدمه کشتی مارلین لواندا با پرچم جزایر مارشال روز شنبه موفق به مهار آتش‌سوزی بر روی عرشه این کشتی شدند.
خدمه کشتی مارلین لواندا با پرچم جزایر مارشال روز شنبه موفق به مهار آتش‌سوزی بر روی عرشه این کشتی شدند.

خدمه یک نفتکش با پرچم «جزایر مارشال» که در حمله موشکی حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در خلیج عدن دچار آتش‌سوزی شده بود، موفق شدند روز شنبه هفتم بهمن، آتش را خاموش کنند.

به گزارش آسوشیتپرس، حمله به کشتی «مارلین لواندا» با پرچم جزایر مارشال، بحران دریای سرخ ناشی از حملات حوثی‌ها بر سر جنگ اسرائیل و حماس در نوار غزه را پیچیده تر کرده است. این نفتکش حامل نفتای تولید روسیه بود؛ طبقه‌ای از سوخت‌های مایع که اشتعال‌پذیری بالایی دارد.

در همین حال، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) اعلام کرد که در اوایل وقت روز شنبه، نیروهای آمریکایی یک موشک ضد کشتی حوثی‌ها را که برای پرتاب به سمت ناوشکن «یواس‌اس کارنی» در دریای سرخ آماده شده بود، هدف قرار دادند.

ترافیگورا، یک شرکت تجاری مستقر در سنگاپور، گفت که آتش سوزی در کشتی مارلین لواندا ساعت‌ها ادامه داشت تا این که خاموش شد. خدمه کشتی متشکل از ۲۵ شهروند هندی و دو سریلانکایی برای مهار آتش‌سوزی تلاش کردند. به گفته این شرکت در این آتش‌سوزی به کسی آسیب نرسیده است.

نیروی دریایی هند گفت که خدمه یک ناوشکن حامل موشک هدایت شونده این کشور به خدمه کشتی مارلین لواندا در تلاش برای مهار آتش‌سوزی کمک کردند.

سخنگوی نظامی حوثی‌ها در بیانیه ای از پیش ضبط شده در اواخر روز جمعه مسئولیت حمله به مارلین لواندا را بر عهده گرفت و آن را «کشتی نفتی بریتانیا» توصیف کرد. او تاکید کرد که چنین حملاتی ادامه خواهد یافت.

به گفته وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون)، حوثی‌ها از اواخر آبان ماه دست کم ۳۳ کشتی تجاری را هدف حملات موشکی قرار داده‌اند که شماری از آنها ارتباطی با اسرائیل نداتشند.

حوثی‌ها از زمان شروع حملات هوایی آمریکا و بریتانیا تهدید کردند که کشتی‌های این دو کشور را نیز هدف قرار خواهند داد. روز چهارشنبه، دو کشتی با پرچم آمریکا که محموله‌های وزارت دفاع و امور خارجه ایالات متحده را حمل می کردند، مورد حمله حوثی‌ها قرار گرفتند که یک ناو نیروی دریایی آمریکا که آنها را اسکورت می‌کرد، پرتابه‌های حوثی‌ها را منهدم کرد.

در همین حال، در روز شنبه، یک کشتی در دریای عمان افراد مسلح به آرپی‌جی را در قایق کوچکی در نزدیکی کشتی خود مشاهده کرده است.

آژانس عملیات تجاری ارتش بریتانیا گفت: «این قایق تا ۳۰۰ متری کشتی نزدیک شد و افراد مسلح در قایق پس از آن که نیروهای امنیتی داخل کشتی تیرهای هشدار دهنده شلیک کردند، دور شدند.»

شرکت بریتانیایی امنیت دریایی «آمبری» این حادثه را مربوط به یک قایق کوچک «سبک سومالیایی» با کمک یک کشتی مادر بزرگ تر توصیف کرد. با تشدید حملات حوثی ها، فعالیت دزدان دریایی سومالی نیز افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG