لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

تظاهرات علیه خشونت نیروهای پلیس در پاریس لغو شد


ناآرامی در فرانسه
ناآرامی در فرانسه

پلیس پاریس، یک هفته پس از موج اعتراضات به کشته شدن یک نوجوان در حومه پایتخت فرانسه که این کشور را به آشوب کشاند، تظاهرات روز شنبه، ۱۷ تیرماه علیه خشونت نیروهای پلیس را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اداره پلیس پاریس در تصمیمی که در وب‌سایت خود منتشر کرد، اعلام کرد، تظاهرات برنامه‌ریزی‌شده در میدان جمهوری را «به دلیل خطرات برای نظم عمومی» ممنوع کرده و دلیل آن را «زمینه تنش» عنوان کرد.

فراخوان تظاهرات روز شنبه، توسط خانواده «آداما ترائوره» سیاهپوست فرانسوی که در شرایطی مشابه قتل جورج فلوید در ایالات متحده، در بازداشت پلیس این کشور جان خود را از دست داد، اعلام شده بود.

آداما ترائوره، جوان سیاهپوست ۲۴ ساله‌ای بود که ۱۹ ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی هنگامی‌ که در بازداشت نیروهای ژاندارمری فرانسه به سر می‌برد، جان باخت.

تظاهرات علیه خشونت پلیس و تبعیض نژادی در ابتدا به عنوان راهپیمایی در «بُمُون-سور-اُوآز» یکی دیگر از حومه‌های پاریس، جایی که ترائوره در سال ۲۰۱۶ در آن درگذشت، برنامه‌ریزی شده بود که توسط مقامات محلی ممنوع و دلیل آن «افزایش خطر برای نظم و امنیت عمومی» عنوان شد.

این ممنوعیت روز جمعه توسط دادگاه تایید شد.

نائل ١٧ ساله که پدر و مادری اصالتا الجزایری و مغربی داشت، در جریان توقف ناشی از ترافیک سنگین در حومه پاریس، هدف گلوله پلیس قرار گرفت.

بازنشر ویدیوی تیراندازی مرگبار به نائل در رسانه‌های اجتماعی، سبب شعله‌ور شدن مجدد آتش خشم گروه‌ها و اقشار کم‌درآمد و غیر سفیدپوست علیه آنچه «خشونت و نژادپرستی پلیس» در این کشور می‌خوانند، شده است.

مقامات فرانسوی و سیاستمداران از جمله امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور، نژادپرستی نهادی در سازمان‌های مجری قانون این کشور را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG