لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

آخرین مناظره نامزدهای دموکرات پیش از انتخابات درون حزبی؛ نامزدها درباره ایران چه گفتند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، تنش های پیامد آن، و نگرانی از بروز جنگ میان آمریکا و ایران موضوعی عمده در مناظره سه شنبه شب نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری در شهر دموین در ایالت آیوا بود.

پرسش ها درباره کشتن قاسم سلیمانی به سرعت به بحث فراگیرتر بر سر اختیارات رئیس جمهوری در انجام اقدامات نظامی یک‌جانبه منتهی شد. تمام شش نامزد انتخاباتی دموکرات عهد کردند به غیر از شرایط واکنش سریع به یک تهدید قریب الوقوع، از کنگره مجوز بگیرند. اما نامزدها درباره خارج کردن نیروها از منطقه اتفاق نظر نداشتند.

جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا:

«من اولین بار که به عنوان یک جوان ۲۹ ساله ضد جنگ ویتنام در انتخابات شرکت کردم معتقد بودم تنها راه هدایت کشور به سوی جنگ با رضایت آگاهانه مردم آمریکا است.»

«ما در شرایطی هستیم که متحدان ما در اروپا به مقایسه ایالات متحده و ایران پرداخته و می گویند هر دو طرف باید کوتاه بیایند و هر دو را به لحاظ اخلاقی برابر می بینند.»

«ما جایگاه مان در منطقه را از دست داده ایم. ما حمایت متحدان مان را از دست داده ایم.»

سناتور ایمی کلوبشار:

کلوبشار گفت اقدام ایران به آغاز دوباره غنی سازی اورانیوم پیامد کشتن سلیمانی به دستور پرزیدنت ترامپ است.

«ما همین امروز متوجه شدیم که چهار جمهوریخواه به دموکرات ها ملحق می شوند تا به ترامپ بگوییم شما اگر قصد جنگ با ایران را دارید باید مجوز استفاده از نیروی نظامی بگیرید. این بسیار مهم است، زیرا او ما را از توافق هسته ای، که من زمانی طولانی روی آن کار کرده بودم، خارج کرد.»

«من نیروهایی را در عراق به جای خواهم گذاشت، اما نه در سطحی که ترامپ اکنون ما را به آن سو می برد.» کلوبشار گفت اگر رئیس جمهوری آمریکا شود شمار اندکی نیرو را در افغانستان با وظیفه ضد تروریسم و آموزش حفظ خواهد کرد.

سناتور برنی سندرز:

«آن چه اکنون از آن بسیار می‌ترسم این است که ما رئیس جمهوری داریم که دوباره دروغ می گوید و می تواند ما را به جنگی بکشاند که از عراق بدتر است. ما باید آن چه ترامپ انجام داد را معکوس کنیم، آن ائتلاف را دوباره گرد هم بیاوریم و اطمینان حاصل کنیم که ایران هرگز به جنگ افزار هسته ای دست نمی یابد.»

سندرز گفت موافق است که تصمیم پرزیدنت ترامپ برای کشتن سلیمانی بدون اطلاع کنگره خطا بود:

«ما نمی توانیم به اقدامات یک جانبه ادامه دهیم، توافق هسته ای با ایران در همکاری با شماری از متحدان به دست آمد، مردم آمریکا از جنگ های بی پایان خسته اند.»

تام استیر:

این مدیر صندوق های سرمایه گذاری و طرفدار محیط زیست گفت ترامپ «آشکارا هیچ استراتژی» در برابر ایران ندارد و با بایدن اتفاق نظر داشت که مهار جاه طلبی هسته ای ایران مستلزم تلاش یک ائتلاف بین المللی است.

سناتور الیزابت وارن:

وارن گفت هزاران نیروی آمریکایی را از خاورمیانه به کشور بازخواهد گرداند: «ما باید از این ذهنیت دست برداریم که پاسخ» تمام نقاط دردسرساز جهان اعزام نیروی آمریکایی است. سناتور ایالت ماساچوست در پاسخ به پرسشی درباره باقی گذاشتن شماری نیروی رزمی در خاورمیانه گفت «نه، باید آنها را خارج کنیم.»

پیت بوتجج:

شهردار پیشین ساوت بند در ایالت ایندیانا تصمیم ترامپ به ترک توافق هسته ای با ایران را به مناقشه پس از حمله پهپادی به سلیمانی گره زد و گفت آن حرکت «آغازگر زنجیره ای از رخدادها بود که ما اکنون با آن روبرو هستیم و به سطح یک جنگ تمام عیار نزدیک تر می شود.»

بوتجج درباره نقش کنگره آمریکا در اختیارات جنگ گفت چنین مجوزهایی باید تاریخ انقضای سه ساله داشته باشد: «اگر نیروهای ما شجاعت قدم گذاشتن در راه های پر خطر در آن سوی دنیا را دارند، پس ما هم باید یقین حاصل کنیم که کنگره شجاعت رای گیری در این باره را دارد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG