لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

سناتورها «وارن» و «سندرز» در مناظره نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری زیر حمله بودند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - سیاست‌های مرتبط با مراقبت‌های درمانی ایالات متحده در کانون مناظره سه شنبه شب نامزدان دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود. چالشگران میانه‌روتر در این مناظره سناتور الیزابت وارن و سناتور برنی سندرز، نامزدهای پیشرو و امیدوار به شکست پرزیدنت ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰، را هدف حمله قرار دادند.

وارن و سندرز خواهان پایان یافتن سریع و فراگیر نظام مراقبت‌های درمانی کنونی شدند؛ نظامی که بر بیمه‌گری شرکت های خصوصی برای ۱۵۰ میلیون کارگر و کارمند از طریق کارفرما بنا گذاشته شده است. ایده های سندرز و وارن تقریبا از آغاز مناظره در شهر دیترویت در ایالت میشیگان، قلب صنایع خودروسازی آمریکا، زیر حمله قرار گرفت.

جان دلینی، نماینده سابق کنگره از ایالت مریلند، گقت: «ما لازم نیست حزب کاستن باشیم و به نیمی از کشور که بیمه درمانی خصوصی دارند بگوییم: بیمه شما غیرقانونی است. این یک سیاستگذاری بد است. این [اقدام] منابع مالی این صنعت را کم می کند، بسیاری از بیمارستان ها تعطیل خواهند شد، و به لحاظ سیاست روز هم [اقدام] بدی است.»

برنی سندرز، سناتور ایالت ورمانت و قانونگذاری که خود را دموکرات سوسیالیست توصیف می کند، و سناتور الیزابت وارن، که پیشتر استاد حقوق دانشگاه هاروارد بود، متحدان سیاسی نزدیکی هستند.

سندرز انتقادها را چنین پاسخ داد: «این افراط‌گری نیست. گاهی از دست دموکرات هایی که از ایده های بزرگ می ترسند خسته می شوم.»

اما دیگر نامزدهای حاضر در این مناظره از ایده های سناتور سندرز و سناتور وارن به شدت انتقاد کرده و گفتند که طرح های پیشنهادی آنها طی مدت تقریبا چهار سال نظام مراقبت‌های درمانی دیرپای ایالات متحده،‌ از جمله بیمه موسوم به «قانون مراقبت‌های درمانی مقرون به صرفه»، را از هم فرو خواهند پاشید.

ایمی کلوبشار، سناتور ایالت مینه سوتا، گفت: «من ایده های جسورانه‌ای دارم؛ اما آنها ریشه در واقعیت دارند.»

جان هیکِنلوپر، فرماندار پیشین ایالت کلورادو، یادآوری کرد که دموکرات ها در انتخابات میان‌دوره ای سال ۲۰۱۸ چهل کرسی در مجلس نمایندگان به دست آوردند که هیچ کدامشان مروج خدمات درمانی همگانی وارن-سندرز نبودند. وی گفت: «من کمی عملگراتر هستم.»

نامزدهای میانه رو همچنین سندرز و وارن را بر سر مساله مهاجرت هدف حمله قرار دادند.

استیو بولاک، فرماندار ایالت مونتانا، گفت: «در حال حاضر با ۱۰۰ هزار نفر در مرز روبرو هستیم. اگر ورود غیرقانونی به کشور را جرم محسوب نکنیم، اگر به همه آنها بیمه درمانی مجانی بدهیم، شاهد چند برابر شدن شمار مهاجران در مرز خواهیم بود.»

تیم رایان، نماینده کنگره از ایالت اوهایو، نیز گفت: «اگر می خواهید وارد کشور بشوید، دست کم باید زنگ در را به صدا دربیاورید.»

سندرز پاسخ داد: «مادر و کودکی که هزاران کیلومتر راه خطرناک را پیاده طی می کنند، مجرم نیستند.»

سناتور وارن نیز گفت که برای ورود غیرقانونی به ایالات متحده باید جریمه مدنی تعیین شود، نه ایراد جرم.

نامزدها بر سر سیاست خارجی، طرح جنجالی وارن برای اخذ مالیات از دارایی ثروتمندان، بخشش وام های دانشجویی، پرداخت غرامت به بازماندگان برده ها، تجارت، بحران آب نوشیدنی در میشیگان، و حتی سن نامزدها به جدل پرداختند.

پیت بوتجج، نامزد ۳۷ ساله که در کنار سندرز ۷۷ ساله ایستاده بود، در پاسخ به این پرسش که آیا سندرز برای ریاست جمهوری بیش از حد پیر است، پاسخ داد: «من به سن و سال شما اهمیتی نمی دهم. برای من بصیرت و دید شما مهم است. ... ما به بصیرتی نیاز داریم که در انتخابات برنده شود.»

مناظره سه شنبه شب دو ساعت و نیم طول کشید. چهارشنبه شب مناظره گروه ده نفره دوم برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG