لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۲

هشدار هواشناسی ایران: تشدید آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و احتمال وقوع سیل در جنوب کشور


سیلاب در کرمان - آرشیو
سیلاب در کرمان - آرشیو

سازمان هواشناسی ایران روز سه‌شنبه ۹ آذر هشدار داد که در استان‌های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان «بارش سیل‌آسا» رخ خواهد داد.

این سازمان همچنین نسبت به تشدید آلودگی هوا در مناطق «صنعتی و پرتردد» شهرهای تهران، کرج، اراک و مشهد در دو روز آینده هشدار داده است.

بنا بر این گزارش، به دلیل بارش باران، وزش شدید باد، رعد و برق و تگرگ به همراه کاهش قابل توجه دمای هوا، احتمال خطراتی چون «لغزندگی جاده‌ها»، «آب‌گرفتگی معابر عمومی»، «بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها» و «برخورد صاعقه» وجود دارد.

پایگاه خبری سدها و نیروگاه‌های ایران به نقل از مصطفی فدایی‌فرد، کارشناس حوزه آب نوشته است که «از این پس سیلاب‌های وحشتناک بیشتری در ایران داریم» و «باید سدهایی را بسازیم که فقط نقش کنترل سیلاب داشته باشند.»

فریدون عباسی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه درباره شدت گرفتن آلودگی هوا استفاده از مازوت را «اجتناب‌ناپذیر» دانست و گفت «اگر گرما می خواهیم و می خواهیم زنده بمانیم باید آلودگی را نیز مقداری تحمل کنیم»، چرا که اگر مازوت نسوزانیم، ۲۵درصد کشور دچار خاموشی می‌شود.

او از مردم خواست که «صرفه‌جویی کنند تا بتوانیم گازوئیل صادر کنیم.»

عباس شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت ایران، گفته است در سال گذشته ۳۷۵۱ مرگ مرتبط با پیامدهای ناشی از آلودگی هوا در تهران رخ داده است.

XS
SM
MD
LG