لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۸

واکنش گسترده هنرمندان به توقیف مجوز نمایش «لامینور»: مهرجویی‌ «بزرگ سینمای ایران» است


اعتراض داریوش مهرجویی واکنش هنرمندان رامبد جوان، تهمینه میلانی ، حبیب رضایی و مرتضی شایسته
اعتراض داریوش مهرجویی واکنش هنرمندان رامبد جوان، تهمینه میلانی ، حبیب رضایی و مرتضی شایسته

در پی اعتراض شدید داریوش مهرجویی کارگردان به توقیف مجوز نمایش فیلم «لامینور»، هنرمندان از طیف‌های مختلف به فشارهای اعمال شده بر این کارگردان سرشناس ایرانی اعتراض کردند.

فیلم لامینور، آخرین ساخته داریوش مهرجویی که در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ پروانه نمایش دریافت کرده بود، از حضور در اکران نوروزی امسال - که با عنوان «جشنواره نوروزی» شناخته می‌شود - منع شده است.

روز یکشنبه داریوش مهرجویی در اعتراض به ممنوعیت اکران آخرین ساخته خود، ویدئویی منتشرکرد و ضمن نشان دادن پروانه نمایش لامینور به لغو پروانه نمایش آن اعتراض کرد. او گفت: «من معترضم، شما به من پروانه دادید... پروانه شیر و گوشت نیست که می‌گویید تاریخ آن گذشته ...اصلا شما کی هستید ؟ ... پشت پرده، مثل اشباح برای ما حکم صادر می‌کنید ... من می‌خوام بجنگم، بیایید بزنید بکشید منو ... من حقمو از شما می‌گیرم.»
ویدیوی اعتراضی داریوش مهرجویی با موجی از واکنش‌های هنرمندان داخل و خارج ایران روبرو شد.

تهمینه میلانی ، فیلمساز و کارگردان ایرانی ویدیوی اعتراض داریوش مهرجویی را روی اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: «درد که یکی دو تا نیست.»


حبیب رضایی بازیگر و فیلمساز در یک استوری روی اینستاگرام خود، لغو مجوز نمایش فیلم آقای مهرجویی را یک «حق مسلم پایمال شده و استیصال ناجوانمردانه» خواند و نوشت:‌ «انسانم آرزوست.»


گلشیفته فراهانی، هنرمند ایرانی که در فیلم «سنتوری» ساخته داریوش مهرجویی بازی کرده است، نیز با انتشار ویدیوی اعتراض داریوش مهرجویی در حساب کاربری خود در اینستاگرم از این کارگردان حمایت کرد.

پرستو صالحی، بازیگر سینما و تلویزیون که مواضع انتقادی‌اش در نهایت منجر به مهاجرت او به ترکیه شد، نیز در اینستاگرام خود نوشت: «اگر کل سابقه مسئولیت داشتن‌های‌تان را یکجا جمع کنند، اندازه یک پلان اجاره نشینها نمی ارزد... لعنت بر شما که قاتل فردین و ملک مطیعیها بودید.»

رضا عطاران بازیگر، کارگردان و نویسنده ایرانی، هم در واکنش به این موضوع، ویدیوی اعتراض داریوش مهرجویی را در صفحه اینستاگرامش بازنشر کرد.

مرتضی برجسته، خواننده ایرانی مقیم لس آنجلس در اینستاگرام خود، فیلم «لامینور» را «آکورد آشنایی» دانست که «به گوش حکومت خوش نیامده است!»

هومن خلعتبری موسیقی‌دان ایرانی ساکن اتریش ضمن انتشار ویدیوی داریوش مهرجویی، با عبارت «ظلم ظالم ، جور صیاد» از تصنیف مشهور «مرغ سحر» همراهی خود را با این کارگردان نشان داد.

در این بین، رامبد جوان هنرمندی که معمولا برنامه‌هایی برای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می‌سازد، نیز در واکنش به عدم مجوز نمایش به «لامینور»، حال داریوش مهرجویی را «اندوه عمومی سینماگران ایرانی» دانست و اذعان داشت که «ما سال‌ها به آقای مهرجویی نگاه کردیم، از فیلمهایش و خودش یاد گرفتیم. او بزرگ سینمای ماست.»

از سوی دیگر، کیهان ملکی بازیگر سینما، افرادی مثل ناصر تقوایی، بهرام بیضایی ، مسعود کیمیایی، و داریوش مهرجویی را از پیشکسوتانی برشمرد که «سینما بر گُرده آنها قد کشید و هر یک ستونهای هنر هفتم و از افتخارات ملی هستند.»

برزو ارجمند ، بازیگر هم در واکنش خود، بخشی از دیالوگ خسروشکیبایی در فیلم مشهور هامون از ساخته‌های آقای مهرجویی در گذشته را آورد : «تو میخوای من اونی باشم که واقعا تو میخوای من باشم ؟ اگه من اونی باشم که تو میخوای ، پس من دیگه من نیست. یعنی من خودم نیستم!»


متین ستوده، بازیگر جوان ایرانی، هم این عملکرد در مقابل «شخصی که حق بسیاری بر گردن سینما و فرهنگ این مرزو بوم دارد» را «دور از جوانمردی» برشمرد.

پردیس احمدیه، بازیگر «لامینور» هم تصویری از خود در کنار داریوش مهرجویی را منتشر کرد و خطاب به مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشت: «اگر تار مویی از سر این بزرگ سینما کم بشود، وای به حالتان.»


گفته می‌شود این فیلم همچون فیلم «علی سنتوری» روایتگر زندگی یک نوازنده سنتور است، اما این بار نقش اصلی فیلم را دختری ایفا می‌کند که می‌خواهد برای رسیدن به هدف و آرزویش با همه مرزها و ممنوعیت‌ها، از جمله ممنوعیت تک‌خوانی زنان، مبارزه کند؛ مبارزه‌ای که به گفته منتقدان از حمایت گسترده اکثریت مردم برخوردار است.

مقامات دولتی در روزهای اخیر در واکنش گفته اند که دلیل ممنوعیت حضور لامینور در جشنواره نوروز، منقضی شدن مجوزی است که قبل از همه‌گیری صادر شده، ولی نمایش این فیلم به دلیل قرنطینه و تعطیلی‌ها به تعویق افتاده است.

بعد از رکود حاصل از دوران همه‌گیری، جشنواره‌ها در ایران فرصتی برای ارائه محصولات فرهنگی هستند اما با توجه به فضای سانسور و گزینش های غیر هنری، همچنان راه برای عده ای کاملا ناهموار و مسدود و برای عده ای دیگر باز است. در همین رابطه، فیلم علفزار، ساخته کاظم دانشی که جزو شش فیلم برگزیده و پرفروش جشنواره فجر بوده، هنوز مجوز اکران جشنواره نوروزی را دریافت نکرده است.

XS
SM
MD
LG