لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

مسکو: مهار سوریه از دست اسد خارج شده است


تحولات اخیر در سوریه از سوی میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر امور خارجۀ روسیه، به تغییر اساسی شرایط سیاسی در سوریه تعبیر شده است.

مسکو برای نخستین بار از زمان آغاز ناآرامی های سوریه موضعی متفاوت در این خصوص اتخاذ کرده است. دولت روسیه می گوید عنان کشور از دست بشار اسد و دولت وی خارج شده، قدرت اسد به گونه ای فزاینده در حال کم شدن است، و پیروزی مخالفان در سوریه دور از انتظار نیست.

میخائیل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجۀ روسیه امروز پنجشنبه طی سخنانی که در رسانه های دولتی روسیه منعکس شده، کشورهای غربی را به آن متهم کرده که به بهانۀ انتقاد از موضع مسکو در قبال دمشق، هم مواضع روسیه را در قبال سوریه تحریف می کنند و هم می کوشند از میزان نفوذ روسیه در خاورمیانه بکاهند.

دولت روسیه که دوست و متحد دیرین بشار اسد است، همچنان با تغییر رژیم اسد و برکناری وی از قدرت مخالف است.

آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو نیز روز پنجشنبه سرنوشت بدی برای اسد پیش بینی کرد وگفت دولت او به سقوط نزدیک می شود و فروپاشی آن زیاد دور نیست.

در تازه ترین رویدادهای سوریه، امروز پنج شنبه انفجار خودرویی در قطنا در حومۀ دمشق ۱۶ تن را کشت. روز گذشته نیز ۵ نفر در انفجاری مقابل ورودی اصلی وزارت کشور سوریه کشته شدند.

دیروز چهارشنبه یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت که دولت سوریه مخالفان بشار اسد را با موشک اسکاد هدف گرفته است. روشن نیست که این موشک ها حامل سلاح شیمیایی بوده اند یا نه.

استفاده از موشک های اسکاد نشانی از اوج گرفتن درگیری ها در سوریه تلقی می شود.

ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجۀ آمریکا، طی نشست موسوم به دوستان سوریه که در مراکش برگزار شد، گفت هرچه بشار اسد زودتر از قدرت کناره گیرد، سوری ها بیشتر در امان خواهند بود.

طی تازه ترین (چهارمین) نشست دوستان سوریه، کشورهای مختلف متعهد شدند ۱۴۳ میلیون دلار به مخالفان در سوریه کمک کنند. ۱۰۰ میلیون دلار از این کمک مالی را عربستان سعودی به عهده گرفته است.
XS
SM
MD
LG