لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

حمله به سفارت آمریکا و فرانسه در دمشق


درگیری هوادران و مخالفان بشار اسد
درگیری هوادران و مخالفان بشار اسد

بنا بر اطلاعیه وزارت امور خارجه آمریکا، طرفداران بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به سفارت آمریکا در دمشق حمله کرده اند. گزارش آژانس خبری فرانسه و خبرنگار روزنامه فیگارو نیز حاکی از آنست که سفارت فرانسه نیز مورد حمله قرار گرفته است.

این حمله ها ۳ روز پس از آن صورت می گیرد که سفرای آمریکا و فرانسه از شهر حما بازدید کردند.

هنگام حمله به سفارت فرانسه نگهبانان برای راندن آنان از گلوله های واقعی استفاده کردند و به همین سبب این گروه نتوانستند به سفارت فرانسه وارد شوند.

بنا بر گزارش همین خبرگزاری، حمله به سفارت آمریکا که توسط طرف داران رژیم اسد بود کوتاه اما همراه با خشونت انجام گرفت.

کمی بعد، محل اقامت رئیس هیئت نمایندگی آمریکا نیز مورد حمله یکی از همین گروه ها قرار گرفت. هیچ یک از اعضای سفارت زخمی نشده اند و هیچ یک نیز در معرض خطر فوری قرار ندارند.

در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که پاسخ دولت سوریه به تاًمین امنیت بیشتر مورد نیاز بسیار کند انجام گرفت. با این همه دولت سوریه اطمینان داده است که حمایت لازم را با توجه به مفاد کنوانسیون ژنو در اختیار سفارت آمریکا قرار دهد.

کنوانسیون ژنو دولت های عضو سازمان ملل متحد را موظف می کند دیپلمات های کشورهای خارجی را زیر چتر حمایتی خود قرار دهند. اطلاعیه خبری وزارت امور خارجه آمریکا می گوید یکی از تعهدات پایه ای کنوانسیون ژنو حفاظت از خانواده های دیپلماتهاست. اما در این زمینه نیز مانند زمینه های دیگر از جمله احترام به حقوق بشر کوتاهی شده است.

دولت آمریکا در حالی که سوریه را برای نا دیده گرفتن حفاظت از سفارت آمریکا در دمشق محکوم می کند، در همان حال نیزاز آن دولت می خواهد به تعهدات خود نسبت به شهروندان خویش عمل کند.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود می گوید این حمله ها جهت چرخش توجه از بحران سوریه به ادامه کشتن تظاهرات آرام مردم در آن کشور شکل گرفته است.

XS
SM
MD
LG