لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

آمریکا: شورشیان عراق امنیت منطقه را تهدید می کنند


لوگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا
لوگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه نسبت به استیلای شورشیان بر شهر موصل در عراق ابراز نگرانی کرد و گفت آنها نه فقط تهدیدی برای ثبات عراق، بلکه برای تمام خاور میانه هستند.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت تحرکات گروه انشعابی از القاعده، معروف به «امارت اسلامی عراق و شام» (داعش) را از نزدیک دنبال می کند و آمریکا بر اساس توافقنامه امنیتی بین دو کشور تمام کمک های مناسب را برای دولت عراق فراهم خواهد کرد.

پیکارجویان افراطی گروه سنی «امارت اسلامی عراق و شام» پیشتر در روز سه شنبه کنترل موصل دومین شهر بزرگ عراق را در دست گرفتند.

این واقعه شکست بزرگی برای دولت شیعه بغداد تلقی می شود؛ یکی از فرماندهان نظامی عراق سقوط موصل، در ۳۵۰ کیلومتری شمال بغداد ، را «شکستی کامل برای نیروهای امنیتی» نامید.

آمریکا حضور دیپلماتیک پررنگی درعراق دارد، اما آخرین نیروهای نظامی خود را در اواخر ۲۰۱۱ خارج کرد، و بخ جنگ ده ساله در آن کشور پایان داد؛ با این حال، هنوز برای کمک به عراق در جنگ با شورشیان اسلحه می فرستد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز نگرانی عمیق خود را از سقوط موصل ابراز داشت و تمام رهبران سیاسی عراق را به نشان دادن وحدت ملی در برابر مهاجمان فراخواند.
XS
SM
MD
LG