لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۷

بلندپروازی‌های سیاسی علیرضا دبیر و لغو سفر تیم ملی کشتی ایران به آمریکا


علیرضا دبیر،‌ رئیس فدراسیون کشتی ایران (عکس از رسانه‌های ایران)
علیرضا دبیر،‌ رئیس فدراسیون کشتی ایران (عکس از رسانه‌های ایران)

در فاصله پنج روز به سفر تیم ملی کشتی آزاد ایران به آمریکا ، علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی ایران با ارسال نامه ای به فدراسیون کشتی آمریکا از لغو این سفر خبر داد.

وی عدم صدور روادید ایالات متحده، برای خودش، حجت کریمی سرپرست تیم، محمد مصلایی پور داور کشتی، احسان امینی مربی تیم، بهمراه دو‌ تن از اعضای تیم‌ ملی کامران قاسم پور و مجید داستان را دلیل لغو سفر تیم ‌ایران اعلام کرد. دیدار دوستانه تیم های ملی کشتی آزاد ایران و آمریکا بنا بر دعوت رسمی آمریکا قرار بود روز ۲۳ بهمن ماه در شهر آرلینگتون تگزاس در کنار مسابقه فینال کشتی دانشگاه های آمریکا موسوم به ان. سی. ای. ای. برگزار شود. مسولان فدراسیون دو‌ کشور پس از رایزنی هایی که در المپیک توکیو صورت گرفت، در شهر اسلو در حاشیه رقابتهای جهانی ۲۰۲۱ نروز تصمیم گرفتند روابط کشتی دو‌ کشور را بهبود بخشند.

درخواست ایران برای افزایش مسافران از ۱۵ به ۳۳ نفر

دعوت اولیه آمریکا برای حضور کشتی گیران اوزان دهگانه تیم ملی کشتی آزاد ایران به همراه کادر فنی در مسابقه دوستانه تگزاس بود. فدراسیون کشتی آمریکا اعلام کرده بود که هزینه سفر یک هفته ای ۱۵ تن را بر عهده خواهد گرفت، اما فدراسیون کشتی ایران ابتدا لیست ۲۰ نفره و در نهایت ۳۳ نفره ای را به سفارت ایالات متحده ارسال کرد.

در حالی که قرار بود اعضای کاروان کشتی ایران در هفته اول ماه نوامبر سال گذشته برای دریافت ویزا به سر کنسولگری آمریکا در امارات مراجعه کنند، تیم با تاخیر دو ماهه پنجم ژانویه به دبی سفر کرد.

به این ترتیب اردوی بلند مدت تیم ملی کشتی آزادایران برای حضور در رقابت دوستانه آمریکا با لغو این سفر بی‌نتیجه ماند.

علیرضا دبیر که سیزدهم دی‌ماه، همزمان با دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در یک گفتگوی ویدئویی با خبرگزاری دانشجو‌ از التزام عملی به شعار مرگ بر آمریکا سخن گفت از سوی افکار عمومی و رسانه ها مورد انتقاد قرار گرفت. دبیر درحالی شعار آمریکاستیزی خود را در نشست خبری ۲۷ دیماه تکرار کرد که به مدت ده سال کارت اقامت دائم آمریکا را داشت و از سوی مخاطبان شبکه های اجتماعی مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود.

رانت حلقه قدرت

علیرضا دبیر که سابقه حضور در شورای شهر تهران را در کارنامه دارد به دلیل نزدیکی به محمد باقر قالیباف از قدرت و ثروت قابل توجهی برخوردار است. در ماه های اخیر مواضع تند علیرضا دبیر در قبال وزیر ورزش و‌ رئیس کمیته ملی المپیک‌‌ بدون حمایت ارکان قدرت در مجلس و سپاه پاسداران امکان پذیر نبود. انتخاب حجت کریمی، در شرایطی که. خیل بزرگی از پیشکسوتان کشتی خانه نشین شده اند، در راستای همان جهت گیری های سیاسی دبیر قلمداد میشود. حجت کریمی فعال اقتصادی وابسته به سپاه در تهیه تولید و‌ پخش قطعات خودرو‌، بدون هیچگونه سابقه ورزشی در دیماه سال گذشته به سمت سرپرستی تیمهای ملی کشتی آزاد و‌ فرنگی ایران انتخاب شد. دریافت ویزای آمریکا برای ایرانیانی که سابقه حضور در سپاه پاسداران، نیروهای نظامی و انتظامی دارند بسیار دشوار و به به دلیل تحقیقات بسیار زمانبر است.

لغو سفر آمریکا، دستاویزی سیاسی

به نظر برخی از کارشناسان، علیرضا دبیر با آگاهی از عدم امکان دریافت ویزای توریستی آمریکا به دلیل داشتن گرین کارت تمدید نشده، و سابقه سپاهی و نظامی سرپرست تیم های ملی، در نشست خبری خود تهدید به لغو سفر آمریکا کرد. او گفته بود اگر به یکی از اعضای کاروان کشتی ایران ویزا تعلق نگیرد، تیم به آمریکا سفر نمی کند. در صورتی که کاروان ایران در موعد مقرر یعنی هفته اول نوامبر و پیش از سفر به عراق برای ارسال مدارک و دریافت ویزا اقدام کرده بود، امکان تکمیل مدارک و دریافت روادید کامران قاسم پور، قهرمان‌ ۹۲ کیلوگرم جهان، مجید داستان، نماینده ۶۱ کیلوگرم تیم ملی و‌ محمد مصلایی پور، عضو کمیسیون داوران اتحادیه جهانی کشتی وجود داشت.

به نظر میرسد علیرضا دبیر با آگاهی از شرایط دریافت ویزا و‌مشکل اقامتی خود، و سرپرست سپاهی تیم، سفر تیم ملی کشتی آزاد ایران به آمریکا را دستاویزی برای بلند پروازیهای سیاسی خود قرار داد و از جنجال ایجاد شده در رسانه های خارجی و شبکه های اجتماعی بیشترین سود را برده است.

XS
SM
MD
LG