لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۲

رهبران جهان برای آخرین بار به واتسلاو هاول ادای احترام می کنند


رهبران جهان برای آخرین بار به واتسلاو هاول ادای احترام می کنند
رهبران جهان برای آخرین بار به واتسلاو هاول ادای احترام می کنند

رهبران جهان و مردم جمهوری چک روز جمعه در مراسمی رسمی در پراگ برای آخرین بار به واتسلاو هاول رییس جمهوری سابق ادای احترام کردند، و آیین یک هفته ای بزرگداشت نمایشنامه نویس ناراضی و چهره برجسته ضد کمونیست به پایان رسید.
رهبر ۷۵ ساله سابق چک روز یکشنبه در اثر مشکلات تنفسی در خواب در گذشت.
در جریان یک دقیقه سکوت بیاد نخستین رییس جمهوری چک که بگونه ای دمکراتیک برگزیده شد، رنگ های کلیسا و آژیرها بصدا در آمدند.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و همسرش بیل کلینتون رییس جمهوری سابق، نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در میان رهبرانی که دراین مراسم در کلیسای بزرگ سنت ویتوس حضور داشتند دیده می شدند. واتسلاو کلاوس رییس جمهوری چک و مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه سابق چک تبار امریکا نیز ادای احترام کردند.
از روز دوشنبه ، ده ها هزار چک با عبور از کنار تابوت حامل جسد هاول یاد رییس جمهوری سابق خود را گرامی داشتند.
هاول در سال ۱۹۸۹، در پی رهبری آنچه «انقلاب مخملی» نامیده می شود و به چهار دهه حکومت کمونیستی پایان داد به ریاست جمهوری انتخاب شد. او بر انتقال چکسلواکی به اقتصاد بازار آزاد و دمکراسی، و نیز تقسیم صلحجویانه کشور به جمهوری چک و اسلواکی در سال ۱۹۹۳ نظارت داشت.
اسلواکی در بزرگداشت هاول جمعه را روز سوگواری ملی اعلام کرد.
چندین رهبر اروپایی هاول را ستوده اند، از جمله آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان که او را یک «اروپایی بزرگ» که برای آزادی قاره جنگید توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG