لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۹

وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»


وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»
وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»

**سردار محمدرضا نقدی: جنبش سبز علوی در مقابل جنبش سبز اموی می ايستد**آيت الله حسين نوری همدانی: نظام ايران بالاترين نظام دنياست و روز به روز بر عظمت و شكوه آن افزوده ميشود**

ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت

«عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت» عنوان گزارش ديلی تلگراف، چاپ لندن است که می نويسد: باوجود تهديدات تندروان حاکم برای کنترل تظاهرات ١٣ آبان، مخالفان دولت در پی عذرخواهی برای اشغال سفارت آمريکا هستند. جنبش سبزها پيگير تغيير نتيجه انتخابات در تلاش برای دميدن هوايی تازه به اعتراضات ضددولتی است. ديلی تلگراف می افزايد: مخالفان قصد دارند با نوشتن نامه ای به پرزيدنت اوباما بگويند: امروزه تنها گروهی اندک به گروگانگيری کارکنان سفارت افتخار می کنند، کسانی که امروز مردم ايران را به گروگان گرفته اند. در همين حال فعالان «جنبش سبز» در ايران، برای شرکت در راه پيمايی روز ۱۳ آبان آماده می شوند. به نوشته پايگاه اطلاع رسانی حزب اعتماد ملی، مهدی کروبی، دبير کل اين حزب و نامزد معترض به نتايج انتخابات، روز ۱۳ آبان، ساعت ده و نيم صبح، برای شرکت در راه پيمايی، در ميدان هفت تير تهران حاضر خواهد شد. مير حسين موسوی نيز، اوايل اين هفته، روز سيزده آبان را که در تقويم های ايرانی روز دانش آموز نام گرفته، سبزترين روز سال خوانده بود. ميرحسين موسوی در تازه ترين اظهار نظر خود دوشنبه شب گفت «بازداشت شدگان، بازجوها را به چالش کشيده اند.» نامزد معترض انتخابات اخير ايران، در ديدار با خانواده فيض الله عرب سرخی عضو سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی همچنين با تأکيد بر اينکه «مسيری که در آن قدم گذاشته ايم سختی های زيادی دارد،» افزود: «مطمئناً روند به سمت بهتر شدن است و همه چيز نهايتاً به نفع کشور پايان می يابد.» ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به نتيجه انتخابات رياست جمهوری ايران، می گويند روز چهارشنبه در راهپيمايی سيزده آبان شرکت خواهند کرد. اين درحالی است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در جديدترين بيانيه خود اعلام کرده است تظاهرات مخالفان دولت در روز ۱۳ آبان، ممنوع است. نيروی انتظامی نيز درباره راه پيمايی سيزده آبان هشدار داده است که تنها، تجمع مربوط به برنامه شورای هماهنگی تبليغات اسلامی، در مقابل ساختمان سابق سفارت آمريکا در تهران قانونی است. اما روزنامه نيويورک تايمز نيز درگزارشی با عنوان «مخالفان دولت به مبارزه ادامه می دهند» نوشته است «ايران در حال آماده شدن برای تظاهرات روز چهارشنبه است باوجود آن که رهبران مخالفان، از جمله ميرحسين موسوی و مهدی کروبی فراخوان رسمی برای شرکت در تظاهرات ضددولتی نداده اند؛ اما همه چيز گويای حضور آنان در اين راهپيمايی است. اين روزنامه می نويسد: باوجود آن که رهبری ايران اعتراض به نتيجه انتخابات را جرم بزرگی دانسته؛ ميرحسين موسوی در بيانيه ی جديد خود خواهان ادامه اعتراض به نتايج انتخابات شده و از هواداران خود خواسته است که همچون گذشته با پرهيز از خشونت به اعتراضات خود ادامه دهند. در خبری ديگر محسن ميردامادی دبير کل حزب مشارکت و مصطفی تاج زاده، عضو ارشد سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی، پس از ١٤٠ روز بازداشت سرانجام موفق به ديدار با وکلای خود شده اند. هوشنگ ميربابايی وکيل اين دو فعال سياسی به ايلنا گفت که روز گذشته به مدت يک ساعت با تاج زاده و نيم ساعت هم با محسن ميردامادی گفتگو کرده است. در همين حال برخی منابع از ارسال پرونده محمد علی ابطحی به دادگاه انقلاب خبر داده اند. اما خانواده های بازداشت شدگان در نامه ای به علی لاريجانی رييس مجلس اعلام کرده اند نديدن و نشنيدن شما اينک که ما در مقابل ديدگان هزاران رهگذر خواسته ی بر حقمان را اعلام کرده ايم، هرگز موجب سلب مسئوليت از شما نيست.

وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»
وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»

سردار محمدرضا نقدی: جنبش سبز علوی در مقابل جنبش سبز اموی می ايستد

روزنامه حيات نو به نقل از سردار نقدی نوشته است: جنبش سبز علوی در مقابل جنبش سبز اموی می ايستد. اين روزنامه در ادامه نوشته: يک روز پس از آنکه خبرگزارى فارس خبر از تشکيل گروهى با نام جنبش سبز علوى داد فرمانده بسيج مستضعفين به حمايت از اين تشکل پرداخت. سردار سرتيپ بسيجی، محمدرضا نقدى در حالى حمايت خود را از جنبش سبز علوى اعلام کرد که تاکنون هيچ نامى از اعضاى آن ذکر نشده است. اما هدف را جلوگيرى کردن از سوءاستفاده ی برخى گروه‌هاى سياسى از رنگ سبز علوى عنوان کرده است.

وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»
وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»

آيت‌الله حسين نوری همدانی: نظام ايران بالاترين نظام دنياست و روز به روز بر عظمت و شكوه آن افزوده می‌شود

آيت‌الله حسين نوری همدانی، از مراجع تقليد ايران، روز دوشنبه در ديدار با جمعی از فرماندهان سپاه و بسيجِ سراسر كشور گفته است : «نظام ايران، بالاترين نظام دنياست و روز به روز بر عظمت و شكوه آن افزوده مي‌شود.» در همين حال محاکمه سه نفراز علمای شاخص اهل سنّت در سيستان و بلوچستان در دادگاه ويژه روحانيت مشهد اعتراضاتی را در شرق ايران بر انگيخته به طوريکه مولانا عبدالحميد روحانی ارشد منطقه سيستان و بلوچستان در خطبه های نماز جمعه اين هفته زاهدان انتقاداتی را متوجه دولت محمود احمدی نژاد کرد و دستگيری و احضار علمای اهل سنت منطقه به دادگاه ويژه روحانيت مشهد را در راستای سياستهای دولت دانست.

وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»
وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»

محسن هاشمی رفسنجانی: اگر من دزد هستم چرا آقای احمدی نژاد در دوره شهرداری خود به کار من رسيدگی نکرد؟

روزنامه اعتماد در شماره امروز صبح خود سخنان محسن هاشمی رفسنجانی در روز بيست و هفتم خرداد ماه در دفاع از اعضای خانواده اش را که به نوشته اين روزنامه ديروز رسانه ای شده و فايل صوتی آن در سايت الف منسوب به احمد توکلی قرار دارد به چاپ رسانده است. به نوشته اين روزنامه محسن رفسنجانی گفته است: من مديرعامل متروی تهران در زمان شهرداری احمدی نژاد بودم. کِی ايشان با من و آقای هاشمی برخورد کرده است؟ احمدی نژاد رئيس ستاد تبليغاتی آقای هاشمی در منطقه نارمک هنگام انتخابات مجلس ششم بود. امّا در موسم انتخابات رياست جمهوری به يکباره عليه ما قرار گرفت. محسن هاشمی رفسنجانی در ادامه پرسيده بود: اگر من دزد هستم چرا در دوره شهرداری خود به کار من رسيدگی نکرد؟ چرا قاليباف که سپاهی هم هست مرا نگه داشته است؟ روزنامه ايران نيز در ستون ديگه چه خبر؟ به سخنرانی محسن هاشمی رفسنجانی در روز بيست و هفتم خردادماه اشاره کرده و نوشته است: شنيديم كه محسن هاشمی رفسنجانی مديرعامل متروی تهران، مدتی پيش با تأييد تلويحی رأی ٢٤‌ ميليونی رئيس ‌جمهوری منتخب و در توهين آشكار به شركت‌كنندگان در انتخابات گفته»: احمدي‌نژاد با زير سؤال بردن هاشمی قصد کسب ٤٠ ميليون رأی را داشته است در حالی که وی می توانست کل انقلاب را زير سؤال برده و ٧٠ ميليون رأی به دست آورد«!

وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»
وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»

جزئيات توقيف روزنامه سرمايه

روزنامه سرمايه چاپ تهران با حکم هيئت نظارت بر مطبوعات توقيف شد سرمايه يک روزنامه اقتصادی بود که چند ماه پيش از پيروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات سال ٨٤ فعاليت خود را آغاز کرد. حسين عبدو تبريزی، مدير مسئول سرمايه، گفته است که خبر تعطيلی را در خبرگزاری فارس خوانده است. سعيد ليلاز، سردبير اين روزنامه، نيز از روزنامه نگاران بازداشت شده ی پس از حوادث انتخابات است. دليل توقيف سرمايه تخلفات مکرر بر اساس تبصره ١٣ ماده ١١ قانون مطبوعات عنوان شده است. مدير مسئول سرمايه گفته است که ماده ١١ مربوط به سن مديران مسئول مطبوعات است که نبايد کمتر از ٢٥ سال داشته باشند که بر اين اساس سنّ من در مدت انتشار سرمايه افزايش داشته و نه کاهش. در همين حال روزنامه اقتصادی وال استريت جورنال، چاپ آمريکا، از تعطيلی روزنامه سرمايه خبر داده و می نويسد: مقامات ايران روزنامه اقتصادی سرمايه را به دليل انتقاد از دولت توقيف کرده و علت آن را تکرار انتقادات از عملکرد دولت اعلام کرده است. وال استريت جورنال می افزايد: صاحب امتياز روزنامه سرمايه محمد حسين تبريزی، مدير پيشين بازار بورس تهران و از منتقدان سرسخت سياستهای اقتصادی محمود احمدی نژاد است. سعيد ليلاز، سردبير اين روزنامه نيز، همچون شمار کثيری از روزنامه نگاران منتقد دولت در جريان رويدادهای پس از انتخابات دستگير، و روانه زندان شد.

وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»
وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»

تاخير در برنامه زمان بندی شده ی مترو تهران

در حالی که جعفر ربيعی مدير بهره برداری شرکت مترو می گويد دولت به تعهدات مالی خود عمل نکرده است، سردار رويانيان، مشاور رييس جمهوری و رييس ستاد حمل و نقل و مديريت سوخت، موضوع را مديريتی عنوان کرده و تأخير در تخصيص منابع مالی را نپذيرفته است. مترو تهران و تأخيری که هنوز هيچ منبعی دليل آن را رد يا تاييد نمی کند با تحليل هايی متفاوت همراه شده است. اين تأخير در روزهای پر التهاب سياسی ايران پس از انتخابات به سوژه ای جديد برای اظهار نظر تبديل شده است. ماجرا زمانی که به يک مشکل جدی تبديل شد تلويزيون به ميدان آمد و از همه طرفها خواست که دلايل خود را صريح و شفاف با مردم در ميان بگذارند. جعفر ربيعی مدير بهره برداری شرکت مترو می گويد وقتی دولت منابع مالی که تعهد کرده است را به ما پرداخت نمی کند چگونه می توانيم واگن های جديد وارد شبکه کنيم؟ و يا از سيستم نگهداری کنيم تا با مشکل فنی مواجه نشود. سردار رويانيان که مشاور رييس جمهوری و رييس ستاد حمل و نقل و مديريت مصرف سوخت در ايران است با رد اين نظر گفت که دولت نهم حتی منابع مالی را تا چند برابر افزايش داده است. وی با اشاره به اين نکته که توسعه خطوط مترو الزامی نيست، تأکيد کرد بهتر است که بودجه صرف حل مشکلات فعلی شود. وی معتقد است مترو تهران مشکلی فراتر از پول دارد. اما اين بحث ضلع ديگری به نام رييس شورای شهر تهران هم دارد. مهدی چمران صريحاً گفته است که اگر سال گذشته هم شهرداری کمک نمی کرد مترو نمی توانست به وظيفه خود عمل کند، در حالی که شهرداری تعهدات مالی ديگری هم دارد. در همين حال يک نماينده مجلس شرايط کنونی در مترو را غير طبيعی و احتمالاً سياسی خوانده است. پرويز سروری پيشنهاد کرده تا درجلسه ای با حضور همه مسئولان مشکلات مترو بررسی شود. به گفته اين نماينده مسئولان نبايد مشکلات خود را به مردم منتقل کنند.

وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»
وقايع روز: «ديلی تلگراف: عذرخواهی مخالفان دولت برای اشغال سفارت»

چند خبر کوتاه

بنا به آمار مرکز مديريت بيماريهای واگيردار وزارت بهداری ايران تاکنون صدها نفر در ايران به آنفلوآنزای نوع «آ» يا آنفلوآنزای خوکی مبتلا شده اند. همچنين دهها مدرسه در استان های گوناگون به منظور جلوگيری از شيوع آنفلوآنزای خوکی تعطيل شده اند.

الياس نادران ، نماينده مجلس شورای اسلامی می گويد که محمد رضا رحيمی، معاون اول محمود احمدی نژاد، «يک مفسد مالی» مانند شهرام جزايری است . الياس نادران که قبلاً در کنار چند نماينده ديگرِ مجلس اتهام «جعل مدرک» و »دريافت حقوق با ارايه مدارک تقلبی» را به محمدرضا رحيمی وارد کرده بود ، گفت: «اسناد مختلفی به دست آمده كه برای تعيينِ عدم صلاحيت مالی و مديريتی رحيمی كفايت مي‌کند.»

زاينده رود پس از ماه ها خشکسالی بار ديگر زنده شد. روز دوشنبه شماری از مردم شهر اصفهان برروی پلهای تاريخی اين شهر جمع شدند تا پس از هشت ماه انتظار، بار ديگر جاری شدن آب را بر بستر زاينده رود جشن بگيرند. مدير عامل آب منطقه ای اصفهان در اين رابطه به خبرگزاری ايسنا گفت که به دنبال تصميماتِ ستاد بحرانِ خشكسالی مقرر شد از نيمه آبان ماه به مدت ٢٤ روز، آب برای كشتِ اراضی شرق اصفهان در بستر زاينده رود جاری شود.

XS
SM
MD
LG