لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

یک گروه حامی رسانه ها می گوید نیمی از روزنامه نگاران زندانی در ایران و چین هستند


یک گروه حامی رسانه ها می گوید نیمی از روزنامه نگاران زندانی در ایران و چین هستند
یک گروه حامی رسانه ها می گوید نیمی از روزنامه نگاران زندانی در ایران و چین هستند

کمیته حمایت از روزنامه نگاران می گوید شمار روزنامه نگاران زندانی در جهان به ۱۴۵ نفر رسیده است که این تعداد از سال ۱۹۹۶ که ۱۸۵ روزنامه نگار پشت میله های زندان بودند، در بالاترین سطح خود قرار دارد.

این کمیته که مقر آن در شهر نیویورک است، روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که ادامه سرکوب صداهای منتقد از سوی جمهوری اسلامی ایران و سرکوب روزنامه نگاران اقلیت در چین، تعداد روزنامه نگاران زندانی در جهان را افزایش داده است.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران می گوید تا پایان سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۳۶ روزنامه نگار زندانی بودند که این تعداد در سال جاری ۹ نفر افزایش یافته است.

به گفته این گروه حامی حقوق روزنامه نگاران، ایران و چین هر کدام با داشتن ۳۴ روزنامه نگار زندانی بدترین کشورهای زندانی کننده روزنامه نگاران هستند و این دو کشور، تقریبا نیمی از روزنامه نگاران زندانی در جهان را در خود جای داده اند.

این گروه همچنین گفته است که زندانی کردن روزنامه نگاران در ایران، پس از سرکوب اعتراضات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته نیز ادامه یافته است و طی دو ماه اخیر، دست کم چهار روزنامه نگار بازداشت شده اند.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران می گوید روزنامه نگاران زندانی در چین عمدتا از قوم اویغور و یا روزنامه نگاران تبتی هستند که مسائل قومی و خشونت های منطقه ای را در گزارش های خود پوشش داده اند.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران می گوید ایران و چین، هر دو از اتهامات مبهم ضد دولتی علیه روزنامه نگاران استفاده می کنند. آمار این سازمان مربوط به تعداد روزنامه نگاران زندانی در اول ماه دسامبر است.

گزارش کمیته بین المللی حمایت از روزنامه نگاران در حالی منتشر می شود که عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز چهارشنبه ۱۷ آذرماه، خبر بازداشت شماری از روزنامه نگاران روزنامه اصلاح طلب شرق را تایید و اتهام آنان را امنیتی اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG