لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۷

در پی شکایت وزارت اطلاعات دولت روحانی، دادگاه سه عضو کانون نویسندگان ایران برگزار شد


از راست: کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی
از راست: کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی

جلسه رسیدگی به اتهامات «رضا خندان مهابادی»، «کیوان باژن» و «بکتاش آبتین» سه عضو کانون نویسندگان ایران با حضور وکلای مدافع آنها برگزار شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز یکشنبه ۸ اردیبهشت جلسه رسیدگی به اتهامات رضا خندان مهابادی و کیوان باژن دو تن از اعضای کانون نویسندگان ایران به صورت جداگانه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی مقیسه به اتهام «تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در این جلسه دادگاه آقایان مهابادی و باژن اتهامات وارد شده از سوی دادگاه را رد کردند و وکلای آنها نیز دفاعیات خود را ارائه دادند.

روز شنبه ۷ اردیبهشت ماه نیز دادگاه بکتاش آبتین با حضور وکلای او در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

این سه عضو کانون نویسندگان ایران روز دوم بهمن با مراجعه به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند و پس از مدتی با سپردن وثیقه یک میلیارد تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

شاکی پرونده این سه نفر، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی است. پرونده آنها اردیبهشت ۱۳۹۴ باز شد و آنها از آن زمان تا کنون بارها برای بازجویی درباره دو اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «انتشار نشریه غیرقانونی» احضار شده‌اند.

بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG