لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۳۹

سرخط خبرها

یک شهروند کرد در دو پرونده مجزا مجموعا به ده سال زندان محکوم شد

محمد میرزایی، شهروند کرد زندانی

یک شهروند کرد به نام «محمد میرزایی» از سوی دادگاه انقلاب ارومیه در دو پرونده مجزا مجموعا به ده سال زندان محکوم شد.

شبکه حقوق بشر کردستان روز پنجشنبه ۲۷ تیر گزارش داد، شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه محمد میرزایی را در دو پرونده مجزا بابت دو اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «عضویت در یک حزب اپوزیسیون کرد» در مجموع به ده سال زندان محکوم کرده است.

پیش از این، محمد میرزایی به مدت سه سال عضو یکی از احزاب اپوزیسیون کرد بوده و سال ۹۶ با دریافت امان‌نامه از سوی سپاه پاسداران به شهر ماکو بازگشته است. او مهر سال گذشته توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و پس از گذراندن ۶۵ روز بازداشت و بازجویی، با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

یک منبع آگاه به شبکه حقوق بشر کردستان گفته است این شهروند کرد چهارم تیر سال جاری از سوی نیروهای امنیتی در ماکو بازداشت و به زندان ارومیه منتقل شده است. محمد میرزایی هفته گذشته برای محاکمه به شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی این شهر منتقل شد و طی روزهای گذشته دفتر اجرای احکام زندان حکم پنج سال زندان به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و پنج سال دیگر به اتهام «عضویت در یک حزب اپوزیسیون کُرد» را به وی ابلاغ کرده است.

بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، پنج سال از این حکم قابل اجرا است.

ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی اعلام می‌کند که در جرائم موجب تعزیر، هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد، دادگاه برای هر یک از آن جرائم حداکثر مجازات مقرر را حکم می کند و فقط مجازات اشد قابل اجرا است.

سازمان عفو بین‌الملل بهمن ماه گذشته در گزارشی سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

اظهارات ضدونقیض مقامات ایران درباره جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی: جعبه سیاه «آسیب قابل توجهی دیده است»

در حالی که جمهوری اسلامی از ارسال جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده توسط سپاه به کشورهای دیگر خودداری می کند، این بار در ادامه تناقض‌گویی‌ها وزیر دفاع ایران مدعی شد که «جعبه سیاه» این هواپیما «آسیب قابل توجهی» دیده است.

امیر حاتمی وزیر دفاع ایران روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه از ارسال جعبه سیاه به وزارت دفاع جهت «کمک برای بازسازی» این جعبه خبر داد و گفت که جعبه سیاه «آسیب قابل توجهی دیده است» و «قرار است نخست بازسازی جعبه سیاه انجام و بعد بازخوانی شود.»

این اولین بار نیست که مقامات جمهوری اسلامی مدعی می شوند که جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی «آسیب دیده است» پیش از این حسن رضایی فر مدیر کل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری در ۱۸ دی ماه نیز گفته بود «هر دو جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ هواپیمایی اوکراین پیدا شده است اما فقط یکی از جعبه های سیاه سالم است و جعبه دیگری چند قطعه شده است.»

با این حال او چندی بعد اظهارات اولیه خود را رد کرد و گفت که «در جلسه‌ای که با کمیسیون سوانح کشوری داشتیم آنها هم تایید می‌کنند که اطلاعات جعبه سیاه و مکالمات خلبان سالم است. در همین حال نتایج آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که نوار مکالمات خلبان سالم مانده است.»

خبرگزاری فارس هم در ۲۰ دی ماه با انتشار یک ویدئو که هر دو جعبه سیاه هواپیما را «سالم» به نظر می رسد، منتشر کرد و فردی که این جعبه های سیاه را نشان می داد تایید کرد که «هر دو جعبه سیاه سالم و قابل بررسی است.»

اظهارات ضدونقیض مقامات جمهوری اسلامی و امتناع از ارسال جعبه های سیاه به دیگر کشورها در حالی ادامه دارد که وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین، از ادامه فشار اوکراین بر جمهوری اسلامی برای تحویل دادن جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران و شناسایی کسی که فرمان شلیک موشک به این هواپیما را داد، خبر داده است.

پیشتر نیز جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، گفته بود که ایران کارشناسان و تکنولوژی لازم برای دریافت و تحلیل اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی را در اختیار ندارد و باید این جعبه‌ها را به فرانسه تحویل دهد.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد. اما این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شمار تلفات کرونا از ۲هزار نفر گذشت؛ بخشی از مسافران کشتی قرنطینه شده در ژاپن خارج می شوند

در ادامه بحران ویروس کرونا در چین، براساس آمار رسمی گزارش شده، شمار تلفات این ویروس از ۲هزار نفر گذشت و روند ابتلا به کرونا نیز کاهش داشته است. همچنین گزارش‌ها حاکی از خروج صدها مسافر کشتی کروز قرنطینه شده در آب‌های ژاپن است.

به نقل از رویترز و براساس گزارش‌ رسانه های ژاپن، انتظار می رود روز چهارشنبه حدود ۵۰۰ مسافر کشتی «دایموند پرنسس» که در بندر یوکوهاما در نزدیکی توکیو متوقف شده، از این کشور خارج شوند. در این کشتی حدود ۳۷۰۰ سرنشین دارد که بیش از ۵۴۰ مسافر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

مقامات ژاپنی اعلام کرده‌اند که تنها مسافرانی که در زمان قرنطینه آزمایشاتشان منفی بوده، مجاز به ترک این کشتی هستند همچنین افرادی که در کابین‌های آلوده بوده‌اند نیز بار دیگر در قرنطینه باقی می مانند.

پیش از این انتقادهایی بر قرنطینه کردن مسافران در کشتی به دولت ژاپن وارد شده بود. منتقدان می گویند که باید این مسافران به جای کشتی در بیمارستان قرنطینه می شدند.

پیشتر آمریکا بیش از ۳۰۰ شهروند خود را از این کشتی خارج کرده بود پس از آن دیگر کشورها از جمله استرالیا در پی خارج کردن شهروندان خود از این کشتی هستند.

از سوی دیگر در چین کمیسیون بهداشت ملی این کشور تایید کرد که کمترین میزان افزایش روزانه این ویروس ثبت شده است. با این حال تعداد کل مبتلایان در این کشور به بیش از ۷۴هزار نفر و آمار کشته شدگان نیز به ۲هزار و ۴۰۰ نفر رسیده است که سه چهارم کشته شدگان در شهر ووهان در استان هوئبی هستند.

شمار قربانیان خارج از چین در روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه به ۶ نفر رسیده است. از جمله در هنگ کنگ اعلام شد که دومین مبتلا نیز جان خود را از دست داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا در اتیوپی با رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا گفت و گو کرد

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا درباره مسائل امنیتی و بهداشتی در آفریقا گفت و گو کرد.

بر اساس خبری که دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا منتشر کرد، مایک پمپئو در سفر به آفریقا روز سه شنبه ۲۹ بهمن در پایتخت اتیوپی با موسی فکی محمد، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا دیدار، و با او درباره حمایت از تلاش سازمان ملل در مساله لیبی گفت و گو کرد.

دو طرف همچنین درباره اهمیت نقش رهبری اتحادیه آفریقا در اطمینان حاصل کردن از هماهنگی‌های امنیتی میان شرکای امنیتی در سومالی و همچنین پشتیبانی آمریکا از بهداشت عمومی در آفریقا، گفت و گو کردند.

آقای پمپئو همچنین روز سه شنبه در آدیس آبابا با نخست وزیر اتیوپی دیدار کرد و بر حمایت آمریکا از اصلاحات سیاسی و اقتصادی تاریخی در اتیوپی تاکید کرد. دو طرف همچنین درباره فرصت های همکاری دوجانبه بیشتر گفت و گو کردند.

وزیر خارجه آمریکا پس از ترک کنفرانس امنیتی مونیخ به آفریقا رفت. او ابتدا به سنگال و بعد به آنگولا رفت. مایک پمپئو روز دوشنبه ۲۸ بهمن با پایان دیدارهایش در آنگولا، راهی اتیوپی شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش وزارت خارجه آمریکا به تایید احکام زندان فعالان محیط زیست در ایران

در پی صدور احکام نهایی فعالان محیط زیست و تایید محکومیت این فعالان به زندان های طولانی مدت، وزارت خارجه آمریکا واکنش نشان داد.

وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه ۲۹ بهمن با انتشار متنی در توئیتر فارسی خود نوشت: «قوه قضاییه ایران ۸ فعال محیط زیست و حیات وحش را پس از بیش از ۲ سال بازداشت به ۲ تا۱۰ سال زندان محکوم کرده است. این احکام در حالی صادر شده اند که وزارت اطلاعات اعلام کرده بود هیچ یک از بازداشت شدگان را جاسوس نمی داند و رئیس سازمان محیط زیست هم گفته بود سندی علیه آنها وجود ندارد.»

روز سه شنبه سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی احکام فعالان محیط زیست که بیش از دو سال پیش به اتهام جاسوسی توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند را اعلام کرد که بر اساس آن این فعالان در مجموع به ۵۸ سال زندان محکوم شدند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر و در هنگام اعلام احکام اولیه این فعالان، در پیامی توئیتری احکام زندان که توسط دادگاه انقلاب برای هومن جوکار، طاهر قدیریان، مراد طاهباز، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، سام رجبی، و عبدالرضا کوهپایه صادر شد را محکوم کرده بود.

این احکام در حالی صادر شده است که وزارت اطلاعات و سازمان محیط زیست اعلام کرده بودند این فعالان جرم امنیتی مرتکب نشدند و گزارشهایی از گرفتن اعتراف اجباری از آنها توسط بازجویان اطلاعات سپاه وجود داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش پرزیدنت ترامپ به ملاقات سناتور دموکرات و ظریف؛ به نظر می‌رسد نقض قانون لوگن باشد

رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به ملاقات یک سناتور دموکرات با وزیر خارجه ایران می‌گوید که به نظر می رسد این ملاقات نقض قانون لوگن باشد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در واکنش به گزارش‌های مربوط به ملاقات سناتور مورفی با وزیر خارجه ایران گفت که با این اقدام احتمالا یکی از قوانین ایالات متحده نقض شده است.

رئیس جمهوری آمریکا که واشنگتن را به مقصد لس آنجلس ترک‌ می‌کرد، گفت: «من وقتی در مسیر آمدن به این‌جا بودم، شنیدم که سناتور مورفی با ایرانی‌ها ملاقات کرده است. آیا این خبر درست است؟»

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه گفت: «به نظر می‌رسد این کار تخلف از قانون لوگن است.»

«قانون لوگن» یکی از قوانین ایالات متحده است که افراد را از مذاکره بدون اجازه با یک دولت خارجی در ارتباط با هر مشاجره‌ای با آمریکا منع می کند. اردیبهشت امسال که خبری از ملاقات جان کری با محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی منتشر شد، واکنش‌ پرزیدنت ترامپ را در پی داشت. او آن‌ زمان هم این رفتار را معادل نقض قانون لوگن ارزیابی کرده بود.

ظهر سه شنبه، سناتور کریس مورفی، عضو دموکرات ایالت کانتیکت در سنای آمریکا، با انتشار دست‌نوشته‌های مسافرتی خود تائید کرد در مونیخ در محل اقامت محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی، با او دیدار کرد.

سناتور کریس مورفی نوشت: «اول این که می‌خواهم بدانم آیا به نظر او واکنش‌ها به کشتن قاسم سلیمانی تمام شده است یا نه، و می‌خواهم به او صد درصد حالی کنم که هرگونه تحریک مرتبط با ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق، تشدید غیرقابل قبول شرایط محسوب می‌شود.» سناتور مورفی افزود: «دوم، می‌خواهم در مورد یمن از او کمک بگیرم. ... می‌خواهم به او بگویم ایران نباید به حوثی‌ها اجازه دهد فرصت ایجاد شده برای صلح را تباه کنند.»

واکنش مایک پمپئو

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده که در سفر به اتیوپی به سر می‌برد، نیز روز سه شنبه ۲۹ بهمن در واکنش به گزارش‌های منتشره درباره دیدار شماری از قانونگذاران آمریکایی با وزیر خارجه ایران در مونیخ، گفت: «از من در مورد گزارش پرسیدید. من هم دیدم چیزی در مورد این نوشته شده که برخی سناتورها با ظریف دیدار کرده‌اند.»

او افزود: «این شخص [ظریف] در فهرست تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار دارد. او وزیر خارجه کشوری است که یک هواپیمای مسافربری را شلیک و سرنگون کرد و هنوز جعبه سیاه هواپیما را تحویل نداده است. او وزیر خارجه کشوری است که روز ۲۷ دسامبر [۲۰۱۹] یک آمریکایی را کشت و وزیر خارجه کشوری است که بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان، و بزرگترین حامی یهود‌ستیزی در جهان است.»

مایک پمپئو گفت: «اگر دیداری کرده باشند، نمی‌دانم چه چیزهایی گفته‌اند. اما امیدوارم سیاست خارجی آمریکا، و نه [سیاست‌های] خودشان، را تقویت کرده باشند.»

سایت خبری فدرالیست آمریکا در گزارشی گفته بود که سناتور کریس مورفی، نماینده دموکرات ایالت کانتیکنت، به طور محرمانه و در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، با وزیر خارجه جمهوری اسلامی، دیدار کرده است.

پیش از این، در اردیبهشت امسال پولیتیکو و هیل در گزارش‌های جداگانه‌ای خبر داده بودند که ظریف با دایان فاینستاین سناتور دموکرات دیدار داشته است.

ایالات متحده، نام محمدجواد ظریف وزیر خارجه آمریکا را از ۱۰ مرداد امسال در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار داد. همچنین در همان روز، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این تحریم گفت که ظریف همدست مافیای خامنه‌ای است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایکل بلومبرگ شهردار سابق نیویورک در مناظره دموکرات‌ها حاضر می‌شود

مایکل بلومبرگ، شهردار سابق نیویورک و از کاندیداهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در دور بعدی مناظره کاندیداهای دموکرات حاضر می‌شود.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، دور بعدی مناظره در ایالت نوادا برگزار می‌شود و آقای بلومبرگ توانسته شرایط حضور در این مناظره را کسب کند. یکی از شرایط حضور در مناظره، کسب دستکم ۱۰ درصد آرا در چهار نظرسنجی است.

مایکل بلومبرگ از زمان شروع انتخابات درون حزبی تاکنون در هیچ‌کدام از آنها حاضر نشده و کارزار انتخاباتی او با حضور نداشتن در چهار انتخابات، تمرکز خود را روی روز سوم ماه مارس، که در آن ۱۴ ایالت در یک روز انتخابات دارند، گذاشته است.

انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها از ایالت آیووا و با برگزاری انتخابات درون حزبی آغاز شد. پس از آن ایالت نیوهمپشایر بود، و روز شنبه سوم اسفند نیز دور بعدی در نوادا برگزار می‌‌شود و پس از آن نوبت ایالت کارولینای جنوبی است. مایکل بلومبرگ در هیچ‌کدام از این چهار انتخابات حضور ندارد.

این گزارش می‌گوید مایکل بلومبرگ که از افراد ثروتمند آمریکایی است،‌ تاکنون ۴۰۰ میلیون دلار هزینه تبلیغات و برگزاری کمپین انتخاباتی خود کرده است.

در مناظره شامگاه چهارشنبه ۳۰ بهمن در ایالت نوادا، هشت کاندیدای دموکرات - یعنی برنی سندرز، پیت بودجج، ایمی کلوبوشار، الیزابت وارن، جو بایدن، مایکل بلومبرگ، تام استایر، و تولسی گابارد - حضور دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پژوهش جدید: دیرخوابیدن کودکان با چاقی مفرط ارتباط دارد

یک پژوهش جدید نشان می دهد دیرخوابیدن کودکان با چاقی مفرط ارتباط دارد.

این تحقیق که در مجله «پزشکی اطفال» (Pediatrics) منتشر شده، بر ۱۰۷ کودک در سوئد انجام شده است. پژوهشگران، وزن و قد بچه ها را از یک‌ تا شش سالگی بررسی کردند. خواب آنها از طریق دستبندهایی که به دستشان وصل کرده بودند، هفت شب پیاپی (یکبار در هر سال) اندازه‌گیری شد.

دانشمندان متوجه شدند کودکانی که شب دیرتر- پس از ساعت ۹ شب - به بستر می روند تا پایان این مطالعه شاخص توده بدنی بالاتری پیدا کردند.

اما این که آیا زودفرستادن کودک به بستر می تواند تأثیری بر وزن آنها بگذارد هنوز دقیق مشخص نیست و والدین نباید صرفا بر اساس نتیجه این تحقیق فرزندان خود را زودتر به بستر بفرستند. آن چه دانشمندان توصیه می کنند این است که برنامه خواب منظمی برای کودکان داشته باشید.

در واقع، دیرخوابیدن سبکی از زندگی را نمایندگی می کند که خطر اضافه وزن را در کودکان افزایش می دهد؛ اما این که این افزایش وزن ارتباط مستقیم با زمان خوابیدن دارد ثابت نشده است.

هر چند بخشی از مغز که خواب و بیداری را کنترل می کند مسئول کنترل غذا خوردن و یا نخوردن نیز هست، عوامل خارجی که با سبک زندگی هر فرد می آیند نیز بر افزایش وزن تأثیر می گذارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رد صلاحیت و محرومیت نامزدها برای شرکت در انتخابات تغییر نکرد؛‌ خامنه‌ای باز خواستار رای مردم شد!

واکنش مردم معترض به تلاش مقامات برای تشویق به شرکت در انتخابات.

سه روز مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران، با این که شرایط تغییر نکرده و هزاران نامزد این انتخابات توسط شورای نگهبان زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی رد صلاحیت شده اند، آیت الله علی خامنه‌ای بار دیگر از مردم خواست که در انتخابات شرکت کنند.

علی خامنه‌ای روز سه شنبه ۲۹ بهمن در یک سخنرانی گفت شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران «صرفا وظیفه ملی و انقلابی» نیست، بلکه «وظیفه شرعی» است.

او هفته پیش، در روز چهارشنبه ۱۶ بهمن نیز در تلاش برای ترغیب مردم برای شرکت در انتخابات، گفته بود «ممکن است کسی از بنده خوشش نیاید، اما اگر ایران را دوست دارد، باید به پای صندوق رأی بیاید.»

این اظهارات خامنه‌ای در حالی است که هزاران نامزد انتخابات توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده اند. منتقدان می‌گویند شورای نگهبان هر صدای مخالفی را رد صلاحیت می‌کند. در بین رد صلاحیت شدگان علی مطهری نایب رئیس مجلس فعلی نیز حضور دارد.

دعوت خامنه‌ای برای شرکت در انتخابات در حالی است که نتایج نظرسنجی‌های حکومتی در ایران نیز نشان می‌دهند که کمتر از ۲۴ درصد مردم در شهر تهران تمایل به شرکت در انتخابات دارند.

خامنه‌ای که طی یک هفته دوبار از مردم خواسته در انتخابات شرکت کنند، پیش از این هم دعوت مشابهی انجام داده بود، اما بعد از انتخابات حرفش را پس گرفت. او در خرداد ۱۳۹۲ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هم گفته بود حتی کسانی که حامی نظام نیستند در انتخابات شرکت کنند و رای بدهند.

اما او پس از انتخابات حرف خود را عوض کرد و با مصادره تعداد رای دهندگان در انتخابات به نفع خود و نظام گفت منظورش این بوده که مخالفان نظام رای بدهند، نه این که مخالفان نظام کاندیدا شوند.

پیش از این دعوت حسن روحانی برای شرکت در انتخابات هم با واکنش منفی گسترده در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد که از هشتگ‌های «رای_بی‌رای» ، «رای_نمیدهم» و «انگشت_در_خون» استفاده می‌کردند.

انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی قرار است دوم اسفند امسال برگزار شود. گزارش ها حاکی از رد صلاحیت گسترده نامزدهای برخی از گروه‌های سیاسی است. مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به رد صلاحیت شرکت کنندگان برای انتخابات آینده مجلس از سوی منصوبان خامنه‌ای در شورای نگهبان، افراد باقی مانده را «مثل هم» توصیف کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در تاریخ نهم دی اعلام کرده بود: «انتخابات مجلس ایران دو ماه دیگر برگزار می‌شود. اما رژیم از همین حالا با رد صلاحیت هزار نامزد مشغول تقلب است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عبدالله عبدالله نتایج انتخابات افغانستان را رد کرد: دولت فراگیر تشکیل می‌دهم

چند ساعت بعد از اعلام پیروزی اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، «عبدالله عبدالله»‌ رقیب او در این انتخابات ضمن اعتراض به این نتایج گفت که او پیروز بوده و دولت دیگری تشکیل می‌دهد.

عبدالله عبدالله روز سه شنبه ۲۹ بهمن در جمع هواداران خود در کابل گفت «تقلب‌کاران روسیاه تاریخ هستند.» او با اعلام این که یک دولت فراگیر تشکیل می‌دهد، افزود: «نتایج امروز، کودتا علیه دموکراسی بوده و من آن را نمی‌پذیرم.»

عبدالله عبدالله در جمع هواداران خود تاکید کرد که بر اساس آرای تایید شده بایومتریک‌، او پیروز انتخابات است.

خبرگزاری رویترز عصر سه‌شنبه ۲۹ بهمن پس از گذشت پنج ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان به نقل از کمیسیون مستقل انتخابات خبر داد که اشرف غنی برنده این انتخابات است. در این گزارش گفته شد که عبدالله عبدالله با ۳۹.۵۲ درصد آرا، نفر دوم شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور دموکرات تائید کرد که با محمدجواد ظریف دیدار داشت؛ واکنش مایک پمپئو

سناتور کریس مورفی، عضو دموکرات ایالت کانتیکت در سنای آمریکا، با انتشار دست‌نوشته‌های مسافرتی خود تائید کرد در مونیخ در محل اقامت محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی، با او دیدار کرد.

سناتور مورفی روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن و پس از انتشار گزارش‌های تاییدنشده در مورد دیدارش با محمد جواد ظریف این دست‌نوشته‌ها را منتشر کرد. در این نوشته آمده است: «شنبه شب (۲۶ دی ماه) در سوئیت محمدجواد ظریف با او ملاقات می‌کنم و چند هدف برای این دیدار دارم.»

سناتور کریس مورفی نوشت: «اول این که می‌خواهم بدانم آیا به نظر او واکنش‌ها به کشتن قاسم سلیمانی تمام شده است یا نه، و می‌خواهم به او صد درصد حالی کنم که هرگونه تحریک مرتبط با ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق، تشدید غیرقابل قبول شرایط محسوب می‌شود.»

سناتور مورفی افزود: «دوم، می‌خواهم در مورد یمن از او کمک بگیرم. ... می‌خواهم به او بگویم ایران نباید به حوثی‌ها اجازه دهد فرصت ایجاد شده برای صلح را تباه کنند.»

او در ادامه نوشته است: «نهایتا، می‌خواهم در مورد آمریکایی‌های زندانی در ایران حرف بزنم. او آماده این مورد بود و از قبل می‌داند چقدر در مورد آزاد کردن شهروندان بیگناه آمریکایی از زندان، اهمیت می‌دهم. ما چند دقیقه هم صحبت می‌کنیم تا ببینیم چطور می‌شود این وضع را حل کرد.»

سناتور مورفی با شماری دیگر از سناتورهای آمریکایی در راه بازگشت از اوکراین، در آلمان توقف کرده و در کنفرانس امنیتی مونیخ حاضر شد.

واکنش مایک پمپئو

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در واکنش به گزارش‌های منتشره درباره دیدار شماری از قانونگذاران آمریکایی با وزیر خارجه ایران در مونیخ، ظریف را وزیر خارجه حکومتی که «بزرگترین حامی تروریسم و بزرگترین حامی یهود‌ستیزی در جهان» است، خواند.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن و در جریان کنفرانسی خبری در آدیس آبابا در اتیوپی به خبرنگاران گفت: «از من در مورد گزارش پرسیدید. من هم دیدم چیزی در مورد این نوشته شده که برخی سناتورها با ظریف دیدار کرده‌اند.»

او افزود: «این شخص [ظریف] در فهرست تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار دارد. او وزیر خارجه کشوری است که یک هواپیمای مسافربری را شلیک و سرنگون کرد و هنوز جعبه سیاه هواپیما را تحویل نداده است. او وزیر خارجه کشوری است که روز ۲۷ دسامبر [۲۰۱۹] یک آمریکایی را کشت و وزیر خارجه کشوری است که بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان، و بزرگترین حامی یهود‌ستیزی در جهان است.»

مایک پمپئو گفت: «اگر دیداری کرده باشند، نمی‌دانم چه چیزهایی گفته‌اند. اما امیدوارم سیاست خارجی آمریکا، و نه [سیاست‌های] خودشان، را تقویت کرده باشند.»

سایت خبری فدرالیست آمریکا در گزارشی گفته بود که سناتور کریس مورفی، نماینده دموکرات ایالت کانتیکنت، به طور محرمانه و در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، با وزیر خارجه جمهوری اسلامی، دیدار کرده است.

پیش از این، در اردیبهشت امسال پولیتیکو و هیل در گزارش‌های جداگانه‌ای خبر داده بودند که ظریف با دایان فاینستاین سناتور دموکرات دیدار داشته است.

ایالات متحده، نام محمدجواد ظریف وزیر خارجه آمریکا را از ۱۰ مرداد امسال در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار داد. همچنین در همان روز، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این تحریم گفت که ظریف همدست مافیای خامنه‌ای است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر دفاع اسرائیل: نشانه‌هایی از تغییر محاسبات ایران در سوریه دیده می‌شود

نفتالی بنت، وزیر دفاع اسرائیل

نفتالی بنت، وزیر دفاع اسرائیل، روز سه‌شنبه از آشکار شدن نشانه‌هایی مبنی بر تغییر محاسبات ایران در سوریه، خبر داد.

به گزارش جروزالم پست، آقای بنت گفت: «من می‌توانم اعلام کنم که ما نشانه‌های اولیه‌ رها کردن [مواضع] و تغییر محاسبه از سوی ایران در سوریه را شناسایی کرده‌ایم. ما تازه کار خود را شروع کرده‌ایم و آن را بیشتر می‌کنیم. ما از موضعی پدافندی، به موضعی آفندی می‌رویم تا سر هشت‌پا را با ضعیف کردن پاهایش، خسته، ضعیف، و قطع کنیم.»

وزیر دفاع اسرائیل گفت: «برای ما، سوریه تنها یک تهدید نیستِ بلکه یک فرصت هم هست.» نفتالی بنت افزود: «ما به وضوح به ایران می‌گوییم: از سوریه بیرون بروید؛ چون آن‌جا چیزی برای شما وجود ندارد.»

آقای بنت پیشتر در جریان سفر خود به آمریکا گفته بود با واشنگتن به این توافق رسیده که اسرائیل برای مقابله با فعالیت‌های ایران این وظیفه را با آمریکا تقسیم کند. با این حساب، مقابله با فعالیت‌های ایران در سوریه را اسرائیل و مقابله با فعالیت‌های ایران در عراق را آمریکا برعهده می‌گیرد.

ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر حمله‌های متعددی را نیز علیه نیروهای ایرانی مستقر در سوریه و متحدانش انجام داده است. یک مقام ارشد اسرائیل آبان ماه سال گذشته به رویترز گفته بود که اسرائیل در دو سال اخیر بیش از دویست حمله را علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده است.

دولت ایالات متحده همواره هرگونه تهدید علیه اسرائیل را به شدت محکوم، و از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای پیش رو حمایت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پنج ماه بعد از انتخابات افغانستان، اشرف غنی به عنوان پیروز انتخابات معرفی شد

پس از گذشت پنج ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، اشرف غنی برنده این انتخابات اعلام شد. با این حساب آقای غنی دور دوم ریاست جمهوری خود را شروع می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن و در گزارشی اعلام کرد کمیسیون مستقل انتخابات ضمن اعلام پیروز انتخابات گفته است که عبدالله عبدالله نفر دوم شد.

این گزارش می‌گوید مخالفان اشرف غنی با طرح اتهاماتی چون تقلب گسترده، مشکلات فنی دستگاه‌های بیومتریک مورد استفاده در رای‌گیری، حملات، و نتایج غیرعادی مراتب اعتراض خود را نشان دادند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آثار جدید شهرام ناظری و لوریس چکناواریان به یاد قربانیان هواپیمای اوکراینی منتشر شد

با گذشت چهل روز از فاجعه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران و کشته شدن همه سرنشینان این پرواز، واکنش های هنرمندان ایرانی به این فاجعه همچنان ادامه دارد.

شهرام ناظری، هنرمند نامدار موسیقی ایران، در چهلمین روز سرنگونی هواپیمای اوکراینی و به یاد قربانیان پرواز شماره ۷۵۲ آهنگ جدیدی منتشر کرد.

این اثر «جان جانم» دارد و با همکاری ارشک رفیعی به عنوان سراینده و آهنگساز تولید شده است.

«جان جانم» به جانباختگان این حادثه تلخ و خانواده‌های داغدار آنها تقدیم شده است.

شهرام ناظری پس از سرنگونی هواپیما نیز به این ماجرا واکنش نشان داد و تمامی کنسرت‌های خود را لغو کرد.

او در کانال تلگرام خود نوشت: «حادثه دردناک هواپیما کام همه را تلخ و قلب مرا هم جریحه‌دار کرده است، به همین جهت به منظور همدردى و همبستگی با مردم نازنین کشورم کلیه برنامه‌هایم را لغو کردم.»

لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر، یکی دیگر از هنرمندانی است که در روزهای اخیر یک قطعه موسیقایی را به یاد مسافران این هواپیما منتشر کرده است.

این اثر «مرثیه‌ای برای پرواز ۷۵۲» نام دارد و با استفاده از یکی از اشعار سعدی و با صدای یارتا یاران، خواننده ایرانی ضبط شده است.

لوریس چکناواریان در شبکه‌های اجتماعی خود می‌نویسد: «همان طور که در تیزر این اثر هم توضیح داده ام، این اتفاق تلخ و غم انگیزی که برای هواپیمای اوکراینی افتاد من را بسیار تحت تاثیر قرار داد. به همین جهت تصمیم گرفتم این حس و حال را به موزیک تبدیل کنم و تصور می کنم یک معجزه اتفاق افتاد که این چنین توانستم در مدت کوتاهی کار را به مرحله اجرا برسانم.»

قطعه «مرثیه‌ای برای پرواز ۷۵۲» به تمامی قربانیان و بازماندگان آنها تقدیم شده است.

در پی ساقط شدن پرواز ۷۵۲ توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۱۷۶ مسافر ایرانی و غیرایرانی و خدمه این هواپیمای اوکراینی کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک مدرس زبان کردی در کامیاران به ٣ سال زندان محکوم شد

سیروان ابراهیمی، فعال مدنی و مدرس زبان کردی در کامیاران

این هفته، «سیروان ابراهیمی» فعال مدنی و مدرس زبان کردی در کامیاران که تیر ماه گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، توسط دادگاه انقلاب به ۳ سال زندان محکوم شد.

به گزارش شبکه حقوق بشری هه‌نگاو، این فعال مدنی کُرد و مسئول انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین در شهر کامیاران، از سوی دادگاه انقلاب سنندج بابت اتهامات «همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزیسیون حکومت ایران» و «اقدام علیە امنیت ملی» به تحمل ۳ سال زندان محکوم شده است.

برای صدای آمریکا مشخص نیست این شهروند کرد، عضو کدام یک از احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی ایران بوده است.

سیروان ابراهیمی روز چهارشنبە ۵ تیر ماه توسط نیروهای ادارە اطلاعات کامیاران با خشونت بازداشت، و پس از دو ماه و نیم بازداشت در بازداشتگاه ادارە اطلاعات سنندج روز پنج‌شنبە ٢١ شهریور ماه با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان محاکمه از زندان آزاد شده بود.

این اولین بار نیست که برای یک شهروند کُرد، از بابت اتهامی همچون عضویت یا همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد احکام سنگین مانند زندان‌های طولانی مدت و یا اعدام صادر می‌شود.

صدای آمریکا پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود که شهروند کُرد دیگری به نام کامران ساختمانگر، فعال کارگری اهل سنندج، از بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» و «تبلیغ علیه نظام» توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی حسین سعیدی به شش سال زندان محکوم شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گلوله‌باران شدید در شرق اوکراین یک کشته بر جا گذاشت؛ کی‌یف، مسکو را متهم می‌کند

دونباس در شرق اوکراین - عکس از آرشیو

بر اثر گلوله‌باران شدید در شرق اوکراین یک سرباز اوکراینی کشته و چهار سرباز دیگر زخمی شده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن گزارش داد که کی‌یف، نیروهای روسیه را متهم کرده است که با آتشباری سنگین به دنبال شکستن خطوط دفاعی اوکراین در ناحیه دونباس هستند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، ضمن درخواست تشکیل جلسه شورای امنیت ملی این کشور، این درگیری را تحریکی بدبینانه و عامل برهم زدن روند صلح خواند.

بیش از ۱۳ هزار اوکراینی طی نزدیک به شش سال گذشته در درگیری میان نیروهای مورد حمایت روسیه و اوکراین در شرق این کشور، کشته شده‌اند. این در حالی است دو طرف از سال ۲۰۱۵ تاکنون توافق آتش‌بس را پذیرفته‌اند.

اوکراین، روسیه را متهم کرده که از جدایی‌طلبان در شرق این کشور حمایت کرده و به آن‌ها سلاح و ادوات می‌دهد. روسیه این اتهام را رد می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزارش عفو بین الملل درباره ایران در سال ۲۰۱۹: حق آزادی بیان، تشکل و تجمع به شدت سرکوب شده است

تصاویر مربوط به اعتراضات به گرانی بنزین در شهرهای مختلف ایران - کرمانشاه

سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر گفت که مقامات جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۹ «حق آزادی بیان، تشکل و تجمع» مردم ایران را «به شدت » سرکوب کردند.

براساس این گزارش، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، از قوه‌ قهریه‌ مرگبار برای سرکوب اعتراضات استفاده کرده، صدها نفر را کشته و هزاران معترض را به شکل خودسرانه و بدون رعایت موازین قانونی بازداشت کردند.

در این گزارش آمده است که بیش از ۲۰۰ مدافع حقوق بشر در ایران به شکل خودسرانه در بازداشت نگه داشته شده‌اند و در بسیاری موارد این افراد به تحمل حبس و شلاق محکوم شده‌اند.

سازمان عفو بین الملل در گزارش خود به حق دادن تابعیت به فرزندان زنان ایرانی نیز اشاره و تاکید شده است که در این مدت «زنان همچنان با تبعیض گسترده مواجه بودند. »

سرکوب مدافعان حقوق زنانی که علیه قوانین حجاب اجباری مبارزه و کارزار می‌کنند نیز از جمله موضوعاتی است که عنوان شده در این سال مسئولان و مقامات آن را تشدید کردند.

در این گزارش همچنین به «اقلیت‌های اتنیکی و مذهبی با تبعیض نهادینه مواجه بودند. اقلیت‌های اتنیکی، از جمله عرب‌های اهوازی، ترک‌های آذربایجانی، بلوچ‌ها، کردها و ترکمن‌ها» اشاره شده و آمده است که این اقلیت‌ها با تبعیض‌های نهادینه‌ای مواجه بودند که برخورداری آنان از تحصیلات، مشاغل و مسکن مناسب را محدود می‌کند.

در سال گذشته میلادی با حکم مقامات جمهوری اسلامی تعداد زیادی اعدام شدند که عفو بین الملل می گوید «در میان آن‌ها کسانی بودند که در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. احکام اعدام‌ بعضاً در ملأ عام اجرا شد.»

همچنین مقامات و مسئولان ایران با پنهان‌کاری در مورد سرنوشت و محل دفن چندین هزار مخالف و دگراندیش سیاسی که که به طور مخفیانه در دهه‌ی ۱۳۶۰ اعدام شدند، به ارتکاب جرم «ناپدیدسازی قهری» در ابعاد گسترده و سازمان‌یافته ادامه دادند که مصداق جنایت علیه بشریت است.

سازمان عفو بین الملل پیشتر نیز در گزارشی سال ۲۰۱۸ میلادی ، وضعیت حقوق بشر در ایران را «سال شرم» خوانده و گفته بود مسئولان ایرانی در سال ۲۰۱۸ کارزاری شرم آور را در سرکوب معترضان و بازداشت گسترده منتقدان اتخاذ کردند.

ایران در ماه های گذشته با اعتراضات گسترده ای روبرو بوده است. از جمله اعتراضات آبان ماه در ایران که ابتدا از گرانی بنزین آغاز شد از همان روزهای اول مردم معترض در شهرهای مختلف ضمن بستن جاده‌ها و خیابان‌ها علیه حکومت جمهوری اسلامی شعار دادند.

سازمان عفو بین الملل در رابطه با اعتراضات آبان ماه در ایران بین روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه را ۳۰۴ نفر اعلام کرد و گزارش داده بود در بین کشته شدگان ۱۲ کودک نیز وجود دارد.

در این بین دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرده و گفته بود که «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تحریم جدید آمریکا علیه شرکت روسی؛ مایک پمپئو: شریان حیاتی مادورو برای دور زدن تحریم را قطع کردیم

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن شرکت «روس‌نفت» را به دلیل حمایت از رژیم نیکلاس مادورو در ونزوئلا تحریم کرد.

شرکت «روس نفت» در سوئیس ثبت شده و شرکتی روسی برای معاملات نفتی است.

استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، گفت «روس نفت»، فروش و انتقال نفت خام ونزوئلا را انجام داده و ایالات متحده مصمم به جلوگیری از غارت نفت ونزوئلا از سوی رژیم فاسد مادورو است.

دقایقی بعد از اعلام این تحریم، مایک پمپئو به آن واکنش نشان داد.

وزیر خارجه آمریکا در توئیتر خود نوشت: «امروز ما با تحریم شرکت روس‌نفت روسیه، شریان حیاتی مادورو برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده بر صنعت نفت ونزوئلا را قطع کردیم. آنها که از این رژیم فاسد حمایت کرده و به آن امکان سرکوب مردم ونزوئلا را می‌دهند، پاسخگو خواهند بود.»

دولت پرزیدنت ترامپ اوایل بهمن سال گذشته خوان گوایدو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور آمریکای لاتین، را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت و حکومت نیکلاس مادورو را «غاصب قدرت» و «نامشروع» خواند.

خوان گوایدو دو هفته پیش مهمان پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید بود.

آمریکا ۱۸ بهمن نیز شرکت هواپیمایی دولتی ونزوئلا را تحریم کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انتشار اولین گزارش جامع درباره کرونا از سوی چین؛ شمار قربانیان به ۱۸۸۶ نفر رسید

در حالی که گزارش‌ جامع چین حاکی است که ۸۰ درصد از موارد ابتلا به بیماری کرونا خفیف بوده است، اما روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن ماه، اعلام شد که آمار قربانیان این ویروس به هزار و ۸۶۸ نفر رسیده است.

براساس گزارش جامع از جزئیات ویروس کرونا که سوی مقامات بهداشت و درمان چین در تحقیقات موردی از نزدیک به ۴۵ هزار مبتلا صورت گرفته است، نشان می دهد که ۸۰ درصد مبتلایان به این ویروس، بیماری‌شان خفیف بوده و به نظر می رسد از ابتدای ماه جاری میلادی نیز شتاب ابتلا به این ویروس کاهش یافته است.

تئودر آدانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرد که داده‌ها و گزارش‌های بیشتر از چین تصویر واضح‌تری را از شیوع ویروس جدید و نحوه پیشرفت آن در مقابل پژوهشگران قرار می دهد.

آقای گبریسوس تاکید کرد که هنوز زود است بگوییم ویروس کرونا کاهش یافته است.

همچنین پیشتر مقامات ژاپن تایید کردند که آمار مبتلایان در کشتی کروز به ویروس کرونا به ۴۵۴ نفر رسیده است. با احتساب آمار مبتلایان کرونا در این کشتی در مجموع شمار مبتلایان در ژاپن به ۵۱۸ مورد رسیده است.

ایالات متحده ۳۲۸ مسافر آمریکایی را از این کشتی به نام «دیاموند پرنسس» تخلیه کرد که اکثر آنها اکنون در یک قرنطینه ۱۴ روزه در پایگاه های نظامی در کالیفرنیا و تگزاس قرار دارند. همچنین ۱۴ نفر از این مسافران که آزمایش ویروس کرونا آن‌ها مثبت اعلام شده بود به بیمارستان هایی در کالیفرنیا و نبراسکا منتقل شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

احکام نهایی هشت فعال محیط زیست در ایران صادر شد: مجموعا ۵۸ سال زندان

پس از گذشت بیش از دوسال از بازداشت موقت هشت فعال محیط زیست در ایران، فعالان محیط زیستی زندانی در مجموع به ۵۸ سال زندان محکوم شدند.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه روز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه با اعلام احکام قطعی پرونده فعالان محیط زیست گفت که مراد طاهباز و نیلوفر بیانی از جمله متهمان این پرونده به اتهام «همکاری با آمریکا» به ١٠ سال حبس و رد وجوه دریافتی محکوم شده‌اند.

بنابر اعلام این مقام قوه قضائیه هومن جوکار و طاهر قدیریان نیز به اتهامی مشابه هرکدام به ۸ سال حبس محکوم شده اند.

بر این اساس سام رجبی، سپیده کاشانی و امیرحسین خالقی حمیدی دیگر فعالان محیط زیست زندانی در ایران نیز به اتهام «جاسوسی» هرکدام به ۶ سال حبس، محکوم شدند. برای عبدالرضا کوهپایه دیگر فعال محیط زیست بازداشت شده هم به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت» حکم ۴ سال حبس صادر شده است.

احکام قطعی منتشر شده نشان می دهد که احکام این فعالان محیط زیستی علی رغم تمام انتقادها تغییری نداشته و این احکام سنگین مورد تایید مقامات جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

پیش از این برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد از صدور احکام سنگین زندان برای تعدادی از فعالان محیط زیست متهم به «جاسوسی» در ایران ابراز نگرانی عمیق کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده پس از رأی اولیه دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی برای فعالان محیط زیست ایرانی مبنی بر شش تا ده سال زندان را محکوم کرده بود.

هومن جوکار، طاهر قدیریان، مراد طاهباز، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، سام رجبی، و عبدالرضا کوهپایه از جمله فعالان محیط زیست بازداشتی در ایران هستند. این متهمان بیش از دو سال است که در بازداشت موقت به سر می برند.

کاووس سیدامامی نیز از جمله این بازداشت‌شدگان بود که دو هفته بعد از بازداشت، خبر مرگ او در زندان منتشر شد. مقام‌های جمهوری اسلامی علت مرگ او را خودکشی عنوان کردند؛ اما خانواده سیدامامی این ادعا را رد کرده است.

بحران زیست‌‌محیطی در ایران مدت‌‌ها است که توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است. مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سوء مدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی، هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سازمان ملل متحد نسبت به احتمال وقوع «بزرگترین فاجعه انسانی قرن» در سوریه هشدار داد

سازمان ملل متحد با اشاره به وضعیت آوارگان در پی درگیری‌های اخیر در شمال غرب سوریه هشدار داد که در این مناطق «بحران به سطح جدیدی از وحشت» رسیده است.

مارک لوکاک معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور انسان‌دوستانه و هماهنگ‌کننده امور اضطراری در بیانیه ای اعلام کرد که از ابتدای ماه دسامبر میلادی تا کنون حدود ۹۰۰ هزار نفر سوری آواره شده‌اند که بیشتر آن ها زن و کودک هستند.

او افزود که آوارگان وحشت زده، به خاطر نبود جا در اردوگاه‌های پناهجویان، مجبور هستند که بیرون از اردوگاه و در هوای سرد بخوابند.

آقای لوکاک تاکید کرد که اگر اعضای شورای امنیت و افراد دارای نفوذ، منافع شخصی را کنار نگذارند و صلاح جمعی را اولویت قرار ندهند، این موضوع می تواند به بزرگترین فاجعه انسانی قرن ۲۱ تبدیل شود.

این مقام سازمان ملل تنها راه حل بحران سوریه را «آتش‌بس» عنوان کرده است.

پیش از این نیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه درباره خشونت‌ها در ادلب سوریه ابراز نگرانی کرده بود.

بخش عمده‌ای از ادلب در تصرف شورشیان مخالف بشار اسد است و نیروهای دولتی سوریه عملیات بازپس‌گیری آن مناطق را آغاز کرده‌اند، که این امر بحران انسانی در این استان را تشدید کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فیفا بر لزوم حضور تماشاگران زن در مسابقات فوتبال باشگاهی و ملی ایران تاکید کرد

گزارش‌ها حاکی از آن است که فیفا طی نامه‌ای بر لزوم فراهم کردن حضور تماشاگران زن در مسابقات فوتبال تیم های ایرانی تاکید کرده است.

روزنامه همشهری دوشنبه ۲۸ بهمن به نقل از منبعی در وزارت ورزش نوشت که فدراسیون جهانی فوتبال در نامه خود به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده که باید شرایط حضور زنان در مسابقات مقدماتی جام جهانی، لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر ایران فراهم شود.

طی دو سال گذشته و در پی فشار فیفا و تلاش فعالان حقوق زنان، شرایط حضور محدود زنان در سه بازی فراهم شد؛ بازی دوستانه تیم ملی فوتبال با بولیوی، بازی تیم ملی فوتبال با کامبوج در مقدماتی جام جهانی و دیدار پرسپولیس و کاشیما در فینال لیگ قهرمانان آسیا.

با این حال، فشارهای فیفا به جز این موارد هنوز موجب حضور تماشاگران زن در مسابقات فوتبال مردان ایران نشده است. نخستین بازی فوتبال که طبق نامه فیفا تماشاگران زن باید در آن حضور یابند، دیدار تیم ملی ایران با هنگ کنگ در چارچوب مقدماتی جام جهانی است که ۷ فروردین در تهران برگزاری می‌شود.

در هفته های گذشته، در آستانه برگزاری مسابقه استقلال و پرسپولیس، توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا با انتشار عکسی از سحر خدایاری یادآوری کرد که زنان ایرانی همچنان حق حضور در ورزشگاه‌ها را ندارند و خواستار توجه فیفا به به تبعیض مداوم رژیم علیه زنان شد.

مرگ سحر خدایاری که به خاطر طرفداری از تیم استقلال به «دختر آبی» مشهور شد، بر شدت فشارها بر جمهوری اسلامی افزود. خانم خدایاری، از طرفداران تیم استقلال تهران که ماهها پیش هنگام تلاش برای ورود به ورزشگاه و تماشای فوتبال دستگیر شده بود، پس از آن که از احتمال محکومیت خود به زندان آگاه شد، مقابل یکی از واحدهای قضایی در تهران خودسوزی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش پمپئو به خبر دیدار یک سناتور دموکرات با ظریف: او وزیر خارجه بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان است

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در واکنش به گزارش‌های منتشره درباره دیدار شماری از قانونگذاران آمریکایی با وزیر خارجه ایران در مونیخ، ظریف را وزیر خارجه حکومتی که «بزرگترین حامی تروریسم و بزرگترین حامی یهود‌ستیزی در جهان» است، خواند.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن و در جریان کنفرانسی خبری در آدیس آبابا در اتیوپی به خبرنگاران گفت: «از من در مورد گزارش پرسیدید. من هم دیدم چیزی در مورد این نوشته شده که برخی سناتورها با ظریف دیدار کرده‌اند.»

او افزود: «این شخص [ظریف] در فهرست تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار دارد. او وزیر خارجه کشوری است که یک هواپیمای مسافربری را شلیک و سرنگون کرد و هنوز جعبه سیاه هواپیما را تحویل نداده است. او وزیر خارجه کشوری است که روز ۲۷ دسامبر [۲۰۱۹] یک آمریکایی را کشت و وزیر خارجه کشوری است که بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان، و بزرگترین حامی یهود‌ستیزی در جهان است.»

مایک پمپئو گفت: «اگر دیداری کرده باشند، نمی‌دانم چه چیزهایی گفته‌اند. اما امیدوارم سیاست خارجی آمریکا، و نه [سیاست‌های] خودشان، را تقویت کرده باشند.»

سایت خبری فدرالیست آمریکا در گزارشی گفته بود که سناتور کریس مورفی، نماینده دموکرات ایالت کانتیکنت، به طور محرمانه و در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، با وزیر خارجه جمهوری اسلامی، دیدار کرده است.

پیش از این، در اردیبهشت امسال پولیتیکو و هیل در گزارش‌های جداگانه‌ای خبر داده بودند که ظریف با دایان فاینستاین سناتور دموکرات دیدار داشته است.

ایالات متحده، نام محمدجواد ظریف وزیر خارجه آمریکا را از ۱۰ مرداد امسال در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار داد. همچنین در همان روز، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این تحریم گفت که ظریف همدست مافیای خامنه‌ای است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به بیش از ۷۱ هزار تن رسید

تعدادی از مسافران آمریکایی کشتی تفریحی «دایموند پرنسس»، آن کشتی را ترک کردند

بیش از ۷۱ هزار نفر در سراسر دنیا به ویروس کرونا مبتلا شده اند که بیشتر آنها در چین هستند.

به گزارش سی‌ان‌ان، شمار قربانیان این ویروس تا زمان انتشار این مطلب، ۱۸۷۳ نفر بوده است که پنج نفر آنها خارج از چین بوده اند.

در حال حاضر، حدود نیمی از جمعیت چین – ۷۸۰ میلیون نفر- با محدودیت‌های مسافرتی روبرو هستند.

۱۴ آمریکایی از ۳۷۰۰ مسافر قرنطینه شده در کشتی تفریحی ژاپنی «دایموند پرنسس» در بندر یوکوهاما که به آمریکا بازگردانده شده بودند به ویروس کرونا مبتلا شده اند و در نتیجه دوباره به قرنطینه فرستاده شده‌اند.

در حالی که تعدادی از مسافران استرالیایی، کانادایی، و کره‌ای برای تخلیه آماده می‌شدند، وزارت بهداشت ژاپن اعلام کرد ۹۹ مورد ابتلا به کرونا در کشتی تأیید شده و شمار بیماران به ۴۵۴ نفر رسیده است.

مسافران آمریکایی که در آغاز علائم این بیماری را نداشتند، با پروازی ویژه به آمریکا فرستاده شدند؛ اما با تأیید ابتلای آنها به ویروس کرونا، به یک قرنطینه‌ تازه فرستاده شدند.

کشتی تفریحی «دایموند پرنسس» از روز سوم فوریه در قرنطینه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرستاده سازمان ملل متحد استفاده از اسلحه شکاری علیه معترضان عراقی را محکوم می کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - نماینده ارشد سازمان ملل متحد در عراق روز دوشنبه در سخنانی استفاده از اسلحه شکاری ساچمه‌زنی علیه معترضان صلحجو در بغداد را محکوم کرد و از دولت عراق خواست اطمینان حاصل کند که تظاهرکنندگان آسیبی نمی‌بینند.

عراق با بحران داخلی چشمگیری روبرو است. در ماه ها اعتراضات در عراق با درخواست برکناری حاکمان به زعم معترضان فاسد و پایان یافتن مداخله خارجی، حدود ۵۰۰ نفر کشته شده اند.

دفتر امداد سازمان ملل متحد در امور عراق گفت ادعاهای معتبری از معترضان دریافت شده است که نشان می دهد در شب های ۱۴ تا ۱۶ فوریه دست کم ۵۰ مجروح هدف سلاح های شکاری، سنگ، و بمب‌های آتش زا قرار گرفتند.

در شهر کربلا فقط در ماه ژانویه در نتیجه استفاده از همین روش ها دست کم ۱۵۰ نفر مجروح شدند.

جنین هنیس پلاسکارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق، گفت: «ادامه استفاده بیش از حد از زور با به کار گیری گروه های مسلح با وفاداری مبهم، مایه نگرانی امنیتی جدی است که باید به فوریت و با قاطعیت با آن برخورد شود. معترضان صلحجو باید همواره مورد حفاظت قرار گیرند.»

مقام های عراقی هنوز واکنشی نشان نداده اند.

محمد توفیق علاوی، نخست وزیر منتخب عراق، گفته است دولت جدید آن کشور هفته آینده شکل خواهد گرفت.

علاوی خواستار حمایت عراقی ها شده است. اما معترضان از پیش او را به عنوان دست نشانده طبقه سیاسی حاکم رد کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هشدار آمریکا نسبت به همکاری با شرکت چینی هواوی؛ پلوسی و اسپر بر تهدیدآمیز بودن اقدامات این شرکت تاکید کردند

راست: وزیر دفاع آمریکا در مونیخ - چپ: رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بروکسل

پس از اعلام وزارت دادگستری آمریکا مبنی بر این که شرکت هواوی چین تجهیزات شنود و جاسوسی به ایران می‌فروشد و در دور زدن تحریم‌ها به جمهوری اسلامی کمک می‌کند، مقامات آمریکا نیز نسبت به استفاده از فناوری فایو جی شرکت هواوی هشدار دادند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، روز دوشنبه ۲۸ بهمن گفت: «وقتی برخی می‌گویند استفاده از هواوی ارزان است، خوب، دلیلش این است که ارتش آزادی‌بخش خلق چین آن را با مهندسی وارونه از فناوری غربی شروع کرد و گسترش داد. پس باید هم ارزانتر باشد.»

خانم پلوسی افزود: «علاوه بر این، چینی‌ها برخی تهدیدهای اقتصادی را نیز علیه این شرکت‌ها مطرح کرده و گفته‌اند: اگر برای کشور خود هوآوی را انتخاب نکنید، ما هم شماری از معامله‌های اقتصادی را انجام نمی‌دهیم. و این کار به طور کامل غیرقابل قبول است.»

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که در یک کنفرانس خبری در جریان سفر خود و هیات همراهش به ناتو در بروکسل حضور داشت، گفت: «برای همین معلوم است که [فناوری آن‌ها] ارزان است؛ ارزان‌ است تا بتواند سهمی از آن بازار را از آن خود کند و بعد خودکامگی و فقدان حریم خصوصی و دیگر نهادها را هم وارد کند.»

رئیس مجلس نمایندگان تاکید کرد: «برای همین وقتی حرف قیمت می‌شود،‌ برخی می‌گویند خوب این برای بودجه من مناسب‌تر است ولی چنین دلیلی نباید باعث استفاده از این فناوری شود؛ چون هرچه در هزینه آن صرفه‌جویی می‌کنید، در ارزش‌ها از دست می‌دهید.»

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، هم پیشتر در مونیخ هشدار داد کشورهایی که به همکاری در حوزه «فایو جی» با چین ادامه دهند، همکاری‌های امنیتی و هم‌رسانی اطلاعات با آمریکا را از دست می‌دهند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، هم در دیدارهای خود با متحدان اروپایی تاکید کرده «متحدان، شرکا و دوستان ما کاری نکنند که منافع امنیتی مشترک را به خطر بیاندازد و یا توانایی ما در تقسیم کردن اطلاعات حساس را محدود کند.»

آقای پمپئو مهر ماه امسال نیز در جریان سفر خود به مقدونیه شمالی گفت که در سفرهای خود به تمامی نقاط اروپا در مورد خطر سرمایه‌گذاری در فناوری چینی و رشوه دادن سنگین چین برای رسیدن به معامله‌هایی در مورد ساخت زیربناها، هشدار داده‌ است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو در آنگولا بر همکاری اقتصادی و مبارزه با فساد تاکید کرد

مایک پمپئو در آنگولا با رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در آنگولا با رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد و بر همکاری‌های اقتصادی دو طرفه و همچنین حمایت از دولت آنگولا بر مبارزه با فساد، تاکید کرد.

به گزارش بخشی انگلیسی صدای آمریکا، مایک پمپئو در جریان این دیدار با وزیر خارجه و رئیس جمهوری آنگولا دیدار کرد. وزیر خارجه آمریکا از تلاش‌های دولت حاکم در آنگولا برای مبارزه با فساد تقدیر کرد.

وزیر خارجه آمریکا پس از ترک کنفرانس امنیتی مونیخ به آفریقا رفت. او ابتدا به سنگال و بعد به آنگولا رفت. مایک پمپئو روز دوشنبه ۲۸ بهمن با پایان دیدارهایش در آنگولا، راهی اتیوپی شد.

اتیوپی آخرین مقصد سفر وزیر خارجه آمریکا به قاره آفریقا است و پس از آن راهی خاورمیانه و کشورهای عربستان سعودی و عمان می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در کرمانشاه مجموعا به بیش از ۱۷ سال زندان محکوم شدند

خلیل اسدی بوژانی (راست) و صحبت امیدی

خلیل اسدی بوژانی، صحبت امیدی، و مهدی ابدالی، سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه، از سوی دادگاه انقلاب به ۱۷ سال و ۶ ماه زندان محکوم شده‌اند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، جلسه رسیدگی به پرونده این شهروندان در تاریخ ۲۱ بهمن ماه در شعبه ۳ دادگاه انقلاب کرمانشاه به ریاست قاضی اسدی به همراه یک هم پرونده‌ای دیگر آنها به نام محی‌الدین اصغری برگزار شده است.

بر اساس حکم صادره خلیل اسدی بوژانی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «عضویت در گروه‌های مخالف نظام» به ۶ سال و شش ماه زندان، صحبت امیدی نیز بابت اتهامات مشابه به ۱۰ سال زندان و مهدی ابدالی نیز به یک سال زندان محکوم شده است.

به گفته مصفی احمدیان، وکیل مدافع دو تن از این فعالان مدنی، مصادیق اتهامات عنوان‌شده علیه آقای اسدی بوژانی «حضور در اعتراضات آبان‌ماه» و «ارسال اخبار و تصاویر برای سایر افراد» عنوان شده است.

احکام زندان در حالی برای این فعالان مدنی از سوی دادگاه انقلاب صادر شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها ۳ سال و شش ماه از حکم خلیل اسدی بوژانی و ۵ سال از حکم محی‌الدین اصغری به عنوان اشد مجازات قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس اطلاعات موجود، صحبت امیدی ۲۸ آبان‌ماه در حالی که زخمی بوده از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از سپری کردن ۴۱ روز بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات و زندان دیزل‌آباد کرمانشاه با سپردن وثیقه به صورت موقت و تا پایان محاکمه آزاد شده بود.

مهدی ابدالی نیز در جریان اعتراضات آبان‌ماه در حالی که هدف اصابت گلوله قرار گرفته بود بازداشت و پس از سپری کردن ۲۸ روز بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات و زندان دیزل‌آباد کرمانشاه با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان محاکمه آزاد شده بود.

در حال حاضر نیز خلیل اسدی بوژانی، که روز ۲۹ آبان‌ماه در منزل خانوادگی خود در جعفرآباد کرمانشاه بازداشت شده بود به دلیل ناتوانی در تامین وثیقه ۲۱۰ میلیون تومانی در زندان دیزل‌آباد به‌سر می‌برد.

اعتراضات به گران شدن بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانک‌ها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

از صفحه ویژه اعتراضات مردمی آبان ۱۳۹۸ دیدن کنید.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک ایرانی متهم به نقض تحریم‌های آمریکا از آلمان به ایران بازگشت

Iran

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید یک ایرانی بازداشت شده در آلمان که به نقض تحریم های آمریکا متهم شده بود، پس از تلاش های دیپلماتیک تهران آزاد شده و به ایران بازگشته است.

تلویزیون جمهوری اسلامی به نقل از عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت که این شهروند ایرانی به همراه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، که برای شرکت در «کنفرانس امنیتی مونیخ» در آلمان بود، به ایران بازگشت.

مقام های آلمانی از اظهارنظر در این باره خودداری می کنند.

موسوی گفت: «آقای احمد خلیلی، شهروند ایرانی، که به بهانه نقض تحریم های آمریکا و به درخواست دادستانی ایالات متحده در آلمان بازداشت شده و در معرض استرداد به آمریکا قرار داشت، شب گذشته آزاد شد و به همراه وزیر امور خارجه به میهن بازگشت.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران نگفت که احمد خلیلی چه تحریم هایی از آمریکا را ممکن است نقض کرده باشد، اما تاکید کرد که آزادی او «در پی رایزنی های فشرده دیپلماتیک و با همکاری موثر قوه قضاییه و سازمان اطلاعات سپاه» اتفاق افتاده است.

موسوی درباره نقش قوه قضاییه و شاخه اطلاعات سپاه در آزادی خلیلی توضیحی نداد.

تنش میان ایران و آمریکا از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه، در حمله ای در عراق، شدت گرفته است. ایران چند روز بعد به پایگاه نیروهای آمریکا در عراق چند موشک شلیک کرد.

یک آمریکایی چینی تبار که سال ۲۰۱۶ در ایران بازداشت و به اتهام جاسوسی زندانی شده بود، دسامبر گذشته آزاد شد. همزمان واشنگتن یک ایرانی زندانی را آزاد کرد و هر دو به کشورهایشان بازگشتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

الیور استون، سینماگر آمریکایی، رئیس هیأت داوران جشنواره فیلم عربستان سعودی شد

الیور استون، سینماگر مشهور آمریکایی، به عنوان رئیس هیأت داوران بخش رقابتی جشنواره جهانی فیلم عربستان سعودی انتخاب شد.

این نخستین دوره این رویداد هنری با نام «دریای سرخ» است که پس از رفع ممنوعیت سینما در این کشور، در شهر جده برگزار می‌شود.

به گزارش نشریه هنری «هالیوود رپورتر» این جشنواره در بخش‌های مختلفی برگزار می‌شود و مدیران علاوه بر نمایش فیلم‌های آمریکایی، توجه خاصی به آثار سینماگران عرب، آسیایی، آفریقایی، لاتین تبار، و کشورهای حوزه کارائیب خواهند داشت.

نام جوایز این جشنواره، یعنی جوایز «یُسر»، از نام ساختارهای مرجانی یُسر در دریای سرخ گرفته‌ شده است. جایزه نقدی بهترین فیلم نیز ۱۰۰ هزار دلار است.

محمد صباغ، مدیر جشنواره دریای سرخ، ضمن ابراز شادی از حضور الیور استون در عربستان سعودی، همکاری با این سینماگر صاحب نام را هیجان انگیز توصیف کرد.

الیور استون در بخش ویژه ای، فیلم کلاسیک «زِد»، ساخته کاستا گاوراس، را برای اکران در جشنواره انتخاب کرده است و درباره این شاهکار سینمایی با حاضران سخن می‌گوید.

فیلم افتتاحیه این جشنواره «کتاب خورشید» به کارگردانی برادران گواس است. این فیلم ماجرای نوجوانانی در عربستان سعودی را که به ستاره‌های بزرگ یوتیوب در جهان عرب تبدیل شدند، به تصویر می‌کشد.

جشنواره فیلم دریای سرخ از ۱۲ تا ۲۱ مارس در منطقه قدیمی و تاریخی شهر جده برگزار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مرجان داوری، مترجم و محقق زندانی، به ۷۵ سال زندان محکوم شد

مرجان داوری، مترجم و محقق زندانی در ایران

مرجان داوری، مترجم و محقق زندانی محبوس در زندان قرچک ورامین، از سوی دادگاه کیفری تهران به ۷۵ سال زندان محکوم شد.

به گزارش کانون مدافعال حقوق بشر، پرونده این مترجم و محقق ایرانی که از مهر ماه ۱۳۹۴ در بازداشت به سر می‌برد به دو بخش تقسیم و او در بخش اول پرونده از بابت اتهامات «رابطه نامشروع»، «عضویت در فرقه عرفانی اکنکار»، «اجتماع و تبانی به قصد تبلیغ علیه نظام»، و «افساد فی الارض» از سوی شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدمهدی شهمیرزادی تبرئه و در بخش دوم پرونده از بابت اتهام «معاونت در ارتکاب سه فقره زنای در حکم عنف» توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری یک تهران به تحمل ۷۵ سال زندان محکوم شده است.

این حکم در حالی برای مرجان داوری از سوی دادگاه کیفری صادر شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها ۲۵ سال از این حکم به عنوان اشد مجازات قابل اجرا خواهد بود.

مرجان داوری که مترجم آثاری چون «پنجه زمان» اثر پال توئیچل، «جوینده» اثر فیل موریمیتسو، و «تمرینات معنوی اک» اثر هارولد کلمپ است، یکی از محققان موسسه مطالعات و تحقیقات متافیزیک راه معرفت بود که در مهرماه ۱۳۹۴ و در پی تعطیلی و بازداشت مسئولان این موسسه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

جلسه رسیدگی به بخش اول پرونده مرجان داوری در حالی در تاریخ ۲۱ دی ماه برگزار شده است که وی پیش از این توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات وارده به اعدام محکوم و این حکم پس از ارجاع به شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور نقض و این پرونده برای دادرسی مجدد به شعبه هم‌عرض، یعنی شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران، ارجاع شده بود.

بنا بر این گزارش، کریم زرگر همسر و هم ‎پرونده‌ای مرجان داوری نیز پیشتر در روند دادرسی غیرشفاف به از بابت اتهام «تبلیغ و ترویج عرفان اکنکار» و «افساد فی الارض» به اعدام محکوم و این حکم در زمستان سال ۱۳۹۶ به مرحله اجرا درآمده است.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG