لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

بحران جهانی کرونا| آمار رسمی مرگ بر اثر کرونا در ایران به ۷ هزار نفر رسید؛ کاهش محدودیت‌ها در اسپانیا و ایتالیا


مقامات جمهوری اسلامی تا روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹، مرگ ۷۰۵۷ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۱۲۲ هزار و ۴۹۲ نفر رسید. هرچند آمار واقعی بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده است و مقامات در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان اطلاع‌رسانی نمی‌کنند. پیشتر یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است

براساس آخرین آمار شمار مبتلایان به کرونا در جهان به بیش از ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است و تا کنون نزدیک به ۳۱۷ هزار نفر جان خود را به دلیل ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند. اما در این بین برخی کشورهای اروپایی در حال کاهش محدودیت‌های اعمال شده هستند.

ایتالیا برای اولین بار پس از شیوع گسترده کرونا در حال بازگشایی دوباره کافه‌ها، مشروب‌فروشی‌ها، رستوران‌ها، و آرایشگاه‌ها با در نظر گرفتن فاصله اجتماعی است.

تقریبا در سه چهارم ​اسپانیا مرحله دوم کاهش محدودیت‌ها اعمال شده است و میلیو‌ن‌ها نفر اجازه یافته‌اند که در گروه‌هایی حداکثر ۱۰ نفره در کافه‌ها و رستوران‌ها حضور یابند.

همچنین داده‌های رسمی ژاپن حاکی از آن است که اقتصاد این کشور برای نخستین بار از سال ۲۰۱۵ تاکنون، وارد دوره کسادی اقتصادی شده است.

اما آفریقای جنوبی نیز بالاترین میزان افزایش شمار مبتلایان روزانه در این کشور را گزارش کرده است. براین اساس در یک روز ۱۱۶۰ مورد جدید ابتلا به کرونا گزارش شده که این آمار بیشترین شمار ابتلا از زمان شیوع این ویروس در این کشور محسوب می شود.

در روسیه نیز موارد ابتلا در ۲۴ ساعت گذشته ۸۹۲۶ مورد ثبت شده است که این آمار برای اولین بار از اول ماه مه تا کنون کمتر از ۹ هزار نفر است و مقامات این کشور می‌گویند که وضعیت در حال تثبیت است.

این در حالی است که آمار رسمی روسیه، چین، و ایران قابل راستی آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

همچنین شهردار سائو پائولو، بزرگترین شهر برزیل، می‌گوید که بیمارستان‌ها «در آستانه فروپاشی» هستند و ظرفیت آن‌ها تا ۹۰ درصد پر شده است. براساس آمار تا کنون بیش از ۲۴۲ هزار مبتلا به کرونا در این کشور ثبت شده و شمار کشته شدگان نیز به بیش از ۱۶ هزار نفر رسیده است. برزیل بعد از آمریکا، روسیه، اسپانیا و بریتانیا در رده پنجم قرار دارد.

گزارش‌ها حاکی است که به دنبال فشار چین، تایوان به جلسه «مجمع بهداشت جهانی» دعوت نمی شود. وزیر خارجه تایوان اعلام کرد که قرار است جلسه مجمع جهانی بهداشت دوشنبه آینده آغاز شود اما به دلیل فشار چین این کشور به این جلسه دعوت نشده است.

در پی شیوع گسترده کرونا، تایلند که اقتصادش متکی به گردشگری است، با تبعات سنگین اقتصادی روبرو شده و برای اولین بار طی ۶ سال گذشته اقتصاد این کشور کوچک شده است.

مایکل اولری، رئیس شرکت هواپیمایی اروپا موسوم به «رایان‌ایر»، طرح ۱۴ روزه قرنطینه اجباری دولت بریتانیا برای مسافران پروازهای خارجی را «احمقانه و غیرقابل اجرا» توصیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG