لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

سازمان بین المللی کار: بحران کرونا ۱۹۵ میلیون کار را از بین می برد


در پی بحران شیوع کرونا، سازمان بین المللی کار، اعلام کرد که انتظار می رود بحران کووید ۱۹ در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰، میزان ۶٫۷ درصد از کل ساعات کاری در جهان یعنی معادل کار ۱۹۵ میلیون کارگر تمام وقت را از بین ببرد.

بنابر گزارش سازمان بین المللی کار که روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین ماه منتشر شد، پیش بینی شده است که در کشورهای عربی ۵میلیون کارگر تمام وقت، در اروپا ۱۲ میلیون کارگر تمام وقت و در اقیانوس ارام ۱۲۵ میلیون کارگر تمام وقت بیکار شوند.

پیش از این سازمان بین المللی کار ارزیابی کرده بود که بین ۵ تا ۲۵ میلیون شغل در سال ۲۰۲۰ بر اثر بحران کرونا از بین می رود.

اما این سازمان در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده که از هر پنج کارگر در جهان، بیش از چهار نفر آنها تحت تاثیر تعطیلی‌های بحران کرونا هستند.

گای رایدر، مدیرکل سازمان بین‌المللی کار با بیان این که مشاغل و کارگران در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه با فاجعه روبرو هستند، افزود: این بزرگترین آزمایش در بیش از ۷۵ سال گذشته برای همکاری های بین المللی است. اگر یک کشور شکست بخورد ، همه ما شکست خواهیم خورد.

او افزود که کارگران روزمزد بخش غیررسمی که ۶۱٪ از نیروی کار جهانی یا دو میلیارد نفر را تشکیل می‌دهند، در معرض خطر هستند.

پیش از این نیز دبیرکل سازمان ملل متحد همه گیری ویروس جدید کرونا را «سخت‌ترین بحران » از زمان جنگ جهانی دوم دانست و گفته بود که این بیماری می تواند به بی ثباتی و درگیری ها در سراسر جهان دامن بزند.

او هشدار داد که اگر چرخه شیوع ویروس در کشورهای فقیر به خصوص آفریقا، متوقف نشود، بار دیگر کشورهای ثروتمند را درگیر خواهد کرد و نتیجه آن مرگ میلیون‌ها نفر خواهد بود.

شیوع کرونا در جهان تا کنون بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مبتلا و بیش از ۸۲هزار قربانی بر جای گذشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG