لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

چگونه با فرزندان‌مان در مورد همه‌گیری جهانی ویروس کرونا صحبت کنیم


با شیوع سریع و گسترده ویروس کرونا در جهان و تعطیلی شهرها و بسته شدن مدارس، بسیاری از والدین نگران هستند که چطور به پرسش های فرزندان خود در مورد این بحران جهانی توضیح دهند.

به گزارش سایت «ساینس الرت»، کارشناسان به چند نکته اشاره می کنند که شاید مفید باشند:

صادق باشید و مناسب سن آنها پاسخ دهید

به خردسالان پاسخ‌های ساده بدهید، ولی می توانید به نوجوانان با جزئیات بیشتر توضیح دهید. برای آنها توضیح دهید که جهان برای مقابله با ویروس کرونا چه کارهایی انجام می دهد. برای آنها درباره میکروب، نحوه سرایت آن،‌ و این که چطور شستن دست‌ها و رعایت بهداشت می تواند از گسترش آن جلوگیری کند، صحبت کنید.

خونسرد و مثبت باشید

اگر خبرهای مختلف از شمار مبتلایان و تلفات از کرونا شما را ناراحت و مضطرب می کند، نگرانی و خشم خود را جلوی فرزندانتان نشان ندهید و مثبت باشید. جلوی آنها دشنام ندهید و به خصوص از به کار بردن واژه‌های غیراخلاقی در مورد سایر گروه‌ها و فرهنگ‌های اجتماعی، خودداری کنید.

الگوی آنها باشید

وقتی به فرزندانتان می گویید بهداشت را رعایت کنند، ولی خودتان با دست لای دندان‌هایتان را تمیز می کنید، متقاعد کردن آنها سخت می شود.

هشیار و انعطاف‌پذیر باشید

اگر در شرایط عادی سخت‌گیری و محدودیت‌های خاصی برای فرزندان خود داشتید در این دوران کمی انعطاف‌پذیرتر باشید. برای مثال به آنها اجازه دهید کمی بیشتر در برابر صفحه کامپیوتر وقت بگذارنند و یا برایشان راه جدیدی برای ارتباط با دوستانشان پیدا کنید.

از همه مهمتر آن که به شرایط روحی کودکان توجه کنید. علایم ترس و نا امیدی ممکن است به راحتی قابل مشاهده نباشند. اگر متوجه تغییر در عادات خوردن و خوابیدن و یا خلق و خوی آنها شدید با پزشک خانواده مشورت کنید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG