لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

ادامه بازداشت سجاد شهرابی، گوینده بازداشت‌شده، و نگرانی از وضعیت او 


سجاد شهرابی، گوینده رادیو جمهوری اسلامی که مدتی است در بازداشت بسر می‌برد.
سجاد شهرابی، گوینده رادیو جمهوری اسلامی که مدتی است در بازداشت بسر می‌برد.

[این مطلب با تصحیح نام فرد بازداشت‌شده به «سجاد شهرابی» به‌روز‌رسانی شده است]

شیما شهرابی، روزنامه‌نگار و سردبیر بخش فارسی سایت «ایران‌وایر»، با انتشار توییتی از بی‌خبری از وضعیت برادر بازداشت شده‌اش خبر داد. به گفته او بازداشت سجاد شهرابی بخاطر فعالیت‌های رسانه‌ای او [شیما شهرابی] بوده است.

سجاد شهرابی، گوینده رادیو، در روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد.

نیروهای امنیتی با حضور در منزل پدری این گوینده رادیو، او را بازداشت و لوازم شخصی او و خانواده‌اش را ضبط کردند.

براساس گفته‌های شیما خواهر او در طول این مدت او در انفرادی زندان اوین بازداشت بوده و پس از «اعتصاب غذا» به سلول دیگری منتقل شده است.

از آغاز اعتراضات سراسری در ایران و همراهی بسیاری از هنرمندان با «جنبش اعتراضی» برخی از این افراد بازداشت و از ادامه همکاری با آنها خودداری شده است.

توئیت شیما شهرابی
توئیت شیما شهرابی

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در آخرین گزارش خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل از فشار بر روی خانواده‌های فعالان سیاسی و مدنی در خارج از ایران خبر داده بود و از نهادهای بین‌المللی حقوق بشری خواستار تحقیقات گسترده در این رابطه شد.

در طی سال‌های گذشته و با گسترش اعتراضات در ایران و انتشار خبرها توسط رسانه‌های خارج از ایران، جمهوری اسلامی به روش‌هایی گوناگون سعی دارد با فشار بر روی خانواده‌های روزنامه‌نگار فعالیت‌های آنها را متوقف کند‌.

سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرین گزارش خود که اردیبهشت ماه منتشر شد، وضعیت آزادی رسانه‌ها در ایران را «نگران‌کننده» خواند و جمهوری اسلامی را «یکی از سرکوب‌گرترین دولت‌های جهان» در این زمینه دانست.

این نهاد تاکید کرده بود که در ایران علاوه بر اعمال محدودیت و سانسور گسترده بر مطبوعات در زمینه اطلاع‌رسانی، روزنامه‌نگاران با تهدید، احضار، بازداشت‌های «خودسرانه»، محاکمه‌های «ناعادلانه» و احکام زندان مواجه هستند.

در گزارش این سازمان به فشارها، آزار و اذیت‌های آنلاین و تهدیدهای امنیتی از سوی حکومت ایران بر خبرنگاران خارج از کشور نیز اشاره شده است.

جمهوری اسلامی به دلیل سانسور و فشار بر اهالی رسانه طی سال‌های اخیر همواره در میان کشورهای انتهایی جدول قرار داشته است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه به صدای آمریکا گفته بود: «از مقامات ایرانی می‌خواهیم که بازداشت‌های خودسرانه و محاکمه‌های ساختگی را متوقف کنند و از محروم کردن مردم ایران از آزادی‌های اساسی که سزاوار آن هستند دست بردارید.»

XS
SM
MD
LG