لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۹

قانونگذاران آمریکا: هدف از تحريم ها متقاعد کردن ایران به تغییر راهی ست که در پیش گرفته است


قانونگذاران آمریکایی می گویند تصویب لایحه ای چنین محکم، بخشی از تلاشهای همه جانبۀ بین المللی برای متقاعد کردن ایران به تغییر راهی ست که در پیش گرفته است و بمورد اجرا گذاشتن این تحریمها بهای گزافی برای ایران در ادامۀ سرپیچی جمهوری اسلامی از خواست جامعۀ بین المللی در بر خواهد داشت.

سناتور جان کری، ريیس کمیتۀ روابط خارجی سنا می گوید گام محکم و مهمّی را که کنگرۀ آمریکا برداشته است، پاسخ به یکی از مهمترین چالشهای آمریکا و متحدان آمريکا، بشمار می رود. سناتور کری می افزاید، ایرانِ مجهز به سلاح هسته ای تهدیدی غیرقابل تحمل نسبت به هم پیمان ما اسرايیل، جرقه ای برای مسابقۀ تسلیحاتی در خطرناک ترین بخش از جهان و تحلیل بردن تلاش جهانی ما برای متوقف کردن گسترش سلاح های هسته ای، بشمار می رود.

با توجه به نظر مساعدی که مقامات دولت پرزيدنت اوباما در روزهای اخیر نسبت به این لایحۀ تحریمی ابراز کرده اند، انتظار میرود بزودی با امضای ريیس جمهوری آمریکا، صورت قانونی بخود گیرد. پیکان تحریمهای جدید یک جانبۀ آمریکا، صنایع انرژی، سیستم مالی و ناقضان حقوق بشر در ایران را نشانه گرفته است.

سناتور مک کین روز جمعه با صدور بیانیه ای گفت که لایحۀ جدید ريیس جمهوری را موظف می کند تا فهرستی از نام افرادی که پس از انتخاباتِ فریب آمیز ریاست جمهوری در ایران در سال گذشته، در مورد نقض حقوق بشر و اعمال خشونت علیه شهروندان آن کشور و افراد خانوادۀ آنها دست داشته اند، تهیه و در اختیار عموم قرار دهد. او می افزاید با ذکر نام و مشخصاتِ این افراد در سایت های وزارت امور خارجه و خزانه داری، کاری خواهیم کرد که این ناقضان حقوق بشر بخاطر جنایتهایی که مرتکب شده اند، در جهان شناخته شوند.

طرح تحریمی جدی در بخش انرژی، سرمایه گذاریهای کلان در صنعت نفت و گاز ایران، صدور فرآورده های پالایش شدۀ نفتی از قبیل بنزین، گازويیل و سوخت موتورهای جت، و حتی همکاری جهت ارايۀ خدماتی نظیر بیمه و حمل و نقل این فرآورده ها به ایران را مورد تحریم قرار داده است. در بخش مالی، بانکهای خارجیِ طرف معامله با نهاد های دولتی در ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از فعالیت در بازارهای بورس آمریکا و دریافت قراردادهای کلان دولت فدرال و استفاده از دیگر امکانات مالی مؤسسات آمریکایی منع خواهند شد. سناتور هری رید رهبر اکثریت در سنای آمریکا روز جمعه در صحن سنای آمريکا گفت با قانونی شدن این تحریم ها، تحریم های چند جانبۀ مصوبۀ سازمان ملل و نيز بحث هایی که در همین زمینه در اتحادیۀ اروپا در جریان است، تحريم عليه ايران گسترش پیدا خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG