لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

پانه تا: تحریم ها احتمالاً تلاش ايران را برای دستیابی به تسلیحات اتمی متوقف نخواهد کرد


لئون پانِتا ريیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا یا «سیا» می گوید تحریم های اقتصادیِ ایران احتمالاً رهبران ایران را از تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته ای بازنخواهد داشت.

آقای پانِتا روز يکشنبه در گفتگو با شبکه تلويزيونی اِی بی سی آمريکا افزود که تحریمهای جدید از سوی شورای امنیت ملل متحد، ایالات متحده، و اتحادیه اروپا میتواند موجب دشواریهای اقتصادی جدی شود و به تضعیف جمهوری اسلامی ايران کمک کند.

لئون پانتا ضمناً گفت ایران احتمالاً هم اینک اورانیوم غنی شده در سطح پائین به اندازه کافی برای تولید ۲ بمب اتم را دارد. اما بنا به اظهار ريیس سازمان سیا، ایران به ۲ سال زمان نیاز دارد تا مواد فعلی را به تسلیحات قابل استفاده تبدیل سازد.

دميتری مدودف رييس جمهوری روسيه روز يکشنبه گفت اظهارات آمريکا بايستی مورد ارزيابی قرار گيرند اما اگر که درست باشند «تنش ها حتی از وضعيت کنونی نيز افزون تر» خواهند شد. آقای مدودف در نشست گروه۲۰ اين سخنان را ايراد کرد.

در همين حال لئون پانتا ريیس سازمان سیا می گوید مأموریت آمريکا در افغانستان با مسائل جدی روبروست.

لئون پانتا در گفتگوی خود با اِی بی سی این مشکلات را وجود اشکال در حکومت، فساد، قاچاق مواد مخدر، و شورش طالبان ذکر کرد.

آقای پانتا همچنین هدف اصلی مأموریت آمریکا در افغانستان را متلاشی کردن شبکه القاعده و متحدان آن توصطف کرد تا که طالبان بار دیگر امکان حمله به آمریکا را نداشته باشند.

XS
SM
MD
LG