لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

اطلاعات محرمانه حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به کنگره آمریکا داده شد


گزارش سایت خبری هیل می‌گوید کنگره آمریکا طی جلسه‌ای در جریان اطلاعات محرمانه از حمله ایران به تاسیسات نفتی عربستان سعودی قرار گرفته است.

این گزارش که روز پنجشنبه چهارم مهر ماه منتشر شده می‌گوید این اطلاعات یک روز پیشتر در اختیار نمایندگان قرار گرفته است. سناتور لیندزی گراهام پس از این جلسه گفت: «من اکنون مصمم‌تر از همیشه تلاش می‌کنم تا این را روشن کنم که برای برقراری دوباره بازدارندگی [در منطقه] ایران باید هزینه‌ای بپردازد که [فشار] آن را احساس کند - و تحریم‌ها هرگز این کارایی را ندارند - و ما باید واکنش نظامی به ایران را در نظر بگیریم. من امیدوارم واکنش پرزیدنت به گونه‌ای باشد که [رژیم] ایران کاملا درک کند برهم زدن جهان چه هزینه [سنگینی] را در پی دارد.»

شماری از سناتورهای آگاه از موضوع گفتند نمایندگانی از وزارت خارجه، وزارت دفاع، و جامعه اطلاعاتی این جلسه را برگزار کردند.

اما میت رامنی،‌ سناتور جمهوری‌خواه، پس از این جلسه با تکرار موضع قبلی خود مبنی بر عدم اقدام نظامی از سوی ایالات متحده، گفت: «من قطعا از حق سعودی‌ها برای هرکاری که برای حفظ منافع خود صلاح بدانند، حمایت می‌کنم. کشور آن‌ها مورد حمله قرار گرفته است.»

سناتور بن کاردِن، نماینده دموکرات ایالت مریلند، هم پس از این جلسه گفت: «عوامل خطر اشتباه محاسباتی بین ایالات متحده و ایران، خیلی بالا رفته است.»

روز شنبه ۲۳ شهریور ماه، دو مرکز نفتی عربستان سعودی مورد حملات پهپادی و موشکی قرار گرفت. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG