لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

مایک پمپئو: از همه کشورها می‌خواهیم حمله ایران به عربستان سعودی را محکوم کنند


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با استقبال از انتشار بیانیه سه کشور اروپایی در مورد ایران، از دیگر کشورهای جهان خواست اقدام به جنگ ایران علیه عربستان سعودی را محکوم کنند.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه دوم مهر ماه در پیامی در توئیتر گفت: «ایالات متحده از بریتانیا، فرانسه، و‌ آلمان، که دوستان نزدیک‌مان هستند، بابت اعلام واضح ‌آن‌ها در مسئول بودن ایران در اقدام به جنگ علیه عربستان سعودی و تاثیر آن بر منطقه و جهان، تشکر می‌کند.»

مایک پمپئو افزود: این موضع دیپلماسی و حفظ صلح را تقویت می‌کند. ما از همه کشورها می‌خواهیم در محکوم کردن اعمال ایران [به ما] بپیوندند.»

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، هم با ارسال پیامی در توئیتر از موضع سه کشور اروپایی در مورد ایران استقبال کرد و گفت حالا زمان رسیدن به توافقی نو و بهتر است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه دوم مهر ماه در پیامی در توئیتر نوشت: «بیانیه مهم بریتانیا، فرانسه، و‌ آلمان دو نکته را مشخص می‌کند: یک) ایران مسئول حمله به عربستان سعودی است، و دو) حالا زمان رسیدن به توافقی نو و بهتر است. ما با آن موافقیم.»

بریتانیا، آلمان و فرانسه با اعلام این که نقش جمهوری اسلامی ایران در حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی روشن است، خواستار موافقت تهران با گفت و گوهای جدید بر سر مسائل هسته ای ، موشکی، و امنیت منطقه شدند.

سه قدرت اروپایی روز دوشنبه یکم مهر، پس از این که ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان دانستند، در بیانیه مشترک خود افزودند: «وقت آن رسیده است که ایران یک مذاکرات مفصل و طولانی را بر سر برنامه هسته ای [و] برنامه موشکی خود، و مسائل امنیتی منطقه را بپذیرد.»

این بیانیه پس از دیدار امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، و انگلا مرکل صدراعظم آلمان، که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برند، صادر شد.

پیشتر، دولت پرزیدنت ترامپ و عربستان سعودی جمهوری اسلامی ایران را مسئول حملات به تاسیسات نفتی عربستان دانسته بودند.

رئیس جمهوری آمریکا در پی مسئول دانستن ایران در حملات اخیر، دستور وضع تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی و اعزام تعدادی محدودی نیروی نظامی برای کمک به حفظ امنیت عربستان سعودی را داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG