لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۶

کنگره آمریکا لایحه قانون جدید انتخابات را در واکنش به حمله ۶ ژانویه تصویب کرد


بعد از تائید انتخابات ۲۰۲۰، در ۶ ژانویه گروهی از حامیان دونالد ترامپ به ساختمان کنگره حمله کردند.
بعد از تائید انتخابات ۲۰۲۰، در ۶ ژانویه گروهی از حامیان دونالد ترامپ به ساختمان کنگره حمله کردند.

کنگره روز جمعه لایحه قانون جدید انتخابات را برای تغییر قانون پیچیده حاکم برای صدور تاییدیه رقابت‌های ریاست جمهوری تصویب کرد که آسوشیتدپرس آن را جدیدترین تلاش برای جلوگیری از تکرار فشار خشونت آمیز دونالد ترامپ برای جبران شکست خود در انتخابات ۲۰۲۰ توصیف کرده است.

مجلس نمایندگان آمریکا اصلاحات اساسی در قانون انتخابات را به عنوان بخشی از لایحه بودجه خود گنجانده است که مجلس سنا در روز پنجشنبه ۲۲ دسامبر آن را تصویب کرد. این لایحه اکنون برای امضا به کاخ سفید فرستاده شد.

جو بایدن در بیانیه‌ای، روز جمعه از گنجاندن این لایحه در لایحه بودجه استقبال کرد و آن را «اقدام دو حزبی حیاتی که به تضمین حفظ اراده مردم کمک می‌کند» خواند.

لایحه قوانین جدید انتخاباتی شامل مفاد اصلاحی به قانون سال ۱۸۸۷ است که برای مدت‌ها از آن به عنوان قانونی ضعیف و گیج کننده انتقاد شده است.

ریک هاسن، استاد حقوق در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس، گفت: «این لایحه یک دستاورد بزرگ، به ویژه در این فضای حزبی، برای اصلاح قانونی است که برای دموکراسی ما بسیار حیاتی است. این قانون تا حد زیادی راه‌هایی که ترامپ و متحدانش سعی کردند در سال ۲۰۲۰ از آنها استفاده کنند، می‌بندد.»

بعد از برگزاری انتخابات،‌ معاون رئیس جمهوری در نشست سنای آمریکا باید نتیجه انتخابات را تائید کند. بعد از انتخابات ۲۰۲۰، دونالد ترامپ امیدوار بود که مایک پنس معاون او از تائید انتخابات سرباز زند اما آقای پنس چنین نکرد. در روز بررسی انتخابات، حامیان دونالد ترامپ به ساختمان کنگره حمله کردند که خساراتی به بار آورد.

مفاد اصلاحی جدید روشن می‌سازد که مسئولیت‌های معاون رئیس‌جمهوری در این فرآیند صرفاً تشریفاتی است و معاون رئیس جمهوری در تعیین اینکه چه کسی واقعاً در انتخابات پیروز شده است، نقشی ندارد.

XS
SM
MD
LG