لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۵

پیشروی شورشیان کنگو به حومه شهر گوما


بنا به اعلام مقامات ارتش جمهوری دموکراتیک کنگو، نیروهای سازمان ملل متحد یکشنبه برای ممانعت از پیشروی شورشیان به گوما، یکی از بزرگترین شهرهای این کشور به بمباران هوایی متوسل شدند.

شورشیان که اعضای «جنبش ۲۳ مارس» هستند، از روز شنبه تاکنون هجده مایل در مسیر جاده اصلی شرق کنگو پیشروی کرده و با تسخیر چندین روستا، ارتش کنگو را که انسجام چندانی ندارد، به زانو درآورده اند. بنا به گزارش های منتشر شده، شورشیان فقط چند مایل از گوما، شهری با جمعیت یک میلیونی و محل اقامت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد فاصله دارند.

بنا به گزارش رادیوی سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو، ارتش از جنوب استان کیوو نیروهای پشتیبانی به گوما اعزام کرده است. بنا به اعلام این رادیو، تانک های ارتش و خودروهای زرهی سازمان ملل متحد دیرهنگام یکشنبه از دروازه های شهر محافظت کردند.

برخی گزارش ها از عقب نشینی شورشیان از مواضعی حکایت می کنند که روز یکشنبه تسخیر کرده بودند و به سی کیلومتری پایتخت استانی بازگشته اند. آن ها ادعا کرده بودند قصد ندارند به شهر و یا فرودگاه حمله کنند و درصدد تسخیر آن برنمی آیند و حمله آخر هفته گذشته فقط آزمایش ظرفیت موجود بوده است.

یکی از ساکنان شهر گوما گفته است این درگیری سبب شد ساکنان شهر به یک اردوگاه آوارگان واقع در ده کیلومتری مرکز این شهر متواری شوند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت جمهوری کنگو روز دوشنبه (۱۹ نوامبر) با اولتیماتوم ۲۴ ساعته شورشیان شرق کشور برای برقراری مذاکره مخالفت کرده است.

شورشیان تهدید کرده اند اگر دولت با این درخواست مخالفت کند، حمله های خود را از سر خواهند گرفت، اما دولت کنگو ضمن رد هرگونه پیشنهاد و یا اولتیماتوم و گفتگو، رواندا، کشور همسایه را مسئول شورش های اخیر خوانده است.

یک گزارش سازمان ملل متحد حاکی از آن است که رواندا با ارسال سلاح، مهمات و نیروهای جدید از شورشیان «جنبش ۲۳ مارس» حمایت کرده است. بنا به این گزارش، واحدهای ارتش رواندا دوشادوش شورشیان با ارتش کنگو جنگیده اند.

درگیری دو روز گذشته در پی نقض آتش بس سه ماهه در روز پنح شنبه (۱۵ نوامبر) به وقوع پیوست.

از سال ۲۰۰۸ و زمانی که شهر گوما با حمله مشابهی از جانب شورشیان مواجه شده بود، این شدیدترین درگیری در شرق کنگو محسوب می شود.
XS
SM
MD
LG