لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۰

سفر رهبر کنگو به حراره با هدف یافتن راهکاری برای بحران سیاسی زیمباوه


موگابه (راست)، ژوزف کابیلا رییس جمهوری دموکراتیک کنگو
موگابه (راست)، ژوزف کابیلا رییس جمهوری دموکراتیک کنگو

انتظار می رود کابیلا روز دوشنبه گفتگوهای خود را با رابرت موگابه، رییس جمهوری زیمباوه و مورگان چنگرای، نخست وزیر این کشور آغاز کند

ژوزف کابیلا، رییس جمهوری دموکراتیک کنگو، به منظور شرکت در گفتگوهایی با هدف نجات دولت شکننده زیمباوه به حراره سفر کرده است.

انتظار می رود آقای کابیلا روز دوشنبه گفتگوهای خود را با رابرت موگابه، رییس جمهوری زیمباوه و مورگان چنگرای، نخست وزیر این کشور آغاز کند.

آقای چنگرای و حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک روز شانزده اکتبر همکاری خود با آقای موگابه و حزب اتحادیه ملی آفریقا را به حالت تعلیق درآورد.

حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک می گوید حزب اتحادیه ملی آفریقا در تلاش است تا با به راه انداختن کارزاری از بازداشت ها و آزار و اذیت مقامات جنبش برای تغییرات دموکراتیک موافقت نامه تقسیم قدرت را که سال گذشته امضا شد، زیر پا بگذارد.

آقای کابیلا، در مقام رییس انجمن توسعه آفریقای جنوبی به حراره سفر کرده است.

مقامت روز دوشنبه گفتند سه رهبر آفریقای جنوبی با امید یافتن راهکاری برای بحران زیمباوه، روز پنجشنبه اجلاسی برگزار خواهند کرد.

سخنگوی آقای چنگرای گفته است رییس جمهوری موزامبیک، پادشاه سوازیلند و رییس جمهوری زامبیا در پایتخت موزامبیک گفتگو خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG