لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

انتشار خبرهای ضد و نقیض در مورد «معامله» احتمالی بین اسرائیل و حماس ادامه دارد


تجمع حامیان اسرائیل در پراگ
تجمع حامیان اسرائیل در پراگ

در ساعت‌های گذشته، همچون چند روز اخیر، خبرهای ضد و نقیضی در مورد توافق احتمالی بین طرف‌های درگیر در جنگ اسرائیل و حماس در رسانه‌های دو طرف منتشر شده است. با این وجود تا لحظه تنظیم این گزارش، خبر رسمی در این مورد منتشر نشده است.

ساعاتی پیش، اخبار «کانال ۱۲» اسرائیل به نقل از یک مقام بلندپایه اسرائیلی گفت: «ما به توافق برای آزادی برخی از گروگان‌ها در غزه بسیار نزدیک هستیم.»

این مقام مسئول که نامی از او برده نشده با اشاره به اینکه هنوز «مشکلات فنی» برای حل وجود دارد، گفته که طبق این توافق حداقل ۵۰ نفر آزاد می‌شوند و ده‌ها نفر دیگر هم در ازای تمدید آتش‌بس فراتر از چند روز اولیه، آزاد می‌شوند.

بنابر این گزارش انتظار می‌رود افرادی که قرار است آزاد شوند کودکان، مادران آنها و سایر زنان باشند.

شب‌گذشته خبرگزاری‌های مختلف گزارش دادند که اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس مدعی شد که اسرائیل و این گروه شبه‌نظامی فلسطینی در بحبوحه جنگ غزه به توافقی بر سر «آتش‌بس» نزدیک شده‌اند.

اسماعیل هنیه درست‌در دست ابراهیم رئیسی
اسماعیل هنیه درست‌در دست ابراهیم رئیسی

هنیه در دوحه مستقر است در بیانیه‌ای که در تلگرام منتشر شده است بدون اشاره به جزئیات اعلام کرده که «حماس پاسخ خود را به قطر و دیگر میانجی‌گران داده است.»

در همین رابطه صبح روز سه‌شنبه، ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل، با صدور بیانیه‌ای نسبت به «شکل گیری معامله گروگان‌های گزارش شده» هشدار داد.

ایتامار بن‌گویر
ایتامار بن‌گویر

این مقام اسرائیلی در بیانیه خود می‌گوید: «من بسیار نگران هستم، زیرا صحبت از توافقی وجود دارد... ما [از جزئیات] دور مانده‌ایم و حقیقت به ما گفته نمی‌شود.» او نوشته که «شایعات حاکی از آن است که اسرائیل مجدداً مرتکب یک اشتباه بزرگ مشابه معامله شالیت [۲۰۱۱] خواهد شد.»

او با اشاره به آزادی احتمالی اسرای فلسطینی و همچنین اجازه ورود سوخت به نوار غزه، می‌گوید نگران «توافقی است که ممکن است فاجعه بیاورد.»

در روزهای گذشته گزارش‌های غیر رسمی در مورد توافق بین طرف‌های درگیر در جنگ اسرائیل و حماس منتشر شده است.

گروه حماس، شبه‌نظامیان فلسطینی تحت حمایت جمهوری اسلامی در ۷ اکتبر با انجام مجموعه‌ای از جملات تروریستی به جنوب اسرائیل ۱۲۰۰ نفر را کشتند و بیش از ۲۴۰ نفر را به گروگان گرفتند. این گروه شبه‌نظامی که از سوی بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، بریتانیا، کانادا، ژاپن و اتحادیه اروپا به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه‌بندی شده است از همان ابتدا یکی از اهداف خود برای گروگان‌گیری را معامله آنها با شبه‌نظامیان زندانی وابسته به این گروه در زندان‌های اسرائیل اعلام کرده بود.

XS
SM
MD
LG