لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

تایید احکام زندان «دادخواهان سلامت» به جرم طرح شکایت علیه علی خامنه‌ای


از بالا راست: مهدی محمودیان، مصطفی نیلی و آرش کیخسروی از پایین راست: مریم افرافراز و محمدرضا فقیهی
از بالا راست: مهدی محمودیان، مصطفی نیلی و آرش کیخسروی از پایین راست: مریم افرافراز و محمدرضا فقیهی

دادگاه تجدید نظر استان تهران احکام زندان متهمان پرونده «دادخواهان سلامت» را تایید کرد.

پرونده «دادخواهان سلامت» مربوط به گروهی از وکلا و فعالان مدنی است که سال گذشته قصد داشتند شکایتی را علیه مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ثبت کنند. آنها مقامات حکومت را متهم کردند که با تصمیمات خود در زمینه مدیریت کرونا باعث به‌خطر افتادن جان شهروندان و مرگ هزاران تن شده‌اند.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری و از متهمان این پرونده، روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد با انتشار تصویر حکم دادگاه در توییتر خود جزئیات این احکام را اعلام کرد.

وی از صدور حکم چهار سال حبس تعزیری و دو سال محرومیت از وکالت و فعالیت رسانه‌ای برای خود خبر داد.

بر اساس حکم دادگاه٬ آرش کیخسروی٬ دیگر وکیل دادگستری نیز به دو سال حبس و یک سال محرومیت از وکالت و فعالیت رسانه‌ای محکوم شده‌ است.

حکم شش ماه حبس محمدرضا فقیهی٬ دیگر وکیل دادگستری٬ و ۹۵ روز حبس مریم افرافراز٬ فعال مدنی٬ نیز در دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

مهدی محمودیان٬ فعال مدنی٬ نیز که از یک سال پیش محکومیت قبلی خود را در زندان می‌گذراند٬ در این پرونده هم به چهار سال حبس و دو سال محرومیت از فعالیت رسانه‌ای محکوم شد.


این احکام پیشتر در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» برای این افراد صادر شده بود.

مبنای این اتهام‌ شکایتی است که این افراد اسفندماه سال گذشته علیه مقام‌های ارشد ایران از جمله علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ به ثبت رساندند.

این شکواییه ۲۲ صفحه‌ای مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی را به «تسبیب در قتل غیرعمد بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مردم ایران٬ سوءاستفاده از مقام و قدرت و عدم اجرای قوانین در زمینه مقابله با ویروس کرونا» متهم کرده بود.

آرش کیخسروی و محمدرضا فقیهی٬ دو وکیل دادگستری٬ در این شکواییه از دادستان خواسته‌ بودند که در این‌باره به نظرات کارشناسی نهادهای مستقل مدنی نیز توجه کند.

یک سال پس از شیوع ویروس کرونا و در اوج گسترش این بیماری در دی‌ماه ۹۹ آیت‌الله خامنه‌ای واردات واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا را ممنوع اعلام کرد.

چند ماه بعد در پی بحرانی‌شدن وضعیت و افزایش آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا٬ رهبر جمهوری اسلامی از حرف خود عقب‌نشینی کرد و خواستار تامین واکسن «به هر شکل ممکن» شد. اما دستور اولیه او در مورد ممنوعیت خرید واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا٬ به تاخیر در واردات واکسن‌ و کندی روند واکسیناسیون در ایران منجر شد و طی آن مدت تعداد زیادی از شهروندان ایران قربانی این ویروس شدند.

XS
SM
MD
LG