لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

غول تورم در بازار ایران؛ قیمت کالاهای اساسی تا «۳۶۷ درصد» افزایش یافته است


افزایش تورم در ایران. آرشیو
افزایش تورم در ایران. آرشیو

بر اساس گزارش کارگروه رصد و پایش قیمت اقلام اساسی و پرمصرف بازار کشور، قیمت کالاهای اساسی در یکسال گذشته تا «۳۶۷ درصد» افزایش یافته است.

بر پایه این گزارش، قیمت «گروه محصولات پروتئینی» شامل گوشت مرغ، تخم مرغ، گوشت گوسفند و گوساله و گوسفند و گوساله زنده در اول تیرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل بین «۳۹ تا ۱۱۵ درصد» افزایش یافته است.

همچنین از بین انواع روغن، قیمت «روغن نیمه جامد ۴.۵ کیلویی» با «۲۴۱ درصد» افزایش در یک سال گذشته به حدود «۳۴۵ هزار تومان» رسیده اما قیمت روغن مایع آفتابگردان معمولی «۳۶۷ درصد» و سرخ کردنی «۳۶۳ درصد» افزایش یافته است.

این گزارش نشان می‌دهد طی یک سال گذشته قیمت هر کیلو گوشت گوساله با «۶۱ درصد» افزایش به حدود «۱۸۷ هزار تومان»، هر کیلو گوشت گوسفندی با «۴۲ درصد» افزایش به بیش از «۱۸۰ هزار تومان» و هر کیلو گوشت مرغ تازه با «۱۰۱ درصد» افزایش به «۵۲ هزار و ۴۰۰ تومان» رسیده است.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی پانزدهم تیرماه در حاشیه جلسه هیات دولت ابراهیم رئیسی گفته بود که اتخاذ سیاست کنونی انعقاد قراردادهای سرمایه‌گذاری با شیوه «مشارکت بانک‌ها و مجموعه‌های اقتصادی»، رشد اقتصادی و «کاهش تورم» را به زودی در پی خواهد داشت.

تورم سرسام‌آور باعث گسترش اعتراض‌‌ها در کشور به سیاست‌های حکومت شده است. با این حال امروز روزنامه «کیهان» چاپ تهران که زیر نظر نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، است مدعی شده که اکنون مردم برخلاف سال‌های گذشته، «دلایل» گرانی‌ها را می‌دانند، «یارانه متناسب» با آن را دریافت می‌کنند و «چشم امید» به آینده اقتصاد کشور دوخته‌اند.

XS
SM
MD
LG