لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۶

آمادگی صنعت پهپادهای تجاری برای رشد سریع


یک پهپاد تجاری کوچک در محله هارلم، در شهر نیویورک
یک پهپاد تجاری کوچک در محله هارلم، در شهر نیویورک
بازرسان و کارشناسان آمریکا نخستين استفاده از پهپادهای تجاری در ایالات متحده را تایید کرده اند و به اين ترتيب، صنعتی که انتظار می رود هزاران شغل و میلیاردها دلار سود ايجاد کند، یک گام به جلو گذاشت.

این پرنده‌های بدون سرنشین، یا آنطور که در انگليسی به اختصار UAV خوانده می‌شود، تاسیسات نفتی واقع در نقاط دوردست ايالت آلاسکا را زير نظر خواهند گرفت. اما این فقط اولین گام به سمت ایجاد قوانینی است که برای حفظ ایمنی در آسمان پرترافيک آمريکا در نظر گرفته شده است. هدف، ايجاد سامانه‌های حقوقی است که به موازات حفظ ايمنی همچنان به رشد اين بخش و فراهم آوردن تسهيلات لازم برای کارآفرینان، در جهت ایجاد صنعتی کاملا جدید، کمک کند.

پهپادهای مجهز به دوربین می توانند تصاویر ويدئویی خیره‌کننده‌ای را ثبت کرده و به بینندگان احساس پروازی بدون مشکل بدهند.

ایجاد چنین تصاویری برای ساخت فیلم‌های سینمایی یا تلویزیونی، در زمانی نه چندان دور با هزينه گزافی تمام می شد، زيرا نیاز به هواپیماهای باسرنشین و خلبان داشت. اما بکارگيری دستگاه‌های الکترونيک و وسايل ارتباطاتی پيشرفته، نرم‌افزارها و کامپیوترهایی به سرعت در حال ارتقا هستند، -- همراه با آزمایش‌های بسیار توسط کارآفرینان -- به معنای آن است که یک وسیله نقلیه بدون سرنشین می‌تواند همان کار را با هزینه چندهزار دلار انجام دهد و کارهای مورد نياز دیگری را هم انجام دهد. شرکت عظیم خریدوفروش آنلاین، آمازون، هم‌اکنون سرگرم استفاده آزمايشی از هواپیماهای بدون سرنشین برای تحويل بسته‌های پستی است.

محققان دانشگاه کالیفرنیا، به امید بالا بردن ميزان دقت و پائين آوردن قيمت، در حال استفاده آزمايشی از پهپادهای ژاپنی برای سم‌پاشی هستند.

رئیس انجمن بین‌المللی سیستم‌های خودروی بدون سرنشین، مایکل توسکانو، امیدوار است مقام‌های ایالات متحده به زودی قوانینی را به تصويب برسانند که اجازه می‌دهد این و دیگر هواپیماهای بدون سرنشین با خیال راحت به دور از هواپیماهای دیگر به کار خود ادامه دهند، قوانينی که زمینه‌های رشد و شکوفايی این صنعت نوپا را فراهم کند.

توسکانو می گوید «در سه سال نخست ۱۳ ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار منفعت اقتصادی و حدود ۷۰ هزار شغل ايجاد خواهد شد

کارشناسان می گویند صنعت هواپیماهای بدون سرنشین شامل کارآفرینان کوچک و همچنین شرکت های فن‌آوری بزرگ است و با سرعت بسيار زيادی در حال رشد است.


رئیس شرکت هواپیماهای بدون سرنشین «تیم بلک شيپ» در هنگ کنگ، رافائل پيرکر، می گوید کار او از یک سرگرمی آغاز شد و اکنون به یک تجارت جدی تبديل شده است.

آقای پيرکر گفت، «در حال حاضر به نقطه‌ای رسيده که شرکت‌های بزرگ سرمايه‌گذاری در سطح بالايی وارد شده‌اند. آنها هزینه‌هایی مثل گروه فیلمبرداری در یک هلیکوپتر واقعی را، در مقابل فیلمبرداری با پهپاد را مقايسه می کنند، مزایای آن را در نظر می گيرند وکیفیت تصاویر را نیز در دو حالت مقايسه می کنند.

يک کارشناس در این رشته میگوید، شرکت‌ها موارد استفاده بیشتر و بیشتری را برای هواپیماهای بدون سرنشین کوچکتر و نسبتا ارزان‌تر پیدا خواهند کرد، و آن روش‌های جدید انجام تجارت، احتمالا جوامع ما را دستخوش تغيير خواهد کرد.

پروفسور کیت هیوارد، عضو انجمن حمل و نقل هوایی سلطنتی در لندن گفت «این فقط باعث تحول بزرگی خواهد شد، تفاوت معناداری، نه لزوما انقلابی در چگونگی سازماندهی جامعه.»

ايالات متحده و بسياری از کشورهای ديگر وسایل نقلیه بدون سرنشین نظامی توليد، و در عمليات نظامی از آنها استفاده می کنند. خودروهای هدایت‌پذیر نظامی نقش بحث برانگیزی در جاسوسی و عمليات جنگی بازی کرده اند. در بسیاری از موارد، پهپادهای نظامی از نظر پيچيدگی، بزرگی اندازه و هزینه‌های چند میلیون دلاری، شبیه هواپیماهای جنگی هستند.

بیشتر پهپادهای تجاری، نسخه‌های تکامل‌ یافته هواپیماهايی هستند که از راه دور و توسط امواج راديویی کنترل می‌‌شوند. آنها نسبتا ارزان بوده، معمولا یک کیلو یا کمی بیشتر وزن دارند، و بيشتر توانايی حمل یک بسته پستی يا پیتزا را دارند تا يک بمب.
XS
SM
MD
LG