لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

پس از رد توافق صلح دولت کلمبیا با فارک چه اتفاقی می افتد؟


مخالفان توافق صلح دولت کلمبیا با فارک
مخالفان توافق صلح دولت کلمبیا با فارک

مردم کلمبیا در رفراندومی توافق صلح دولت این کشور با شورشیان فارک را رد کردند؛ رفراندومی که با حضور کم رای دهندگان، بسیاری را برای پایان یافتن طولانی ترین درگیری داخلی در قاره آمریکا ناامید کرد.

اما اکنون گزینه‌های پیش رو چیست؟

به نوشته رادیو ان پی آر شورشیان فارک که خواهان براندازی دولت کلمبیا بوده اند، تسلیحات خود را تسلیم دولت نخواهند کرد.

اما آنها همچنین گفته اند که فورا دوباره به خشونت متوسل نمی شوند و پیگیر صلح هستند.

خوان مانوئل سنتوس، رئیس جمهوری کلمبیا که از نتیجه رای گیری مایوس شده است، پیشتر گفته بود در مورد توافق صلح، دوباره با این گروه مذاکره نمی کند.

یکی از طرفداران رد توافق میان دولت کلمبیا و شورشیان فارک، الوارو اوریبه، رئیس جمهوری پیشین این کشور بوده است. احتمال دارد این سیاستمدار قدرتمند برای زنده شدن آن تلاش کند. او پیشتر گفته بود توافق دولت با فارک نیازمند «اصلاحاتی» است که برخی این اظهارات را به معنی تمایل او برای برقراری صلح با فارک تعبیر کرده اند.

در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز می گوید که یکی دیگر از گزینه‌های مانوئل سنتوس این است که توافق صلح را به تایید کنگره برساند. پیشتر، گروه فارک و الوارو اوریبه از چنین اقدامی حمایت کرده بودند.

درگیری شورشیان فارک با دولت کلمبیا در دهه ۱۹۶۰ میلادی آغاز شد و بیش از ۲۰۰ هزار کشته برجای گذاشته است. بسیاری از مردم کلمبیا از فارک متنفر هستند و می گویند نباید به شورشیان امتیازات زیادی داده شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG