لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۹

تاریخ محاکمه کوهنوردان آمریکایی در ایران ۶ نوامبر اعلام شد


شین باوئر در چپ، جاش فتال وسط به همراه سارا شورد گردشگر آزاد شده آمریکایی
شین باوئر در چپ، جاش فتال وسط به همراه سارا شورد گردشگر آزاد شده آمریکایی

مارک تونر، یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت به عقیده ایالات متحده، این افراد خلافی مرتکب نشده اند و باید فورا آزاد شوند

آمریکا خواستار آزادی فوری دو کوهنورد آمریکایی بازداشت شده در ایران شد. هیلری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا روز سه شنبه گفت که او شنیده است، ایران ۶ نوامبر، برابر با ۱۵آبان ماه کوهنوردان آمریکایی را محاکمه خواهد کرد.

مارک تونر، یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز روز سه شنبه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره زمان اعلام شده برای محاکمه جاش فتال و شین باوئر گفت موضع ایالات متحده در این مورد بسیار روشن است و به عقیده ایالات متحده، این افراد خلافی مرتکب نشده اند و باید فورا آزاد شوند.

جاش فتال و شین بائر، بیش از یک سال پیش، در ژوییه ۲۰۰۹ در منطقه مرزی کردستان عراق و ایران توسط مرزبانان جمهوری اسلامی بازداشت شدند. سارا شورد، گردشگر دیگر آمریکایی که به همراه این دو کوهنورد بازداشت شده بود، در سپتامبر ۲۰۱۰ با کمک دیپلمات های عمانی و به قید وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری آزاد شد.

ایران ابتدا این سه آمریکایی را به عبور غیر مجاز از مرز متهم کرده بود. اما سپس آنها را به جاسوسی متهم کرد. اتهامی که از سوی سه گردشگر، خانواده آنان و مقامات آمریکایی تکذیب شده است.

خانم کلینتون روز سه شنبه گفت تاریخ محاکمه دو گردشگر آمریکایی از سوی وکیل آنان گزارش شده است. وزیر امورخارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که ایران، بر اساس اقدامات بشر دوستانه، این دو فرد جوان را آزاد کند.

عباس جعفری دولت آبادی اخیرا اعلام کرد اگر سارا شورد برای محاکمه در دادگاه حضور نیابد، وثیقه او ضبط خواهد شد.

XS
SM
MD
LG