لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۱

سارا شورد به دادگاه احضار شد


سارا شورد به دادگاه احضار شد
سارا شورد به دادگاه احضار شد

مقام های قضایی جمهوری اسلامی سارا شورد، کوه نورد امریکایی را برای محاکمه به تهران احضار کردند. سارا شورد یکی از سه کوه نورد آمریکایی است که در نزدیکی مرز عراق با ایران بازداشت شدند.

سارا شورد در سپتامبر گذشته پس از آزادی با قرار وثیقه به آمریکا رفت، و از آنجا خواستار آزادی نامزدش شین باوئر و دوستش جاش فتال شد. این دونفر همچنان در زندان اوین به سر می برند. به گفته غلام حسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه، دادگاه این سه آمریکایی در هفدهم بهمن ماه( ششم فوریه) در تهران برگزار خواهد شد.

سه جوان آمریکایی در مرداد ماه سال ۱۳۸۸ به خاطر ورود به خاک ایران از منطقه شمالی کردستان عراق دستگیر شدند. ایران آنان را به جاسوسی متهم کرده است اما سه متهم می گویند به قصد کوهنوردی و به اشتباه وارد خاک ایران شده اند.

سارا شرود در سپتامبر سال گذشته با دادن وثیقه پانصد هزار دلاری آزاد شد. برادر جاش فتال می گوید خانواده های سه جوان از مقام های ایران در خواست کرده اند که به دلایل خیرخواهانه آنان را آزاد کنند و تصور نمی کند که محاکمه ای برگزار شود.

گروهی از شخصیت های برجسته جهان روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی دو جوان زندانی شده و آن ها را « به وضوح بیگناه» دانسته اند. کسانی چون اینگرید بتانکور، روزنامه نگارفرانسوی که سال ها در کلمبیا در اسارت گروگان گیران بود، دسموند توتو، برنده جایزه صلح نوبل و تری ویت، از میانجی گران گروگان گیری که خود به مدت پنج سال در لبنان در گروگان شبه نظامیان بود، جزو امضاکنندگان این بیانیه اند.

XS
SM
MD
LG