لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

هیلاری کلینتون به دلیل مرگ مادرش سفر به ترکیه را لغو کرد


هیلاری کلینتون به دلیل مرگ مادرش سفر به ترکیه را لغو کرد
هیلاری کلینتون به دلیل مرگ مادرش سفر به ترکیه را لغو کرد

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به دلیل مرگ مادر ۹۲ ساله اش سفر به لندن و ترکیه را لغو کرد.

بنیاد کلینتون روز دوشنبه مرگ دوروتی رادهام را اعلام کرد.

روز دوشنبه، هیلاری کلینتون در سخنانی در شورای آمریکا - ترکیه در واشنگتن گفت ترکیه اگر می خواهد از قابلیت های خود هم از نظر اقتصادی و هم در صحنه جهانی بهره برداری کند، باید گام هایی برای تقویت دمکراسی بردارد. کلینتون گفت یک اقتصاد پویا در ترکیه به تبادل آزادانه عقاید و حکومت قانون بستگی دارد. وی گفت آمریکا امیدوار است روند اصلاح قانون اساسی ترکیه به تدوین سندی منجر شود که ا حترام به حقوق بشر، از جمله حق مردم برای آزادی مذهبی و حق گروه های اقلیت برای داشتن نقشی در اداره کشور، را پیش ببرد. کلینتون همچنین گفت ترکیه اگر قرار است موفق شود باید به پیشرفت صلح در منطقه خود کمک کند. او ناخوشنودی آمریکا را از بدتر شدن مناسبات بین ترکیه و اسراییل ابراز داشت و گفت روابط آنها طی سال ها به سود هردو کشور بوده است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت تنش بین ترکیه و قبرس نیز موجب نگرانی است و ابراز امیدواری کرد ترکیه مناسبات با ارمنستان را بهبود بخشد. با این حال، کلینتون گفت ایالات متحده از نشانه های پیشرفت بین ترکیه و یونان دلگرم شده است و اقدام ترکیه در محکوم ساختن سرکوب معترضین در سوریه را ستود.

کلینتون گفت آمریکا از نقش رو به گسترش ترکیه در منطقه استقبال می کند و اظهار داشت رهبری اقتصادی کشور می تواند کلیدی برای نوسازی اقتصادها در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا باشد. کلینتون گفت رابطه نیرومند آمریکا و ترکیه به کامیابی ترکیه در سال های اخیر کمک کرده است و یادآور شد رشد اقتصادی مشارکت بین دو کشور را گسترش خواهد داد.

XS
SM
MD
LG