لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

کلينتون: ايران برای منحرف کردن افکار عمومی از رأی تحريم سازمان ملل به تکاپو افتاده است


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا می گويد انتظار دارد که جمهوری اسلامی ايران ظرفِ يکی دو روز آينده عمليات انحرافی جديدی را برای منحرف کردن افکار عمومی از رأی قريب الوقوع سازمان ملل متحد برایِ دور چهارم تحريم های ايران، به نمايش بگذارد.

خانم کلينتون روز يکشنبه گفت که ايران خوب می داند مجموعۀ جديد تحريم ها به دليل امتناع جمهوری اسلامی از محدود کردن فعاليت های حساس هسته ای، در راه است. وزير امور خارجۀ آمريکا گفت جمهوری اسلامی ايران هر کاری را که توانسته است برای گريز از مسئوليت های بين المللی خود مربوط به برنامه هسته ای، انجام داده است.

وزير امور خارجۀ آمريکا همچنين گفت که ايران اخيراً قرارداد جديد مبادلۀ اورانيوم را با ميانجيگری ترکيه و برزيل امضا کرد در حاليکه می دانست که قدرت های جهانی گفتگو های خود را در مورد پيش نويس قطعنامه جديد تحريم های عليه ايران، نهايی کرده اند و آماده می شوند قطعنامه را به شورای امنيت سازمان ملل، تسليم کنند.

قرارداد اعلام شدۀ جمهوری اسلامی ايران خواستار ارسال ۱۲۰۰ کيلوگرم اورانيومِ غنی شدۀ سبک به ترکيه در ازای دريافت سوخت اتمی است.

هفته پيش رسانه های غربی نسخۀ نيمه محرمانۀ گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی را در مورد ايران، دريافت داشتند. در اين گزارش گفته می شود که ذخائر غنی شدۀ اورانيوم سبک ايران به بيش از ۲ تن و نيم رسيده است. بنابراين ايران می تواند با يک چنين ذخيرۀ بزرگی پس از غنی سازی های بيشتر و توليد اورانيوم غنی تر، يک بمب اتمی توليد کند.

XS
SM
MD
LG