لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

احمدی نژاد: توافق مبادلۀ هسته ای فرصتی است که تکرار نخواهد شد


احمدی نژاد: توافق مبادلۀ هسته ای فرصتی است که تکرار نخواهد شد
احمدی نژاد: توافق مبادلۀ هسته ای فرصتی است که تکرار نخواهد شد

محمود احمدی نژاد، ريیس جمهوری اسلامی ایران، می گوید قرارداد مبادلۀ سوخت هسته ای که ايران با برزیل و ترکیه در ماه گذشته بر سر آن به توافق رسيد فرصتی است که تکرار نخواهد شد.

آقای احمدی نژاد همچنين روز سه شنبه هشدار داد که تحریم های جديد سازمان ملل متحد اشتباه خواهد بود. رييس جمهوری ايران در یک کنفرانس خبری در استانبول در ترکیه که به آنجا برای شرکت در يک نشست منطقه ای رفته است، سخن می گفت.

نظرات آقای احمدی نژاد هنگامی بيان می شود که شورای امنیت سازمان ملل متحد آماده می شود تا رأی گيری برای دور چهارم تحریم های علیه ایران را به دليل امتناع جمهوری اسلامی ايران از محدود کردن فعالیت های هسته ای، آغاز کند.

از سوی ديگر روز دوشنبه یوکیو آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، در سخنان افتتاحیه جلسه شورای حکام این آژانس بار دیگر به نگرانی های موجود در مورد برنامۀ هسته ای ایران، اشاره کرد.

آقای آمانو پس از جلسۀ آژانس اتمی سازمان ملل در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد که مسالۀ هسته ای ایران به دلیل سوء ظن نسبت به برنامه های آزمایش هسته ای جمهوری اسلامی ايران يک «مورد ویژه» برای بازرسان آژانس است زیرا جنبۀ نظامی احتمالی این برنامه نیز با ایران، مطرح شده است. رييس آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت مقامات ايران همکاری لازم را برای نشان دادن اينکه همۀ مواد هسته ای در ایران برای فعالیت های صلح آمیز به کار می روند، به عمل نياورده اند.

آقای آمانو به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ایران اشاره کرد و گفت این موارد مسالۀ هسته ای ایران را از دیگر کشورها جدا می سازد.

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواست کاملاً به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای و دیگر تعهدات بین المللی خود پایبند باشد.

در همین حال نمایندۀ ایران در آژانس انرژی اتمی روز دوشنبه گفت این نهاد باید تلاش های خود را بر برنامۀ هسته ای اسرائیل، متمرکز کند. علی اصغر صالحی تأکید کرد آژانس باید تلاش کند اسرائیل به معاهدۀ منع گسترش سلاح های هسته ای به پیوندند.

با وجودیکه اسرائیل داشتن سلاح هسته ای را تأیید و یا تکذیب نمی کند باور بر این است که این کشور دارای سلاح های هسته ای است. اما رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت تا زمانی که اسرائیل معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای را امضا نکرده است بازرسان آژانس نمی توانند از تأسیسات هسته ای احتمالی این کشور دیدن کنند. آقای آمانو گفت ماهیت مسالۀ هسته ای اسرائیل با ایران تفاوت دارد بنابراین گزارش این سازمان در مورد اسرائیل نیز متفاوت خواهد بود.

سخنان آقای آمانو در مورد برنامۀ هسته ای ایران در حالی ایراد شد که به گفتۀ مقام های غربی قطعنامۀ تحریمی چهارم شورای امنیت علیه برنامۀ هسته ای ایران در چند روز آینده تصویب خواهد شد. در همين رابطه روز يکشنبه هيلاری کلينتون وزير امور خارجۀ آمريکا نيز گفته بود که انتظار دارد جمهوری اسلامی ايران ظرف يکی دو روز آينده عمليات انحرافی جديدی را برای منحرف کردن افکار عمومی از رأی قريب الوقوع سازمان ملل متحد برایِ دور چهارم تحريم های ايران، به نمايش بگذارد.

به رغم اتهام های غرب مبنی بر تلاش ایران برای دست یابی به سلاح هسته ای تهران تاکید دارد برنامه ی هسته ایش صلح آمیز است، اما جمهوری اسلامی ایران از پیروی از قطعنامه های شورای امنیت که خواهان تعلیق فعالیت های غنی سازی تهران هستند، سر باز می زند.

XS
SM
MD
LG