لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۷

هیلاری کلینتون در آغاز سفر به آسیا وارد پاکستان شد


هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، در آغاز رشته سفر خود به جنوب آسیا در پاکستان است. هدف از این سفر بررسی اهداف جنگ ۹ ساله در افغانستان است.

او روز یکشنبه وارد اسلام آباد شد. او قرار است در پایتخت پاکستان بر لزوم همکاری میان پاکستان و افغانستان برای پیروزی در جنگ تأکید کند.

خانم کلینتون طی سفر دو روزه خود با رهبران ارشد سیاسی و نظامی ملاقات خواهد کرد. وزیر خارجه آمریکا همچنین برنامه های توسعه جدیدی برای پاکستان را اعلام کند.

بسته ۷/۵ میلیارد دلاری که سال گذشته از سوی کنگره آمریکا تصویب شد، کمک های غیرنظامی آمریکا به پاکستان طی پنج سال را سه برابر بیشتر کرده است. این کمک بخشی از برنامه ریزی رفع احساسات ضد آمریکایی در پاکستان است و با هدف تقویت زیرساخت های مربوط به تأمین آب، بخش انرژی، کشاورزی و بهداشت و سلامت است.

هیلاری کلینتون پس از پاکستان، روز سه شنبه در کنفرانسی با موضوع افغانستان در کابل شرکت خواهد کرد.

مقامات آمریکایی امیدوارند که این کنفرانس طرح دولت افغانستان برای بهبود دولت مداری و ثبات در این کشور درگیر جنگ را پیش ببرد.

نمایندگان ۷۰ کشور جهان در کنفرانس افغانستان شرکت خواهند کرد. هدف از کنفرانس افغانستان تمرکز بر اقدامات دولت افغانستان در جذب دوباره شورشیان در جامعه و جلوگیری از فساد فراگیر است.

پیش بینی می شود که در این کنفرانس بین المللی بریتانیا از افزایش ۴۰ درصدی کمک هایش برای توسعه افغانستان خبر دهد.
این نشست همزمان با وخامت شرایط امنیتی و تلاش نیروهای افغانی و ائتلاف به رهبری آمریکا برای کنترل تحرکات فزاینده شورشیان برگزار می شود.

همزمان روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت می گوید نیروهای ائتلاف به زودی رسما با واگذاری تأمین امنیت به نیروهای افغانی تا سال ۲۰۱۴ موافقت خواهند کرد.

این روزنامه روز یکشنبه گفت گزارش اخیر بر اساس اطلاعات درز کرده ای که نمایندگان ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان به دیپلمات های ارشد فرستاده اند، تهیه شده است.

مقامات دفاعی آمریکا و بریتانیا این گزارش را تأیید نکرده اند اما وزیر دفاع بریتانیا پیشتر گفته بود نیروهای افغانی باید تأمین امنیت را تا سال ۲۰۴۱ تحویل بگیرند.

XS
SM
MD
LG