لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۹

پاکستان و افغانستان در حضور کلينتون يک قرارداد بازرگانی تاريخی را به امضا رساندند


مقامات بازرگانی افغانستان و پاکستان روز يکشنبه در اسلام آباد و در حضور هيلاری کلينتون، وزير امورخارجه آمريکا، يک قرار داد بازرگانی تاريخی را به امضا رساندند.

در همين حال خانم کلينتون پروژه های جديد توسعه را نيز برای پاکستان در عرصه های آب، انرژی و بهداشت اعلام کرد که بخشی از بسته کمک های ۷ و نيم ميليارد دلاری آمريکا برای پاکستان است.

مقامات آمريکايی می گويند تلاش برای نزديک کردن اين دو کشور يکی از اهداف دولت آمريکا بوده است. در پاکستان مقامات افغان و پاکستانی سرانجام يک قرارداد تجاری را امضا کردند. اين قرارداد که از مدتها پيش انتظار امضای آن می رفت، روز يکشنبه و در حضور هيلاری کلينتون، وزير امورخارجه آمريکا، به امضای وزيران بازرگانی افغانستان و پاکستان رسيد.

ايالات متحده آمريکا اميدوار است با اين قرار داد همکاری ميان دو کشور همسايه افزايش يابد و مسيرهای بيشتری برای صادرات کالا ميان افغانستان و پاکستان گشوده شود.

وزير امورخارجه آمريکا به اين منطقه در آسيا سفر کرده است تا حمايت آمريکا را از افغانستان و پاکستان برای مبارزه با ستيزه گران، اعلام کند.

ريچار هالبروک، فرستاده ويژه آمريکا به افغانستان و پاکستان، پس از مراسم امضاء قرار داد تجاری ميان دو کشور همسايه گفت نزديک کردن اسلام آباد و کابل به يکديگر يکی از اهداف دولت فعلی آمريکا بوده است. به گفته آقای هالبروک، امضای قرار داد تجاری ميان کابل و اسلام آباد جلوه ای واضح از نزديک شدن دو کشور به يکديگر است.

اين در حالی است که قرار داد تجاری ميان افغانستان و پاکستان بايد به تصويب پارلمانهای دو کشور نيز برسد.

صادرات بيشتر از افغانستان به حامد کرزی رييس جمهوری افغانستان امکان بيشتری برای برخورد با شورشيان طالبان را می دهد.

تقريبا پنجاه درصد تجارت افغانستان با پنج کشور همسايه يعنی ايران، تاجيکستان، ترکمنستان، ازبکستان و پاکستان است و در اين ميان، ارزش مبادلات بين افغانستان و پاکستان، به بيش از يک ميليارد دلار می رسد.

بانک جهانی می گويد روابط بازرگانی ميان افغانستان و پاکستان بيشتر يکطرفه و به سود پاکستان است و افغانستان صادرات اندکی به همسايه پرجمعيت خود، يعنی پاکستان دارد.

افغانستان اميدوار است با اتکا به موقعيت استراتژيک جغرافيايی خود در منطقه، به يک قطب منطقه ای ترانزيت کالا به کشورهای آسيای مرکزی، جنوب اسيا، خاورميانه و چين تبديل شود. تحقق اين امر درصورتی ممکن است که وضعيت امنيتی در افغانستان ثبات يابد.

XS
SM
MD
LG