لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

سفر هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا به فيليپين برای حمايت از مبارزه عليه افراط گرايان اسلامی


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا در ادامه سفر خود به اروپا و آسيا، بامداد روز پنجشنبه برای گفتگو و مذاکره با مقامات ارشد فيليپين وارد مانيل پايتخت آن کشور شد

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا در ادامه سفر خود به اروپا و آسيا، بامداد روز پنجشنبه برای گفتگو و مذاکره با مقامات ارشد فيليپين وارد مانيل پايتخت آن کشور شد. اين ديدار در تاًکيد بر حمايت آمريکا از مبارزه دولت فيليپين عليه افراط گرايان اسلامی صورت ميگيرد.

مبارزه عليه افراط گرايان اسلامی در حالی ادامه دارد که کشور دچار سه طوفان سهمگين شده است. طوفان هائی که يکی پس از ديگری در ماه گذشته جزاير فيليپين را در هم کوبيده و حدود ٩٠٠ نفر قربانی از خود بر جای گزارده است.

وزير امور خارجه آمريکا پس از ديدار خود از سنگاپور که برای شرکت در جلسه وزرای امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی کشورهای آسيا – حوزه اقيانوس آرام بود، وارد مانيل شد.

خانم کلينتون علاوه بر ملاقات و مذاکره با مقامات ارشد فيليپين، از طرح کمک های ايالات متحده در مصيبت طوفان های دريائی فيليپين نيز ديدار خواهد کرد.

هنگام ورود وزير امور خارجه آمريکا به مانيل، تظاهراتی در جهت مخالفت با بازديد وی و همچنين درگيری آمريکا در دو جنگ عراق و افغانستان صورت گرفت.

گفتگو درباره مبارزه با افراط گرايان اسلامی در دستور سفر يک روزه خانم کلينتون به مانيل قرار دارد، افراط گرايانی که مرتبط با القاعده هستند و در بخش جنوبی فيليپين به منفجر کردن پل ها، آتش زدن اماکن عمومی و بمب گذاری های کنار جاده ای اشتغال دارند.

هر چند که طی سالهای گذشته آمريکا در آموزش سربازان فيليپينی کمک کرده اما آنان هنوز نميتوانند بطور مؤثر با اسلام گرايان مبارزه کنند.

در همين حال، مجلس سنای فيليپين اخيراً قطعنامه غير الزام آوری را تصويب کرد که خواستار مذاکره مجدد در باره طرح نظامی فيليپين – ايالات متحده بود. اين طرح حضور ٦٠٠ پرسنل نظامی آمريکا را برای آموزش و راهنمائی های لازم به سربازان فيليپينی در مبارزه عليه القاعده مجاز ميشمارد.

سازمان ناظر حقوق بشر که مقر آن در نيويورک است، از هيلری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا خواست که «گلوريا آرويو» رئيس جمهوری فيليپين را برای محاکمه سربازانی که گفته ميشود مسؤول کشتار مخالفان سياسی هستند؛ تحت فشار قرار دهد.

اين سازمان همچنين به رئيس جمهوری فيليپين توصيه کرد لايحه ضد شکنجه ای را که کنگره آن کشور به تصويب رسانده، برای اجرا امضا کند.

XS
SM
MD
LG