لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۶

کلینتون و دمکراسی


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی در کنفرانس امنیت در مونیخ گفت اکثر دولت ها در خاورمیانه «آن نوع اصلاحاتی سیاسی و اقتصادی را که موجب خواهد شد آنها دمکرات تر، مسئول تر و پاسخگو تر شوند، دنبال نکرده اند» و اکثریت رو به گسترش جوانان درمنطقه بشدت در جستجوی شغل و آزادی هستند. کلینتون گفت: «این نسل، بدرستی می خواهد دولت ها کارآمد تر، پاسخگو تر و باز تر بشوند».

حوادث در مصر و تونس روشن می سازد که وضع موجود در دراز مدت قابل دوام نیست. بنابراین، برای تمام دولت ها و مردم در منطقه ، چالش این است که به آنها کمک شود گام های منظمی در جهت فراهم آوردن آینده ای بهتر بردارند، جایی که در آن صدای مردم شنیده شود، به حقوقشان احترام گذاشته شود، و آرمان هایشان برآورده شود.

البته، انتقال به دمکراسی با خطراتی همره است. می تواند هرج و مرج باشد. می تواند بی ثباتی کوتاه مدت ببار آورد. و حتی بدتر، این انتقال می تواند، نظیر آنچه در ایران اتفاق افتاد، روی کارآمدن رژیم خودکامه دیگری را موجب شود. هیلاری کلینتون گفت: «بنابراین، انتقال به دمکراسی فقط زمانی کار خواهد کرد که سنجیده، فراگیر وشفاف باشد. کسانی که می خواهند در نظام سیاسی شرکت کنند باید به اصول اساسی مانند تقبیح خشونت بعنوان ابزار ارعاب سیاسی، احترام به حقوق اقلیت ها - اقلیت های قومی و مذهبی - و مشارکت در یک روحیه شکیبایی و مصالحه پای بند باشند».

احتمال موفقیت و پویایی انتقال به دمکراسی ، زمانی که دولت بر سر قدرت و طیف گسترده ای از شهر وندان در آن در گیر باشند ، احتمالا بیشتر می شود. بنابراین، ایالات متحده افزون بر حمایت از نهادها و انتخابات آزاد و عادلانه، از جوامع مدنی، فعالان، سازمان ها، جمعیت ها و گروه ها، روشنفکران، و گزارشگرانی که برای نبرد با فساد و صادق نگاهداشتن دولت هایشان از راه های صلحجویانه و مسالمت آمیز کار می کنند، پشتیبانی می کند.

آمریکا رهبران منطقه را ترغیب می کند با جامعه مدنی کار کنند، آنرا بجای تهدید یک شریک ببینند، و به انجام اصلاحات سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی که مردم می خواهند بپردازند. و آمریکا، در حالی که با رهبران منطقه تعامل می کند، به تعامل با مردم نیز ادامه خواهد داد. دمکراسی بهترین راه رسیدن به امنیت، ثبات و کامیابی است.

XS
SM
MD
LG