لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۸

هیلاری کلینتون از هند خواست خرید نفت از ایران را کاهش دهد


هیلاری کلینتون از هند خواست خرید نفت از ایران را کاهش دهد
هیلاری کلینتون از هند خواست خرید نفت از ایران را کاهش دهد

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، در پی سفر به چين و بنگلادش برای ديداری دو روزه وارد هند شد. هدف خانم کلینتون از این سفر متقاعد کردن مقام های هند به کاهش بيشتر واردات نفت از ایران، عنوان شده است.

رشد سریع اقتصاد هند به نیاز فزاینده آن کشور به واردات انرژی دامن زده است. هند پیشتر قانون تحریم بانکهای کشورهای واردکننده نفت از ایران را بشدت مورد انتقاد قرار داده است. اما خانم کلينتون افزايش واردات نفتی از منابع ديگر و همچنين موضوعات مورد علاقه دو طرف را نظير موانع موجود در برابر گسترش سرمايه گذاری فروشگاه وال مارت در هند، با مقامات هند، به بحث خواهد گذاشت.

سفر هیلاری کلینتون به هند با سفر یک هیئت بزرگ تجاری جمهوری اسلامی به آن کشور همزمان شده است.

در همين حال خانم کلینتون پیش از سفر به هند، در بنگلادش با محمد یونس، برنده جایزه نوبل و بنیانگذار بانک گرمین، دیدار و گفتگو کرد. وی عملکرد بانک گرمین را مورد تقدیر قرار داد و دولت بنگلادش را از مانع تراشی در کار این بانک برحذر داشت. وزير امور خارجه آمريکا همچنين در ملاقات با همتای بنگلادشی اش، بر حمایت از نهادهای دموکراتیک در آن کشور تاکید کرد.

اما هفته گذشته در پکن، هيلاری کلینتون با مقام های چینی ملاقات کرد. هر چند وضعیت یک فعال حقوق بشر در چین بر گفتگوهای کلینتون با مقام های پکن سایه افکند ولی وزیر امور خارجه آمریکا گفت در زمینه های مختلف از جمله برنامه اتمی ایران با مقام های چینی مذاکره کرده است.

مذاکرات درباره چن گوئان چن، فعال نابینای حقوق بشر در چین، پایان یافت. گفته می شد انتظار میرفت چن به همراه کلینتون کشورش را ترک کند و به بنگلادش و سپس هند برود. اما چن همچنان در بیمارستانی در پکن بستری است. روز دوشنبه چن گفت مسأله ای در ارتباط با تقاضا برای خود و خانواده اش جهت سفر به آمريکا نمی بيند. روز يکشنبه جو بايدن، معاون رياست جمهوری آمريکا، گفت ايالات متحده آماده است که فوراً برای چن ويزا صادر کند. آقای بايدن گفت انتظار دارد دولت چين نيز به عهد خود در مورد اجازه دادن به آقای چن برای خروج جهت تحصيل در دانشگاه نيويورک که به وی بورس تحقيقاتی داده است، وفادار بماند.

گرچه هفته گذشته، مذاکرات درباره وضعیت چن گوئان بیشتر خبرهای مربوط به سفر کلینتون را به خود اختصاص داد اما وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد در خصوص مسائل مختلف بین المللی مذاکرات موفقیت آمیزی با مقام های چینی داشته است.

خانم کلينتون گفت: ما در مورد همه مسائل به گفتگو پرداختیم. از جمله ارتباط با رهبری کره شمالی و امنیت در شبه جزیره کره، همکاری ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی و رویارویی با چالش ها در سودان و مشکلات در سوریه. ما در زمینه های مختلف پیشرفت کردیم.

از سوی ديگر تحریم های جدید آمریکا و اتحادیه اروپا، سرمایه گذاری در ایران و خرید نفت خام از جمهوری اسلامی را با دشواری روبرو کرده است. هند یکی از عمده ترین خریداران نفت ایران بود اما با کاهش واردات نفتی از ايران اکنون عراق با کسب مقام دومين صادرکننده نفت به هند، جای ايران را گرفته است.

XS
SM
MD
LG