لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۵

هوگو چاوز و هیلاری کلینتون در مراسم سوگند ریاست جمهوری رهبر جدید برزیل


هوگو چاوز و هیلاری کلینتون در مراسم سوگند ریاست جمهوری رهبر جدید برزیل
هوگو چاوز و هیلاری کلینتون در مراسم سوگند ریاست جمهوری رهبر جدید برزیل

هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا که در مراسم سوگند ریاست جمهوری رهبر جدید برزیل شرکت کرده بودند، علی رغم تنش سیاسی اخیر در روابط دو کشور، ضمن دست دادن، مدت کوتاهی با یکدیگر صحبت کردند.

چندی پیش، واشنگتن دیپلماتی به نام لاری پالمر را به عنوان سفیر جدید آمریکا در ونزوئلا به آن کشور معرفی کرد، اما دولت ونزوئلا بعد از ابراز عدم رضایت پنهانی، سرانجام یکی دو روز پیش به طور علنی مخالفت خود با این انتصاب را اعلام کرد.

آقای پالمر قبلا در پاسخ کتبی به سئوالات یکی از سناتورهای آمریکائی نوشته بود که ارتش ونزوئلا از روحیه ای ضعیف برخوردار است و او نگران پناه گرفتن چریک های مخالف دولت کلمبیا در سرزمین ونزوئلا است.

هوگو چاوز این اظهارات لاری پالمر را توهین به ونزوئلا خوانده است. دو سال پیش، وزارت خزانه داری آمریکا نیز طی گزارشی سه تن از دستیاران و نزدیکان به رئیس جمهوری ونزوئلا را به قاچاق اسلحه برای شبه نظامیان کلمبیائی و دست داشتن در قاچاق مواد مخدر متهم کرده بود.

دولت آمریکا نیز در پاسخ به اقدام دولت ونزوئلا دایر بر عدم صدور «اگرمان» برای لاری پالمر سفیر واشنگتن در کاراکاس، ویزای دیپلماتیک برناردو آلوارز ،سفیر ونزوئلا در ایالات متحده را لغو کرده است.

این دو حادثه، به تنشی در روابط سیاسی آمریکا و ونزوئلا منجر شده است.

XS
SM
MD
LG