لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

هیلاری کلینتون: آمریکا باید جهان را در قرن بیست و یکم رهبری کند


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید ایالات متحده می تواند و باید بقیه جهان را در قرن بیست و یکم رهبری کند، و چنین خواهد کرد.

خانم کلینتون روز چهارشنبه در سخنانی در یک نهاد سیاست خارجی در واشنگتن گفت جهان به آمریکا نگاه می کند زیرا از «توانایی و قاطعیت» لازم برای حل مسایل جهانی برخوردار است.

او گفت کمک به کشورهای دیگر از دیرباز عنصر برجسته ای در رهبری آمریکا بوده است، و تلاش های آمریکا برای بازسازی اروپا پس از جنگ جهانی دوم و کمک به کره جنوبی برای تبدیل شدن به یک «دموکراسی پویا» را یادآور شد.

اما در جلسه پرسش و پاسخ، وزیر امور خارجه آمریکا گفت بار بدهی، که او کاهش های مالیاتی در دولت بوش و هزینه های جنگ در عراق و افغانستان را مسئول دانست، امنیت ملی و نفوذ جهانی آمریکا را تهدید می کند.

هیلاری کلینتون گفت چنین بدهی هایی تلاش های آمریکا را برای عمل بر اساس منافع خود تضعیف می کند و پیامی از ضعف به جهان می فرستد.

خانم کلینتون همچنین گفت استراتژی سیاسیت خارجی دولت اوباما برای بازسازی اتحادیه ها و کاربرد به اصطلاح قدرت نرم، نتایج مثبتی به بار می آورد. او گفت دولت در برخی از مهمترین چالش های بین المللی پیشرفت می کند.

XS
SM
MD
LG