لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۵:۰۶

کلینتون: آمریکا به تعهدات خود به متحدان اروپایی اش پای بند است


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا بر تعهد ایالات متحده به متحدان اروپایی خود بار دیگر تاکید گذاشت.

کلینتون روز پنجشنبه در تالین، پایتخت استونی، در آغاز جلسه عمده ای که وزیران ناتو برای بحث در مورد دفاع اتمی و افغانستان تشکیل داده اند، گفت آمریکا هرگز از تعهد خود به دفاع از متحدان اروپایی خود و متحدان دیگر، شانه خالی نخواهد کرد.

کلینتون و همتایان اروپایی او درباره آینده تسلیحات اتمی در قاره و نیز نیاز به مربیان نظامی بیشتر برای ارتش افغانستان بحث می کنند.

هرچند پرزیدنت باراک اوباما قول داده است برای به وجود آوردن یک جهان آزاد از تسلیحات اتمی کار کند، اما آمریکا می گوید قصد ندارد بمب هایی اتمی را که در پنج کشور در سراسر اروپا پراکنده هستند، و تعداد آنها بیش از ۲۰۰ عدد تخمین زده می شود، خارج کند.

برخی از کشورهای اروپایی، از جمله آلمان، از آمریکا خواسته اند کلاهک های خود را بیرون ببرد.

اما آمریکا یادآور شده است در انجام چنین کاری پیش از آن که روسیه زرادخانه خود را جمع کند، درنگ خواهند کرد.

اتحادیه نظامی ناتو می خواهد ضمن مشخص ساختن نگرش استراتژیک جدید سیاست اتمی خود، نقشی را که تسلیحات اتمی می توانند در جلوگیری از حملات بالقوه بازی کنند، تعریف کند.

کلینتون همچنین انتظار می رود مساله استقرار یک سپر دفاع موشکی در اروپا را برای حفاظت در برابر حملات کشورهای یاغی مطرح سازد. مسکو از دیرباز با چنین سیستمی مخالف بوده است و آن را دست اندازی به منطقه نفوذ سنتی روسیه در اروپای مرکزی و شرقی می داند.

در مورد افغانستان، آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو گفت اعضای اتحادیه باید سربازان بیشتری را برای کمک به آموزش نیروهای افغان بفرستند، با این امید که آنها سرانجام قادر شوند امنیت در کشور خود را بر عهده بگیرند.

XS
SM
MD
LG