لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۱۱
همزمان با این کنفرانس، معترضان در مقابل محل جلسات حاضر شده اند.

آغاز کنفرانس تغییرات اقلیمی با حضور رهبران کشورهای جهان- هدف: نجات زمین

رهبران بیش از ۱۵۰ کشور جهان از امروز در پاریس دور هم گرد آمده اند تا برای اولین بار به یک توافق جهانی برای کاهش کاهش گازهای گلخانه ای در جو کره زمین برسند تا در نهایت موجب نجات زمین شود. این کنفرانس که "کوپ۲۱" نامیده شده با حضور رهبران کشورهای جهان آغاز و مذاکرات در سطح کارشناسان تا ۱۱ دسامبر ادامه می یابد.

سازمان ملل پیشتر از کشورها خواست که برای کاهش گرمای زمین برنامه داشته باشند به همین دلیل خیلی از کشورها با برنامه از پیش تعیین شده برای مقابله با گرم شدن زمین در این نشست حاضر شده اند.

فعالان محیط زیست در پاریس خواهان برپایی راهپیمایی گسترده ای بودند که به دلیل وضعیت امنیتی در پی حملات مرگبار در پاریس و اعلام حالت فوق العاده این امکان برایشان فراهم نشده است.

روز یکشنبه در اطراف میدان جمهوری پاریس درگیریهایی بین معترضان به کنفرانس تغییرات آب و هوایی و پلیس روی داد. در این عکس یک پلیس با یک فعال محیط زیست درگیر است.

۲۱ امین کنفرانس تغییرات آب و هوایی در حالی برگزار می شود که دهها هزار معترض در کشورهای مختلف، بخاطر سیاست های محیط زیستی کشورهای خود، راهپیمایی کردند. آنها از دولت های خود که در کنفرانس پاریس شرکت می کنند، خواسته اند که برای کاهش گازهای گلخانه ای اقدام سریع انجام دهند.

روز یکشنبه صدهها نفر در دور میدان جمهوری پاریس زنجیره انسانی تشکیل دادند که پلیس با این افراد درگیر شد. به دلیل وضعیت اضطراری پایتخت فرانسه، راهپیمایی ممنوع است. پلیس می گوید ۳۰۰ نفر را دستگیر کرد و اکثر آنها ساعتی بعد آزاد شدند.

افزایش گازهای گلخانه ای مهمترین دغدغه کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس است. افزایش این گاز عمدتا ناشی از گاز دی اکسید کربن حاصل از سوخت های فسیلی است.

افزایش گازهای گلخانه ای باعث افزایش دمای زمین شده که همین مساله موجب آب شدن یخچال های عظیم قطب شمال و جنوب بخصوص در منطقۀ آلاسکا شده است.

رهبران شرکت کننده در کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس خوش بین هستند که به هدف کاهش دو درجه ای گرمای زمین به زودی برسند.

معترضان به کنفرانس تغییرات آب و هوایی یک بالن به آسمان فرستادند. آنها خواستار اقدام عاجل رهبران کشورهای جهان برای کاهش گازهای گلخانه ای هستند. در حالی رهبران برخی کشورها در این نشست حاضرند که کشورهای آنها بیشترین تولید کننده گازهای گلخانه ای هستند.

کنفرانس تغییرات آب و هوایی، با سخنان بان کی مون به طور رسمی آغاز شد.

این کنفرانس در حالی برگزار می شود که سازمان‌های مدافع حفاظت از محیط زیست می گویند رهبران کشورها برای نجات زمین باید اختلافات را کنار بگذارند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG