لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

مجید اسدی، زندانی سیاسی در زندان اوین، در یک پرونده جدید به یک سال زندان دیگر محکوم شد


مجید اسدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین
مجید اسدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

مجید اسدی، زندانی سیاسی که در حال حاضر در اوین نگهداری می‌شود، برای یک پرونده دیگر به یکسال زندان محکوم شده است. یک منبع نزدیک به آقای اسدی به صدای آمریکا گفته که آقای اسدی اتهامات وارده را رد کرده و در جلسات دادگاه حضور نداشته است.

این منبع مطلع، که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود، به صدای آمریکا گفت، حکم یک سال زندان مجید اسدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، توسط قاضی مظلوم، ریاست شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به صورت غیابی صادر شده است. وی افزود که این حکم روز شنبه ۱۸ بهمن ماه به وکیل مدافع آقای اسدی ابلاغ شده است.

به گفته این منبع آگاه، آقای اسدی از اتهام «اجتماع و تبانی» که در بازجویی‌ها به او تفهیم شده بود، تبرئه شده است.

این منبع مطلع در ادامه به صدای آمریکا گفت، این حکم در حالی برای این ‌زندانی سیاسی صادر شده که وی در بازجویی‌های خود اتهامات وارده را رد کرده است. وی گفت که آقای اسدی با حاضر نشدن در جلسات دادگاه،‌ این جلسات را غیر قانونی خوانده و گفته است: «مگر من داخل زندان چه کار کردم که این‌ها برای من پرونده‌سازی کردند؟ مگر بیرون زندان بودم که به تبلیغ علیه نظام محکوم شده‌ام؟»

پیش از این فاطمه وکیلی، مادر مجید اسدی، به صدای آمریکا گفته بود، این زندانی سیاسی قرار بود روز دوشنبه ۳۰ تیر ماه، پس از سپری کردن سه سال و شش ماه از مجموع شش سال دوران محکومیت خود، از زندان رجایی شهر کرج آزاد شود؛ اما «با پرونده‌سازی جدید توسط وزارت اطلاعات» به همراه دو زندانی دیگر به نام‌های محمد بنازاده امیرخیزی و پیام شکیبا به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

این منبع مطلع در ادامه به صدای آمریکا گفت، محمد بنازاده امیرخیزی، هم‌پرونده‌ای دیگر این زندانی سیاسی، نیز با اتهام مشابه از سوی شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به یک سال زندان محکوم شد، اما پیام شکیبا از اتهامات وارده تبرئه شده است.

بر اساس اطلاعات موجود، مجید اسدی بهمن ماه سال ۱۳۹۵ توسط نیروهای وزارت اطلاعات در منزل خود در کرج بازداشت شد. او آذر ماه سال ۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» به شش سال زندان و دو سال تبعید به برازجان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز عینا تایید شد.

این زندانی سیاسی که پیش از این نیز در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۸۷ در مراسم گرامی‌داشت هجده تیر بازداشت شده بود، در اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به چهار سال زندان محکوم شد و حکم خود را در زندان اوین سپری کرد.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران، از جمله فعالان مدنی، به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG