لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۶

ادامه فشار بر زندانیان سیاسی در ایران؛ مجید اسدی برای بازجویی مجدد به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد


مجید اسدی، زندانی سیاسی در ایران
مجید اسدی، زندانی سیاسی در ایران

مادر مجید اسدی، زندانی سیاسی، می‌گوید، نامه آزادی این زندانی سیاسی که دوران محکومیت خود را در زندان رجایی‌شهر سپری می‌کرد، صادر شده بود؛ اما با «پرونده سازی جدید» او به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

خانم فاطمه وکیلی، مادر مجید اسدی زندانی سیاسی، در گفتگو با صدای آمریکا گفت، نامه آزادی این زندانی سیاسی که دوران محکومیت ۶ سال زندان خود به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی» را در زندان رجایی شهر سپری می‌کرد، صادر شده بود و قرار بود روز دوشنبه ۳۰ تیر ماه، پس از سه سال و نیم حبس کشیدن، از زندان آزاد شود؛ اما «با پرونده سازی جدید از سوی وزارت اطلاعات» به همراه دو زندانی دیگر به نام‌های «محمد بنازاده امیرخیزی» و «پیام شکیبا» به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

پرونده سازی جدید برای این زندانی سیاسی در حالی صورت گرفته است که به گفته فاطمه وکیلی، پسرش در آخرین تماس از محتویات پرونده جدید خود ابراز بی اطلاعی کرده است.

به گفته خانم وکیلی،‌ او برای سلامتی این زندانی سیاسی که وضعیت جسمی مناسبی ندارد، دلواپس است.

همچنین مرتضی اسدی، برادر این زندانی سیاسی که خواستار آزادی فوری مجید اسدی از زندان شده است، روز چهارشنبه ۸ مرداد در توئیتر خود وضعیت جسمی برادرش را نامناسب اعلام کرد و نوشت او از «التهاب ستون فقرات و گوارش و چشم و کیست کبدی و علائم کرونا و کاهش وزن و ضعف جسمانی شدید» رنج می‌برد و از چهارشنبه اول مرداد ماه به جای آزادی به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

مادر مجید اسدی نیز با اشاره به بیماری‌های این زندانی سیاسی به صدای آمریکا گفت، با تغییر رئیس زندان رجایی‌شهر درمان این زندانی سیاسی متوقف شده است و او را برای معالجه به بیمارستان منتقل نکرده‌اند؛ خانم وکیلی در اعتراض به برخوردهای صورت گرفته با فرزند خود می‌گوید: «چرا برای یک زندانی که زیر دست خودشان در زندان است پرونده سازی می‌کنند؟ چرا دست از سر او بر نمی‌دارند؟ چرا آزادش نمی‌کنند؟ او مریض است.»

فاطمه وکیلی در مصاحبه خود با صدای آمریکا خطاب به مقامات جمهوری اسلامی ایران گفت: «به وجدان‌هایی که بیدار نیستند می‌گویم به هوش بیایید و ببینید چه بلایی سر زندانی‌ها می‌آید. صدای من را بشنوید،‌ ما خانواده زندانیان چه گناهی کرده‌‌ایم که باید زجر بکشیم؟»

بر اساس اطلاعات موجود، مجید اسدی بهمن ماه سال ۱۳۹۵ توسط نیروهای وزارت اطلاعات در منزل خود در کرج بازداشت و آذر ماه سال ۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال زندان و ۲ سال تبعید به برازجان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز عینا تایید شد.

این زندانی سیاسی که پیش از این نیز در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۸۷ در مراسم هجده تیر بازداشت شده بود، در اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۴ سال زندان محکوم شد و حکم خود را در زندان اوین سپری کرد.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران، از جمله فعالان مدنی، به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است

XS
SM
MD
LG