لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

ادامه سرکوب فعالان مدنی در ایران؛ علی عزیزی، فعال آذربایجانی به شش سال حبس محکوم شد


علی عزیزی، فعال آذربایجانی ساکن ارومیه
علی عزیزی، فعال آذربایجانی ساکن ارومیه

علی عزیزی، فعال آذربایجانی (ترک)، به تحمل شش سال زندان محکوم شد.

یک منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود، به صدای آمریکا گفت،‌ این فعال آذربایجانی طی حکمی توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی فتح نژاد با اتهامات واهی «تبلیغ علیه نظام» و «عضویت در گروه غیرقانونی گاماج» مجموعا به شش سال زندان محکوم شده است. این در حالی است که به گفته این منبع آگاه، آقای عزیزی بارها در جلسه دادگاه عنوان کرده است که هیچ مدرکی علیه او وجود ندارد و اتهامات عنوان شده تنها پرونده‌سازی نهادهای امنیتی است.

به گفته این منبع مطلع، جلسه دادگاه این فعال آذربایجانی در تاریخ ۲۴ شهریور ماه با حضور وکیل مدافع وی برگزار، و حکم صادره روز شنبه ۶ دی ماه به صورت شفاهی به اصغر محمدی، وکیل مدافع آقای عزیزی، ابلاغ شده است.

این منبع، اتهامات عنوان شده در این پرونده را ساختگی و تنها با هدف صدور احکام سنگین دانست. او در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا گفت که آقای عزیزی تا امروز هیچگونه ارتباطی با گروه گاماج نداشته است.‌ به گفته این منبع مطلع، یکی از مصادیق اتهامات مطرح شده ارتباط آقای عزیزی با عباس لسانی، فعال آذربایجانی زندانی در ایران، عنوان شده است.

به گفته این منبع آگاه، علی عزیزی در تاریخ ۴ اسفند ماه ۹۸ توسط ماموران امنیتی در منزل پدری خود در ارومیه بازداشت شد. او در ابتدا به بازداشتگاه وزارت اطلاعات تبریز برده شد و در تاریخ ۱۲ اسفند همان سال پس از پایان مراحل بازجویی به زندان مرکزی تبریز منتقل شد. آقای عزیزی نهایتا در ۶ فروردین سال جاری با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شد.

این منبع می‌گوید، این فعال آذربایجانی در روز ۱۹ تیر ماه سال جاری جهت ارائه آخرین دفاع خود به شعبه ۱۶ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب تبریز احضار شد. پس از حضور آقای عزیزی در این شعبه اتهام دیگری با عنوان «نشر اکاذیب در فضای مجازی جهت تشویش اذهان عمومی» به او تفهیم شد و بازپرس پرونده میزان وثیقه را به ۶۵۰ میلیون تومان افزایش داد.

لازم به ذکر است که به گفته این منبع، پرونده مربوط به اتهام نشر اکاذیب به دادگاه کیفری تبریز ارجاع شده است. وی گفت که هنوز به آن پرونده رسیدگی نشده و تاریخ تشکیل دادگاه نیز اعلام نشده است.

این اولین بار نیست که یک فعال آذربایجانی بازداشت و یا در پی برگزاری دادگاهی ناعادلانه به زندان محکوم می‌شود. صدای آمریکا پیشتر در گزارشی عنوان کرده بود که در ادامه روند سرکوب فعالان مدنی، دگراندیشان، و مخالفان سیاست‌های رژیم حاکم بر ایران، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی یک فعال مدنی آذربایجانی دیگر به نام سجاد شهیری را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به تحمل شش ماه زندان محکوم کرده است.

اوایل اسفند ماه سال گذشته نیز حکیمه احمدی، فعال ملی مدنی محبوس در بند زنان زندان مراغه، و یونس قلی‌زاده، شهروند ساکن تبریز، توسط دادگاه انقلاب به ترتیب به تحمل دو سال و شش ماه زندان محکوم شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله اعضای گروه‌های قومی و مذهبی مختلف، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG