لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

محکومیت هشت شهروند بهایی در بندرعباس نهایی شد؛ احضار برای اجرای حکم ۱۴ سال زندان


بالا از راست:‌ آرش راسخی، مهناز جان نثار، ادیب حق‌پژوه و امید آفاقی | پایین از راست:‌ فرهاد امری، نسیم قنواتیان،‌ مهرالله افشار، و مارال راستی
بالا از راست:‌ آرش راسخی، مهناز جان نثار، ادیب حق‌پژوه و امید آفاقی | پایین از راست:‌ فرهاد امری، نسیم قنواتیان،‌ مهرالله افشار، و مارال راستی

هشت شهروند بهائی ساکن بندرعباس، که پیش از این مجموعا به ۱۴ سال زندان محکوم شده بودند، پس از تایید حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر جهت اجرای حکم خود احضار شده‌اند.

یک منبع آگاه در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا گفت که این هشت نفر مارال راستی، آرش راسخی، مهناز جان‌نثار، نسیم قنواتیان، امید افاقی، ادیب حق‌پژوه، فرهاد امری، و مهرالله افشار هستند و در ابلاغیه‌ای که روز یکشنبه برای تک تک آنها صادر شده، ‌از آنها خواسته شده است که برای تحمل حکم زندان مراجعه کنند.

این شهروندان بهایی اوایل دی ماه امسال توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب بندرعباس به ریاست قاضی علی بلادر به اتهام آن چه «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» عنوان شد، مجموعا به ۱۴ سال زندان محکوم شدند. با وجود اعتراض این هشت نفر، در تاریخ ۱۴ بهمن حکم آنها از سوی شعبه دوم دادگاه تجدید نظر استان هرمزگان تایید و به این شهروندان نیز ابلاغ شد.

بر اساس این دادنامه آرش راسخی، مهناز جان‌نثار، امید افاقی، ادیب حق‌پژوه، فرهاد امری و مهرالله افشار به دو سال زندان و دو شهروند دیگر به نام‌های مارال راستی و نسیم قنواتیان به یک سال زندان محکوم شده‌اند.

بخشی از حکم صادره که در آن اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌هایی مثل صدای آمریکا، به عنوان دلیل مجرمیت عنوان شده است.
بخشی از حکم صادره که در آن اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌هایی مثل صدای آمریکا، به عنوان دلیل مجرمیت عنوان شده است.

صدای آمریکا تلاش کرد تا با این شهروندان تماس بگیرد و دلیل محکومیت‌شان را جویا شود اما آنها به خاطر نگرانی از برخورد قضایی بیشتر، حاضر به گفتگو با صدای آمریکا نشدند.

در نسخه‌ای از حکم صادره برای یکی از این متهمان که در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته، از جمله دلایل محکومیت این افراد توسط دادگاه انقلاب، اطلاع رسانی و انتشار خبر در صدای آمریکا و دیگر رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور عنوان شده است.

یک منبع مطلع که خبرهای محکومان بهایی را دنبال می‌کند، در این رابطه به صدای آمریکا گفت، جمهوری اسلامی می‌داند این تبعیض‌هایی که علیه شهروندان بهایی در ایران انجام می‌گیرد، نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر و نقض قانون اساسی ایران است و بالتبع جمهوری اسلامی از انتشار اخبار مربوط به اقدامات غیرانسانی خود علیه شهروندان بهایی ناخشنود است و ترجیح می‌دهد این اقدامات در خفا انجام شود.

به گفته این منبع مطلع، هر یک از این شهروندان بهایی همچنین به عنوان مجازات تکمیلی از سوی دادگاه انقلاب به دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، محرومیت از مشارکت در جلسات ضیافت و گردهمایی بهاییان، و الزام به گذراندن پنج دوره جلسه مشاوره موسوم به «در خصوص مسائل فرقه‌ای زیر نظر اساتید موسسه اندیشه سجادیه بندرعباس» محکوم شده‌اند.

این اولین بار نیست که شهروندان بهایی با احکام ناعادلانه زندان مواجه می‌شوند، پیش از این صدای آمریکا در گزارش‌های متعددی، اخبار نقض آشکار حقوق شهروندان بهایی از جمله صدور احکام زندان و یورش ماموران به منازل دهها بهایی در ایران را منتشر کرده است.

اواسط مهر ماه، صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که هشت شهروند بهایی ساکن بیرجند که اواسط شهریور ماه سال جاری طی حکمی توسط دادگاه تجدید‌نظر استان خراسان جنوبی مجموعا به ده‌ها ماه زندان محکوم شده‌اند، برای اجرای حکم به زندان بیرجند احضار شدند.

بازداشت شهروندان بهایی و زندانی کردن آنها توسط نیروهای امنیتی و دستگاه قضایی در ماه‌های اخیر ادامه داشته است. شهریور امسال نیز، فرید زیرگی مقدم، شهروند بهائی، به اتهام عضویت در کانال های اطلاع رسانی بهائیان و تبلیغ علیه نظام به هفت سال زندان محکوم شد.

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی نیز اوایل اردیبهشت ماه در گزارش سالانه خود بار دیگر نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد؛ در بخشی از این گزارش آمده است که جمهوری اسلامی بیش از پیش اقلیت‌های مسلمان، به ویژه اهل سنت و دراویش، و همچنین پیروان ادیان و مذاهب دیگر، از جمله بهاییان و مسیحیان، را هدف قرار داده است.

وزارت خارجه ایالات متحده مهر ماه امسال نیز با انتشار ویدئویی در مورد نقض آشکار حقوق شهروندان بهائی در ایران، از رژیم جمهوری اسلامی خواست که به این آزارهای خشونت‌بار پایان دهد.

XS
SM
MD
LG