لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

فعال حقوق بشر در مصاحبه با صدای آمریکا: چند زندانی سیاسی عرب اهل اهواز پیش از اعدام «شکنجه شده بودند»


از راست:‌ علی خسرجی، جاسم حیدری و ناصر خفاجیان‌زاده
از راست:‌ علی خسرجی، جاسم حیدری و ناصر خفاجیان‌زاده

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر مقیم لندن، به استناد اطلاعاتی که از خانواده چند زندانی سیاسی عرب ایرانی دریافت کرده است می‌گوید این افراد قبل از آن که به طور ناگهانی اعدام شوند، ‌مورد شکنجه قرار گرفته بودند.

این فعال حقوق بشر می‌گوید آثار كبودى ناشى از شكنجه در نواحی مختلف بدن على خسرجى، حسين سيلاوى، و جاسم حيدرى مشاهده شده است. این سه تن روز يكشنبه دهم اسفند ماه برای اجرای حکم اعدام از سلول‌های انفرادى‌ زندان شيبان به زندان سپيدار اهواز منتقل شده بودند.

گفته می‌شود یکی دیگر از این زندانیان سیاسی نیز به نام ناصر خفاجيان زاده که بعد از اعتراضات گسترده زندانيان در زندان‌هاى سپيدار و شيبان فروردین ماه سال جاری، از زندان سپیدار به مكان نامعلومى منتقل شده بود، روز یکشنبه برای اجرای حکم به زندان سپيدار اهواز برده شد و حکم اعدام او نیز به مرحله اجرا گذاشته شده است. به گفته آقای دحیمی خانواده این زندانی سیاسی چند روز پیش از اعدام موفق شده بودند با او در زندان دزفول ملاقاتی داشته باشند.

کریم دحیمی به صدای آمریکا گفت، این چهار فعال عرب ایرانی در دوران محکومیت خود به ندرت در بند‌های زندان بودند و در طول این مدت نیز به مراتب تحت «شكنجه شديد فيزيكى و روحى» قرار گرفتند. همچنین به گفته این فعال حقوق بشر، على خسرجى، حسين سيلاوى، و جاسم حيدرى چند روز پیش از اعدام در اعتراض به حکم اعدام یک زندانی سیاسی دیگر با دوختن لب‌های خود دست به اعتصاب غذا زده بودند.

بنابر اطلاعات رسیده به صدای آمریکا، زمان اجرای حکم طی تماسی از سوی مقامات امنيتى به خانواده این زندانیان اطلاع داده شد. همچنین تنها به یک نفر از اعضای خانواده هر یک از این افراد اجازه داده شد برای آخرین بار، آن هم به صورت کاملا امنیتی و کوتاه، با آنها ملاقات کنند.

وی گفت که همچنین پس از اجرای حکم، پيكر این زندانیان به خانواده آنها تحويل داده نشده و گواهی فوتی صادر نشده است، و مقامات مسئول به خانواده‌های این زندانیان گفته‌اند که اجساد اعدام‌شدگان در مکانی که جمهوری اسلامی آن را «لعنت آباد» نامیده است، دفن مى‌شود. همچنین به گفته کریم دحیمی خانواده‌ها «تهديد» شده‌اند كه هیچگونه مراسمی برای این افراد برگزار نکنند.

به گفته آقای دحیمی، «لعنت آباد» نامی است که مقامات جمهوری اسلامى ايران به قسمتی از قبرستان «بهشت آباد» در نزديكى كوى پادادشهر (الهياله) شهر اهواز داده‌اند که گفته می‌شود مخالفان جمهوری اسلامى ايران پس از اعدام در آنجا دفن می‌شوند.

آقای دحیمی به صدای آمریکا گفت: «متاسفانه این روندی است که سال‌های اخیر برای فعالان عرب اهوازی که حکم اعدام آنها به مرحله اجرا درآمده استفاده می‌شود و این تبعیض‌ها را نهادهای قضایی و امنیتی برای سرکوب و جلوگیری از هرگونه اعتراض در مناطق حاشیه استفاده می‌کنند.»

على خسرجى،‌ حسین سيلاوى، و ناصر خفاجيان زاده ارديبهشت ماه سال ۱۳۹۶ به اتهام هجوم به كلانترى كوى مجاهد شهر اهواز بازداشت و حکم اعدام آنها بدون حق داشتن وکیل از سوی دادگاه انقلاب صادر شد.

جاسم حيدرى نیز آذرماه همان سال در تهران بازداشت و در دادگاه انقلاب به اتهام «بغی»، «ارتباط با گروه هاى مخالف نظام» و «اقدام عليه امنيت كشور» مورد محاکمه قرار گرفت و به اعدام محكوم شد.

XS
SM
MD
LG